طرح انتزاع باعث هماهنگي در توليد و توزيع محصولات كشاورزي مي‌شود
1391/07/23

يك استاد دانشگاه طرح انتقال وظايف توزيع محصولات كشاورزي از وزارت صنعت، معدن و تجارت و الحاق به وزارت كشاورزي را باعث ايجاد هماهنگي در توليد و توزيع دانست و آن را مفيد ارزيابي كرد.

عليرضا كرباسي اجرايي شدن طرح انتزاع را بسته به نوع نگاه مسئولان به وزارتخانه جهادكشاورزي دانست و اظهار كرد: اگر ما صرفا اين وزارتخانه را يك نهاد توليدي بدانيم، نمي‌توان آن را وارد بازار و طرح‌هاي تجارتي كرد اما اگر اين وزارتخانه را نهادي بدانيم كه بايد بر همه امور كشاورزي نظارت داشته باشد مي‌توان وظيفه توزيع محصولات را نيز به اين وزارتخانه سپرد.

وي موفقيت اين طرح را در گرو هماهنگي دستگاه‌هاي اجرايي مربتط دانست و توضيح داد: اجرا شدن چنين طرح بزرگي نيازمند طرح‌هاي تكميلي و حساب شده است و اين طرح‌ها تنها با هماهنگي كامل وزارتخانه‌هاي صنعت، معدن و تجارت و كشاورزي عملي مي‌شود و بايد وظايف تمام دستگاه‌ها به شكلي شفاف تعريف شود.

كرباسي ضمن تاكيد بر اين كه وزارت كشاورزي توانايي بر عهده گرفتن اين مسووليت را دارد، گفت: اين وزارتخانه نيروهاي با تجربه و كارشناسي بسياري حضور دارند و البته مي‌توان از تجارب وزارت صنعت، معدن و تجارت نيز بهره گرفت.

وي بازار محصولات كشاورزي را نيازمند نظارت دقيق و مدون دانست و افزود: واسطه‌ها در تمام كشورهاي دنيا هستند و به اين دليل كه در چرخه توليد به مصرف نقش مهمي ايفا مي‌كنند، نمي‌توان آن را حذف كرد اما بايد با نظارتي دقيق فعاليت‌هاي آن‌ها را كنترل كرد.

كرباسي ادامه داد: دلال‌ها و واسطه‌ها، خدماتي ارائه مي‌كنند و متناسب با آن درآمد كسب مي‌كنند ولي بايد نظارت‌ها طوري باشد كه نتواند بيش از حد خدمات خود پول دريافت كنند و قيمت محصولات را به طور غير واقعي افزايش دهند.

اين استاد دانشگاه در پايان ابراز اميدواري كرد با برطرف كردن برخي معضلات مديريتي و استفاده مناسب از دانش و تكنولوژي‌هاي روز، مشكلات فعلي حل شود و نظام كشاورزي كشور به سطح قابل قبولي از بهره‌وري دست يابد
منبع : ايسنا

 

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal