برای احیای جنگل های زاگرس هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است
1393/03/26
یکی از مشکلات کشور، وضعیت نامطلوب توسعه ی روستاها است که بر عکس دهه ی 60 شمسی، در سال های گذشته رشد آن بسیار کند شده است.
صبح امروز نشست رسانه ای رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با حضور خبرنگاران حوزه ی کشاورزی در محل این سازمان برگزار شد.
خداکرم جلالی در ابتدا با بیان این مطلب که امروز جهان پذیرفته که فقر ریشه ی تمام مشکلات، از جمله نابودی سرزمین ها است، گفت: یکی از مشکلات فعلی کشور وضعیت نامطلوب توسعه ی روستاها است که در سال های گذشته رشد آن بسیار کند شده است.
وی در مورد خشکسالی جنگل های بلوط در منطقه ی زاگرس گفت: متاسفانه این پدیده از سال 88 گریبان درختان بلوط را گرفته و در حال حاضر باعث خشک شدن بیش از 70 درصد از درختان بلوط شده است.
معاون وزیر کشاورزی افزود: در همان سال های ابتدایی با کمک تجارب داخلی و خارجی، فعالیت های بسیاری برای رفع این آفت شد اما هنوز نتواستیم مشکل را حل کنیم.
وی در مورد بازدید اخیر رئیس جمهور از جنگل های بلوط نیز گفت: خوشبختانه هم زمان با سفر دولت به استان ایلام، ریاست جمهور از جنگل های بلوط منطقه ی ایلام که بیشترین سطح آسیب دبدگی در آنها به وجود آمده بازدید کردند و پس از اطلاع از مشکلات قرار شد که عملیات احیای این جنگل ها در دستور کار دولت و سازمان های ذی ربط قرار گیرد.
جلالی با اشاره به احیا 2 هزار هکتار از مساحت این جنگل ها در سال 92، افزود: طبق برنامه قرار بود در سال گذشته 6 هزار هکتار از جنگل را احیا کنیم که به علت نبود اعتبار تنها 2 هزار متر آن محقق شد.
وی در مورد اعتبار مورد نیاز برای احیا جنگل های زاگرس گفت: بر اساس پیش بینی ما، بیش لز یک هزار میلیارد تومان اعتبار برای احیا نیاز است و در صورت تامین این میزان اعتبار، طی یک برنامه 5 ساله مشکل را حل خواهیم کرد.
سازمان محیط زیست؛ مسئول ریزگردها است
معاون وزیر کشاورزی در مورد مشکل ریزگردها گفت: طبق قانون مسؤول مستقیم ریزگردها به خصوص در بخش بین المللی بر عهده ی سازمان محیط زیست است اما؛ سازمان جنگل ها برای کمک به رفع آن اعلام آمادگی کرده است.
وی ادامه داد: تجربیات ما در زمینه ی ریزگرد ها بسیار خوب است و می توانیم در رفع آن به محیط زیست کمک کنیم.
جلالی با اشاره به این مطلب که تنها 10 درصد ریزگردها منشا داخلی دارد گفت: منشا ریزگردها خارجی است و تنها در استان سیستان و بلوچستان و خوزستان کانون تولید ریزگرد موجود است که اگر آنها را کنترل کنیم، مشکل ریزگرد داخلی حل خواهد شد اما؛ در مورد ریزگرد خارجی بدون حمایت کشور خارجی، امکان دخالت وجود ندارد.منبع : خبرگزاری موج
تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
46.pdf
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal