در قبال واردات گندم‌های آلوده کوتاه نمی‌آییم/ موضوع را روشن می‌کنیم
1394/08/16

در حالیکه گمرک، اسناد مجوز واردات محموله‌های گندم از سه کشور ممنوع‌الورود را منتشر کرده است، معاون وزیر کشاورزی تصریح کرد که"هیچ مجوزی برای واردات گندم‌ از سه کشور ترکیه‌، هند و چین که به بیماری "سیاهک ناقص گندم" آلوده هستند‌، نداده‌ایم و وزارت کشاورزی در این زمینه به هیچ وجه کوتاه نمی‌آید و تا پایان، مساله را بررسی و روشن می‌کند".

  در صورتیکه گمرک در انتشار اسناد واردات گندم از سه کشور ترکیه‌، هند و چین که به بیماری سیاهک ناقص گندم آلوده هستند‌، اعلام کرده که همه مجوزهای لازم را از دستگاه‌های ذی ربط از جمله وزارت جهاد کشاورزی دریافت کرده است‌، معاون وزیر جهاد کشاورزی در این باره‌ تصریح کرد: هیچ مجوزی برای واردات گندم از کشورهای آلوده نداده‌ایم.

واردات گندم از طریق مرز کشورهای آلوده‌ای مانند ترکیه‌، هند و چین در سه ماهه نخست امسال که براساس آمار گمرک به حدود 290 هزار تن می‌رسد‌، به خبر حاشیه سازی تبدیل شد؛ چرا که براساس قانون حفظ نباتات ایران، این کشورها به دلیل آلوده بودن به بیماری سیاهک ناقص گندم‌، نمی‌توانند به صورت مستقیم یا غیرمستقیم گندم به ایران صادر کنند.

گرچه از ابتدا مشخص شد که مبدأ تولید کننده‌ گندم‌های وارد شده از طریق این سه کشور روسیه‌، قزاقستان‌ و آلمان بوده است اما صادرات مجدد‌ از طریق کشورهای آلوده ممنوع است که البته مسئولان گمرک طی آخرین اطلاعیه خود اعلام کردند "براساس مستندات الکترونیک موجود در سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی‌، کلیه موارد در زمینه واردات گندم‌ با اخذ مجوزهای لازم نظیر سازمان استاندارد،‌ وزارت بهداشت و مدیریت نظارت از طریق گمرک مربوطه ترخیص و وارد شده است".

این در حالی است که عباس کشاورز - معاون وزیر جهاد کشاورزی - در این باره به ایسنا اعلام کرد: تاکنون هیچ مجوزی بابت واردات گندم از کشورهای آلوده به صورت مستقیم یا غیرمستقیم صادر نشده است و این موضوع همچنان مورد پیگیری و بررسی قرار دارد.

وی تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه به هیچ وجه کوتاه نخواهد آمد و تا پایان مساله را بررسی و روشن می‌کند، چراکه تولیدات افزایش یافته بخش کشاورزی به ویژه گندم به عنوان یک محصول استراتژی، حاصل تلاش میلیون‌ها بهره‌بردار و وزارت جهاد کشاورزی طی سال‌های اخیر بوده که نباید با چنین اتفاقاتی تهدید شود.

منبع : خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا )

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal