قيمت شير افزايش چنداني نمي‌يابد
1392/07/16

معاون وزير جهاد كشاورزي در امور دام گفت:‌ براي تعيين قيمت شير كه امروز - دوشنبه - در جلسه ستاد تنظيم بازار در حال بررسي است وزارت جهاد كشاورزي پيشنهاد كرده تا بازار به گونه‌اي مديريت شود كه عرضه و تقاضا تعيين كننده قيمت باشد لذا پيش‌بيني مي‌شود قيمت جديد شير با قيمت كنوني تفاوت چنداني نداشته باشد.

حسن ركني اظهار كرد:‌ وزارت جهاد كشاورزي پيشنهاد خود را در اين زمينه به ستاد تنظيم بازار ارائه داده است كه امروز در جلسه اين ستاد بررسي و نتايج نهايي آن اعلام مي‌شود.

وي افزود: در شرايط كنوني قيمت محصولات و فرآورده‌هاي پروتئيني از جمله شير بهتر است با تنظيم بازار عرضه و تقاضا تعيين شود تا اين كه با دخالت‌هاي دولت، توليدكنندگان و مصرف‌كنندگان‌ دچار مشكل شوند.

به گفته ركني ايده‌آل‌ترين شرايط براي مقطع فعلي تنظيم بازار با عرضه و تقاضا است و هر چه دخالت دولت كمتر شود توليد ثبات بهتري پيدا مي‌كند.

معاون وزير جهاد كشاورزي در امور دام افزود: زماني كه توليد با ثبات‌تر شود توليدكنندگان بهتر مي‌توانند خود را در جهت افزايش بهره وري هماهنگ كنند اما معمولا دخالت‌هايي كه دولت در تعيين قيمت محصولات كشاورزي داشته، نتايج مناسبي نداشته است.

وي تاكيد كرد: هنگامي كه رقابت سالم در بازار وجود داشته باشد عرضه و تقاضا مي تواند شرايط ايده‌آلي در بازار ايجاد كند كه توليد رونق گيرد و با توجه به پتانسيل‌هاي كنوني توليد در بخش‌هاي مختلف كشاورزي انتظار افزايش قيمت بيش از اين وجود ندارد چرا كه بخشي از گراني‌هايي كه در اقلام علوفه‌اي ايجاد شده است با افزايش بهره وري توليد جبران مي‌شود.

معاون وزير جهاد كشاورزي در امور دام افزود: از سوي ديگر نياز علوفه‌اي دام‌ها به بخشي از مواد علوفه‌اي بدون تغيير قيمت تامين مي‌شود چرا كه تنها مواد علوفه‌اي كنستانتره‌اي با افزايش قيمت مواجه شده‌اند و قيمت مواد علوفه‌اي خشبي تغيير نكرده است؛ بنابراين با افزايش بهره وري مي توان اين افزايش قيمت مواد علوفه‌اي را جبران و از تنش‌هاي قيمتي غير منطقي در بازار جلوگيري كرد.

ركني اظهار كرد:‌ تنظيم بازار با عرضه و تقاضا به ويژه در زماني كه توليد رقابتي و اقتصادي در كشور وجود داشته باشد مي تواند حلال مشكلات باشد اما هنگامي كه دولت به صورت مقطعي به قيمت گذاري ورود پيدا مي كند توليدكنندگان و مصرف‌كنندگان‌ با مشكلاتي مواجه مي‌شوند.

 هم اكنون جلسه ستاد تنظيم بازار در زمينه تعيين قيمت محصولات پروتئني از جمله شير، گوشت، تخم مرغ در حال برگزاري است.

منبع : خبرگزاري دانشجويان ايران ( ايسنا )

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal