وزارت کشاورزی: کشت برنج باید محدود شود
1392/11/20

مدير كل دفتر غلات و نباتات علوفه‌اي وزارت جهاد كشاورزي گفت: با توجه به محدوديت منابع آبي و بيلان منفي سفره‌هاي زير زميني بايد سطح زيركشت محصولات كشاورزي مانند برنج كه آب‌بري بالاتري دارند در استان‌هايي كه با مشكل آب مواجه هستند كاهش يابد.

دلاور حيدرپور اظهار كرد:‌ با توجه به اينكه برنج جزو محصولاتي است كه آب‌ بالايي نياز دارد و براساس اقتصاد آب و محدوديت منابع آبي در برنامه پنجم توسعه به افزايش سطح زير كشت برنج هيچ توجهي نشده، همان سطح حدود 600 هزار هكتاري را براي برنج در نظر گرفته‌ايم.

وي افزود: گرچه در برخي سال‌ها با توجه به بهبود وضعيت بارش و افزايش منابع آبي سطح زير كشت برنج با نوسانات كمي افزايش يافته است اما به صورت كلي افزايش سطح زير كشت برنج در سال‌هاي اخير نيز مورد توجه نبوده بلكه همواره افزايش عملكرد اين محصول در واحد سطح و افزايش بهره‌وري آن مورد توجه قرار گرفته است.

مدير كل دفتر غلات و نباتات علوفه‌اي وزارت جهاد كشاورزي گفت: در كشور حدود 600 هزار هكتار به برنج اختصاص دارد كه يك چهارم آن كه همان حدود 150 هزار هكتار است در استان‌هايي به غير از استان‌هاي شمالي كشت مي‌شود اما اگر وضعيت محدوديت منابع آبي و بحران آب به سمتي برود كه براي كشور مشكل ايجاد كند بايد وزارت جهاد كشاورزي در تدوين الگوي كشت و اختصاص ميزان سطح زير كشت به محصولاتي مانند برنج كه آب‌بري بالايي دارند تجديدنظر كند.

حيدرپور تاكيد كرد: با توجه به محدوديت منابع آبي در استان‌هايي مانند اصفهان، فارس و تا حدودي خوزستان بهتر است سطح زير كشت برنج در اين مناطق به ويژه اصفهان كاهش يابد اما مي‌توان به تحقيقات انجام شده در اين زمينه اميدوار بود و مانند برخي مناطق همچون خوزستان كه توفيقات خوبي در زمينه افزايش بهره‌وري مصرف آب داشته‌اند يافته‌هاي علمي را براي افزايش عملكرد اين محصول به كار گرفت. 


منبع : خبرگزاري دانشجويان ايران ( ايسنا )

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal