بورس كشاورزي بازارهاي جهاني را به رويمان مي‌گشايد
1392/08/25

فعال شدن بورس كشاورزي كمك خوبي به امنيت غذايي، بهبود بازار و صادرات محصولات كشاورزي است.

عبدالمجيد مهدوي دامغاني - معاون پژوهشي پژوهشكده علوم محيطي دانشگاه شهيد بهشتي اظهار كرد: بورس كشاورزي مي‌تواند كمك خوبي در ابعاد كلان‌تر به امنيت غذايي از طريق تامين محصولات و نهاده‌هاي كشاورزي باشد. بدون ترديد بورس شفاف با قيمت‌هاي مشخص و شفاف مي‌تواند در درازمدت توليدكنندگان را به سمت محصولاتي سوق دهد كه بازار بهتري دارند. از سوي ديگر سياست‌گذاران را مطمئن مي‌كند كه با كشف قيمت‌هاي بورس، كشور به حد مشخصي از توليد مي‌رسد.

به گفته‌ وي بورس مي‌تواند به شكل همگرايانه به توليدكنندگان كمك كند تا به سمت توليد محصولاتي كه از بازار مناسبي در داخل و خارج برخوردارند پيش رود.

مهدوي دامغاني افزود: بورس كشاورزي با توجه به وضعيت فعلي بخش كشاورزي در ميان ساير بخش‌ها و وضعيت اقتصاد كشور، مي‌تواند به منزله‌ ارزش افزوده عمل كند. ارائه بسياري از محصولات در بازارهاي وسيع‌تر و متنوع‌تر به افزايش ارزش افزوده مي‌انجامد كه بورس مي‌تواند چنين كاركردي را براي محصولات كشاورزي ايجاد كند.

اين كارشناس كشاورزي ادامه داد: توان بالقوه كشور در توليد و عرضه بسياري از محصولات در بازارهاي جهاني بالاست اما به دليل فقدان بورس منسجم و مناسب، محصولاتمان يا به مقصد نمي‌رسند يا اگر مي‌رسند واسطه‌ها بيشترين نفع را از عرضه آن مي‌برند.

وي با اشاره به اتحاديه صادركنندگان پسته خاطرنشان كرد: اتحاديه صادركنندگان پسته به مثابه بورس عمل مي‌كرد كه با شناسايي بازارهاي هدف و ويژگي‌هاي محصول در سال‌هاي متمادي به صادرات بيش از يك ميليارد دلار پسته در سال مي‌پرداخت كه البته به دليل وجود موانع و سوء مديريت، اين محصول بازارهاي جهاني خود را تا حد زيادي از دست داد اما به هر ترتيب هرجا از ساز و كارهاي بورس استفاده كرده‌ايم موفق بوده‌ايم.

وي تصريح كرد: عكس اين مساله نيز در بازار زعفران به وجود آمد كه به دليل نبود بورس در بازار اين محصول، ضربه خورديم چراكه مهم‌ترين توليدكننده و صادركننده زعفران در جهان بوديم اما نبود نگاه بورس‌مدارانه و وجود نگاه واسطه‌گرايانه در اين محصول باعث شد تا كشوررهاي تركيه، اسپانيا و اين اواخر افغانستان، سهم ما را در بازارهاي جهاني ناچيز كنند كه پيش‌بيني مي‌شود همين سهم ناچيز را هم در آينده نزديك از دست بدهيم.

اين كارشناس كشاورزي وجود واسطه‌هاي متعدد در بخش كشاورزي را آسيبي دانست كه اين بخش از آن رنج مي‌برد.

مهدوي دامغاني ادامه داد: وجود واسطه‌هاي متعدد هم به زيان توليدكننده و هم صادركننده است. هم‌اكنون محصولات باغي و مركبات با قيمت بالا به دست مصرف‌كنندگان مي‌رسد. اين در حالي است كه توليدكنندگان سهم ناچيزي از سود اين محصولات مي‌برند لذا بورس مي‌تواند با شفافيت و ارايه مكان‌هايي براي عرضه مستقيم كالا به مصرف‌كنندگان كمك كند تا محصول را با قيمتي كمتر از قيمت عرضه شده توسط دلال‌ها دريافت كنند.

وي ايجاد زيرساخت در بخش كشاورزي را براي داشتن يك بورس كشاورزي خوب، ضروري دانست و افزود: طبيعتا زماني كه زيرساخت مناسبي اعم از سرمايه‌گذاري (كه بخش كشاورزي به شدت از آن رنج مي‌برد و رييس‌جمهور هم به درستي به آن اشاره كرده) وجود نداشته باشد نمي‌توان از يك بورس خوب صحبت كرد.

اين كارشناس كشاورزي ادامه داد: ايجاد زيرساخت، نيروي انساني دانش‌بنيان و نقشه راه به شكل‌گيري بورس كشاورزي كمك مي‌كند در غير اين صورت بورس هيچ كمكي نمي‌تواند به كشاورزي ما كند.

وي در پايان گفت: كشور ما خاستگاه بسياري از محصولات باغي است كه مطمئنا در صورت تامين زيرساخت‌ها سهم ما در بازارهاي ملي و بين‌المللي افزايش مي‌يابد. هم‌چنين سهم توليدكنندگان را از قيمت نهايي محصول ارتقا مي‌دهد. 


منبع : خبرگزاري دانشجويان ايران ( ايسنا )

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
gozaresh banovan.pdf
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal