واردات مواد غذایی سالانه 14 میلیارد دلار به جیب خارجی ها سرازیر می کند
1394/03/26
معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: ایران با واردات مواد غذایی مورد نیاز از خارج از کشور، سالانه 14 میلیارد دلار درآمدزایی برای کشاورزان خارجی دارد.
عباس کشاورز افزود: کشورمان همه ساله با پرداخت این میزان هزینه، اشتغال پایداری را برای کشاورزان خارجی به وجود آورده است.

وی گفت: اکنون 50 درصد مواد غذایی مورد نیاز کشور از خارج وارد می شود که باید تلاش شود تا از اتکای کشور به محصولات کشاورزی خارجی کاسته شود.

کشاورز با تاکید بر ارتقای بهره وری در این بخش گفت: در امر تولید محصولات کشاورزی در ایران از هر متر مکعب آب حداکثر 600 گرم گندم تولید می شود این در حالی است که در کشوری مانند مصر از هر متر مکعب آب یک کیلو و 700 گرم گندم تولید می شود.

وی اضافه کرد: کشاورزان باید در مورد مصرف آب حساب شده عمل کنند چرا که اگر در مصرف این مایع حیاتی درست عمل نشود با کاهش درآمد مواجه شده و وابستگی کشور ما در بخش غذایی بیشتر از گذشته خواهد شد.

وی اظهار کرد: اکنون در بخش کشاورزی مشکل جدی نداریم و می توانیم با تصمیمات درست و منطقی مشکلات را برطرف کنیم.

معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: یکی از سیاست های مهم در بخش کشاورزی افزایش دامنه حضور و اختیارات بخش خصوصی است که برای برون رفت از مشکلات فعلی، تکیه و اعتماد به بخش خصوصی و توسعه فعالیت انجمن های مردم نهاد از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی در خصوص متوسط میزان بارندگی استان های کشور گفت: آذربایجان غربی بعد از استان های مازندران، گیلان و گاهی استان های کردستان و کرمانشاه در این بخش در کشور قرار دارد و باید از این ظرفیت پربارش در این استان به خوبی استفاده شود.

کشاورز افزود: 35 درصد آب کشور در استان خوزستان و 11 درصد آن در استان آذربایجان غربی است که باید با مصرف بهینه آب و افزایش راندمان تولید از این ظرفیتها به خوبی استفاده کرد.

وی مهمترین برنامه های بخش زراعت وزارت جهاد کشاورزی را تولید پایه ای بذر با کیفیت مناسب عنوان کرد و افزود: سالانه 230 هزار تن بذر گندم اصلاح شده و 14هزار تن بذر اصلاح شده ذرت تولید و مورد مصرف قرار می گیرد که این امر نقش مهمی در افزایش راندمان تولید دارد .

کشاورز ادامه داد: علاوه بر این در زمان حاضر بذرهای چغندر قند و سبزی و صیفی نیز به صورت کاملا اصلاح شده در اختیار کشاورزان کشور قرار می گیرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی به منظور افتتاح چند طرح در زمینه آبیاری تحت فشار به بوکان سفر کرده است.

بوکان در 184 کیلومتری مرکز آذربایجان غربی واقع شده است.منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران ( ایرنا )
تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal