ضرورت افزايش سهم بخش كشاورزي از صندوق توسعه ملي
1391/09/07

با توجه به نقش 25 درصدي بخش كشاورزي در اشتغالزايي كشور افزايش سهم بخش كشاورزي از صندوق توسعه ملي ضروريست.

عليرضا بزرگي  اظهار كرد: هم اكنون حدود يك سوم از جمعيت كشور در بخش كشاورزي دخيل بوده و بيش از چهار ميليون نفر از جمعيت روستايي در اين بخش اشتغال دارند كه مي‌طلبد سهم كشاورزي از اعتبارات صندوق توسعه ملي افزايش يابد.

وي افزود: هدايت منابع حاصل از فروش نفت و گاز و به كارگيري صحيح آن در بخش‌هاي مولد كشور همچون كشاورزي يكي از اهداف تأسيس صندوق توسعه ملي بوده و اين در حالي است كه سهم اين بخش نه تنها كم بوده بلكه آن را به بانك‌هاي عامل مي‌دهند تا مجددا شاهد مشكلات ناشي از ميزان وثيقه‌ها، نرخ بهره و كارمزد و بوروكراسي‌ها براي كشاورزان باشيم. عضو شوراي كشاورزي، آب و منابع طبيعي مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: با توجه به اينكه بانك‌ها نمي‌توانند شرايط مناسبي براي دريافت تسهيلات كشاورزان فراهم كنند، سپردن اعتبارات اختصاص يافته بخش كشاورزي به بانك‌هاي عامل موفق نخواهد بود.

به اعتقاد وي صندوق حمايت از توسعه سرمايه‌گذاري بخش كشاورزي با تجربه و عملكرد موفق خود مي‌تواند اين سهم را به درستي در بخش كشاورزي توزيع كند. بزرگي افزود: تجربه‌ي اين صندوق‌ها در كشور‌هايي مانند نروژ، چين، كويت و كشور‌هاي خليج‌فارس بسيار موفقيت‌آميز بوده اما صندوق توسعه ملي در ايران نوپا بوده و بايد به آن فرصت بيشتري داد تا بتواند بخش‌هايي همچون كشاورزي را به عنوان يكي از بخش‌هاي داراي مزيت و خصوصي تقويت كرده تا به موتور محركه اقتصادي كشور تبديل شود.

اين كارشناس كشاورزي با اشاره به برنامه دستيابي ايران به جايگاه اول منطقه در سند چشم‌انداز توسعه 1404 تصريح كرد: يكي از لازمه‌هاي پيشرفت و رسيدن به چنين جايگاهي سرمايه‌گذاري است و بايد در بخش‌هاي اولويت‌داري همچون كشاورزي سرمايه‌گذاري كرد تا بتواند اثرگذاري بالايي در اقتصاد كشور داشته باشد.

عضو شوراي كشاورزي، آب و منابع طبيعي مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به ضرورت چگونگي اعطا و هزينه‌كرد اين تسهيلات اظهاركرد: در توزيع اين منابع بايد به دنبال مشكلات بازار محصولات و نهاده‌ها باشيم و ضمن هدايت منابع به بخش‌هاي اولويت‌دار و آموزشي، منابع و مصارف اين تسهيلات را براي مردم روشن كرده و در واگذاري و هزينه‌كرد اين تسهيلات آينده‌نگري داشته باشيم. 

منبع : خبرگزاري دانشجويان ايران ( ايرنا)

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal