دست دلالان كشاورزي قطع مي شود/ راه اندازي سامانه خريد و فروش
1390/10/11

بندرعباس - خبرگزاري مهر: راه اندازي سامانه خريد و فروش محصولات كشاورزي در هرمزگان موجب شادي كشاورزان و كوتاه شدن دست دلالان در بازار آشفته محصولات كشاورزي استان شد.

به گزارش خبرنگار مهر، كشاورزي ايران همواره مبتني بر توليد در مناطق روستايي بوده و رشد كشاورزي معيشتي در مسير خود چاره اي جز يافتن بازار در شهرها نداشته و بدون هيچ تاملي روستا را مي توان محل توليد و شهرها را بازار مصرف توليدات كشاورزي دانست و اين مسير سنتي در تاريخ بسياري از ملل از جمله ايران ديده مي شود.

ساده ترين شكل اين تعامل اقتصادي اين است كه توليد كننده محصول خود را در زماني مشخص براي عرضه به مكان معيني مي برد و مصرف كننده نيز در اين زمان و مكان كه به شكل طبيعي بازار ناميده مي شود حضور مي يابد و تعامل تجاري كه ايجاد ارزش براي طرفين مي كند اتفاق مي افتد.

در نظام توزيع مواد غذايي و محصولات كشاورزي عمده ترين مشكل اختلاف زياد بين قيمت تمام شده كه توليد كننده دريافت مي كند و قيمتي كه مصرف كننده نهايي پرداخت مي كند، است.

براي حل اين مشكل ساز و كارهاي متفاوتي در طول دهه هاي گذشته از جمله تاسيس مراكز عرضه و خريد نهاده ها، محصولات و خدمات كشاورزي است انجام شده است.

در همين راستا صندوق حمايت از توسعه بخش كشاورزي هرمزگان بر اساس رسالت خود با توجه به ظرفيت هاي بالقوه استان در زمينه توليدات كشاورزي و دامي و همچنين به منظور حمايت از توليدكنندگان، با همكاري سازمان جهاد كشاورزي استان سامانه مجازي خريد و فروش محصولات كشاورزي را راه اندازي كرده است.

رئيس سازمان جهاد كشاورزي هرمزگان در اين خصوص گفت: در راستاي ساماندهي بازار خريد و فروش محصولات كشاورزي، ششمين سامانه مجازي خريد و فروش محصولات كشاورزي در هرمزگان راه اندازي شد.

علينقي صالحي با اشاره به اينكه سامانه كالاهاي كشاورزي تا پيش از اين در شهرهاي مشهد، تهران، قزوين، همدان و زنجان راه اندازي شده، افزود: راه اندازي سامانه خريد و فروش كالاهاي كشاورزي به موازات طرح هدفمندي يارانه ها مي تواند به شفاف سازي قيمت محصولات كشاورزي كمك كند.

وي گفت: پس از انجام مقدمات و ايجاد بستر لازم، اين سامانه در پاييز امسال راه اندازي و نياز بازار به محصولات كشاورزي از نظر نوع و كميت آن محصول شناسايي شده و تاكنون محصولاتي مانند مرغ، خرماي صنعتي، ليمو و ... در اين سامانه عرضه شده است.

صالحي اظهار داشت: از توانايي هاي اين سامانه مي توان به كاهش اختلاف قيمت بين توليد و مصرف كننده، بالا بردن سطح كيفي، نوع بسته بندي مناسب و بازارپسندي محصولات و همچنين ايجاد زمينه رقابتي با نوع وارداتي را اشاره كرد.

به گفته صالحي با راه اندازي سامانه خريد و فروش محصولات كشاورزي در بندرعباس ساير شهرستانهاي استان نيز بعد از معرفي شدن كارگزار در شهر مربوطه مي توانند از مزاياي اين سامانه برخوردار شوند.

وي با اشاره به اينكه بازار بورس جايگاه ويژه اي در عرصه تحول اقتصاد كشوري دارد، اظهار داشت: راه اندازي و فعاليت سامانه هايي از اين دست در راستاي تبديل كشاورزي سنتي به صنعتي و بهبود و هدفمندسازي بازاريابي و همچنين معرفي و ارسال محصولات برتر استان به ساير استانها از نقش و جايگاه بالايي برخوردار است.

رئيس سازمان جهادكشاورزي هرمزگان يادآور شد: با توجه به مشكلات موجود قبل و بعد از توليد محصولات كشاورزي، اين سامانه مي تواند نقش موثري در كاهش بخشي از مشكلات محصولات كشاورزي استان داشته باشد.

صالحي با اشاره به اينكه بازار بورس در تنظيم محصولات كشاورزي نقش عمده دارد، اظهار اميدواري كرد: با راه اندازي اين بورس با استاندارد سازي محصولات، توان اقتصادي كشاورزان و روستاييان را بالا برده و تحقق عدالت اجتماعي كه خواسته مقام معظم رهبري و دولت در مناطق محروم كشور است را شاهد باشيم.  وي راه اندازي سامانه خريد و فروش كالاهاي كشاورزي را از راهكارهاي مناسب براي ساماندهي بازار محصولات عنوان كرد و گفت: رساندن محصولات به صورت مستقيم به بازار و فروش نقدي محصولات كشاورزي از مزاياي راه اندازي بورس محصولات كشاورزي است.

همچنين مديرعامل صندوق حمايت از توسعه بخش كشاورزي هرمزگان هم در اين زمينه گفت: نبود ساماندهي در بازار محصولات كشاورزي موجب شده كه هم توليد كننده به دليل عرضه كالا با قيمت پائين و هم مصرف كننده با خريد كالاي گران به دليل وجود واسطه ها آسيب ببيند.

محمد امين خياط تصريح كرد: ايجاد تعادل و كنترل بازار عرضه و تقاضا، جهت گذاري حفظ تثبيت درآمد كشاورزان و مشاركت در تجارت محصول به عنوان عوامل تنظيم بازار در شرايط كنوني بايد جدي گرفته شود و توليد كنندگان به صورت مستمر از قميت و نياز بازار محصولات كشاورزي آگاه باشند تا بتوانند به سود بيشتري دست پيدا كنند.

اين مسئول عنوان كرد: وجود واسطه ها در خريد و فروش كالاي كشاورزي موجب شده نه تنها بهره برداران به سود منطقي نرسند بلكه در برخي مواقع به علت نداشتن اطلاعات كافي از نياز بازار و تقاضا با تغيير كشت خود زيانهاي زيادي را متحمل شوند.

وي فصلي بودن، فسادپذيري و حجم زياد محصولات كشاورزي را از جمله شاخصهايي دانست كه بايد در خريد و فروش كالا مورد توجه قرار گيرد كه با راه اندازي سامانه خريد و فروش محصولات كشاورزي اين امكان را به كشاورز و توليد كننده مي دهد تا ضمن اطلاع كامل از وضعيت بازار، قيمت و نياز مردم در داخل و حتي خارج از كشور بتواند با برنامه ريزي به سود مناسب دست يابد و با حذف واسطه ها، محصولات اين بخش با قيمت واقعي به مصرف كننده عرضه مي شود. سامانه بازار خريد و فروش محصولات كشاورزي هرمزگان با همكاري و مشاركت سازمان جهاد كشاورزي استان و صندوق حمايت توسعه كشاورزي راه اندازي شده است.

منبع :خبرگزاري مهر

تعداد مشاهده خبر15 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal