کشور تا سه سال دیگر از واردات گوشت بی نیاز می شود
1393/06/09
معاون تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به روند افزایش تولید گوشت در کشور، تا سه سال آینده دیگر نیازی به واردات گوشت نیست.
 حسن رکنی در تبریز با بیان اینکه باید از منابع موجود در تولیدات دامی بهره برداری مناسب شود، اظهار کرد: با بهره برداری اصولی و منطقی و با رفع برخی از موانع موجود، در آینده نزدیک مشکلات این حوزه حل می شود.
وی، نقش دانشگاه ها را در افزایش بهره وری منابع تعیین کننده دانست و افزود: با بازنگری جدی در بهره وری منابع، بکارگیری تکنولوژی های جدید، ژنتیک و اصلاح نژاد می توان در افزایش بهره وری موفق شد.
رکنی گفت: تولیدات علمی و پژوهشی وقتی به درد جامعه خواهد خورد که تبدیل به ثروت شود و مشکلات موجود در جامعه را حل کند.
معاون تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با اعلام اینکه سالانه هشت میلیون و 200 هزار تن شیر در کشور تولید می شود، اظهار کرد: با اصلاح نژاد دام و بکارگیری شیوه های نوین بهره وری تولیدات دامی، این میزان به 18 میلیون تن در سال می رسد.

وی با بیان اینکه میزان سرانه تولید شیر در کشور به ازای هر نفر 110 کیلوگرم می باشد که در دنیا نیز در همین حدود است، اظهار کرد: برنامه و سیاست این وزارتخانه در زمینه تولیدات دامی، افزایش این تولیدات و در نهایت صادرات به کشورهای همجوار و منطقه است.
رکنی با بیان اینکه در بحث بهره وری کشاورزی باید تجدیدنظر و بازنگری شود، ادامه داد: در زیربخش طیور گوشتی ضریب تبدیل فعلی اروپاییان 1.4 به یک است در حالی که در کشورمان دو به یک می باشد که تلاش می کنیم این ضریب بهبود یابد.
وی با بیان اینکه سیاست وزارتخانه بر این است که آمار دام سبک کاهش و دام سنگین افزایش یابد، ادامه داد: در این صورت ضریب تبدیل بالا می رود و از مجامع علمی نیز انتظار داریم در این خصوص طرح های عملیاتی و قابل اجرا ارائه دهند.


منبع : خبرگزاری موج
تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal