به جز موز، مجوز واردات به هیچ میوه‌ای ندادیم/ علت واردات برنج را از وزارت تجارت بپرسید
1391/10/20

وزير جهاد كشاورزي اعلام كرد: به غير از موز، مجوزي براي واردات ميوه‌هاي ديگر صادر نشده است.

صادق خليليان در گفت‌وگو با خبرنگار كشاورزي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) درباره واردات 361 هزار تني ميوه طي هفت ماهه امسال اظهاركرد: عمده اين واردات مربوط به موز است چراكه كشورمان سالانه تا 600 هزار تن موز مصرف مي‌كند.

وي در پاسخ به اينكه آيا اين حجم از واردات با هماهنگي وزارت جهاد كشاورزي انجام شده يا خير؟ تصريح كرد: اين وزارتخانه به غير از مجوز براي واردات موز، براي واردات ميوه‌هاي ديگر هيچ مجوزي صادر نكرده است.

وزير جهاد كشاورزي در پاسخ به اينكه چرا با وجود افزايش توليد برنج داخلي، ميزان واردات برنج افزايش يافته و اين محصول بيش از نياز كشور وارد مي‌شود؟ گفت: اين موضوع را از وزارت صنعت، معدن و تجارت بپرسيد.

طبق اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت تاكنون واردات يك ميليون و 500 هزار تن برنج ثبت سفارش شده كه 750 هزار تن از اين ميزان وارد شده و بقيه در حال ورود است در صورتي كه طبق گفته اين وزارتخانه سه ميليون و 200 هزار تن برنج مورد نياز جامعه است كه دو ميليون و 400 هزار تن آن در داخل توليد شده و بايد 800 هزار تن برنج وارد شود اما تاكنون 700 هزار تن برنج مازاد بر نياز ثبت سفارش شده است.

همچنين طبق آمار گمرك جمهوري اسلامي در هفت ماهه امسال بيش از 361 هزار تن انواع ميوه به ارزش تقريبي 265 ميليون دلار شامل پرتقال، گلابي، نارنگي، سيب و كيوي، ميوه‌هاي فانتزي مانند انبه، نارگيل، آناناس و... وارد شده‌ كه با توجه به تاكيد مقام عالي وزارت جهاد كشاورزي مبني بر عدم صدور مجوز واردات براي هيچ كدام از اين ميوه‌ها، جاي سوال است اين محصولات با كدام مجوز از گمرك كشور وارد شده است؟ 

منبع : حبرگزاري دانشجويان ايران ( ايسنا )

تعداد مشاهده خبر3 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal