جلوگیری از آسیب تولیدات داخلی با تعیین تعرفه واردات کالاهای اساسی
1392/08/26

وزير جهاد كشاورزي با بيان اينكه، بايد سيستم تعرفه گذاري براي واردات محصولاتي چون برنج و شكر را مورد توجه قرارداد گفت: به منظور حمايت از توليد داخلي، بايد تعرفه واردات محصولات كشاورزي و كالاهاي اساسي به گونه اي تعيين شود كه به توليد داخل آسيبي وارد نشود.

 ˈمحمود حجتيˈ در ديدار با اعضاي هيات رييسه اتاق ايران با اشاره به اينكه، براي حل مشكلات بخش كشاورزي بايد از تمامي ظرفيت هاي موجود استفاده كنيم، افزود: مشكل اصلي كشور با ميزان توليدات آشكار مي شود و در اين راستا بايد اقتصاد كشاورزي را آزاد كرده و دخالت هاي دولت را كاهش دهيم.

وي با بيان اين كه، در حال حاضر بايد در كنار توليد نيشكر به توليد چغندر قند نيز توجه شود اضافه كرد: تعيين قيمت نبايد به توليد كشور صدمه اي وارد كند و بخش خصوصي مي تواند با راه اندازي كشت و صنعت هاي كوچك اثرات مثبتي در اين زمينه به جاي گذارد.

وزير جهاد كشاورزي با اشاره به اين كه، براي كاهش مشكلات اين بخش ضرورت دارد رانت هاي موجود در اين حوزه را حذف كنيم تصريح كرد: در حوزه ميگو و ماهي كارهاي خوبي انجام شده است، اما هنوز به اهداف تعيين شده در اين حوزه نرسيده ايم.

حجتي تاكيد كرد: بايد توليد صادرات محور را نيز در بحث امنيت غذايي در نظر بگيريم.

وي در ديدار با اعضاي هيأت رئيسه اتاق ايران با استقبال از اعلام آمادگي اتاق براي همكاري در حل معضلات حوزه كشاورزي گفت: راه اندازي زير كميته هاي مشترك مي تواند در راستاي حل معضلات بخش كشاورزي تأثيرگذار باشد و در اين راستا براي ارتقاي بخش هاي مختلف امنيت غذايي، خودكفايي، آب مجازي و افزايش جمعيت بايد سياست هاي مورد نظر با هم تلفيق شود.

ˈعبدالمهدي بخشندهˈ معاون برنامه ريزي و اقتصادي وزارت جهاد كشاورزي با انتقاد از تصميمات غير علمي و غير اقتصادي در اين حوزه، گفت: قانون تمركز وظايف بخش كشاورزي كه بهمن ماه 1391 به تصويب رسيد، وظايف و مشكلات را افزايش مي دهد، بنا بر اين لازم است كه اجراي اين قانون را با فازبندي جلو ببريم.

وي ادامه داد: اجراي طرح بايد به تدريج صورت بگيرد و در اين بين پس از مطالعه دقيق تصميم بگيريم كه مسؤوليت هر حوزه بر عهده كدام ارگان گذاشته شود، براي مثال مشخص كنيم كه متولي صنايع تبديلي و تكميلي چه نهادي است؟

ˈغلام محسين شافعيˈ نايب رئيس اول اتاق ايران با اشاره به وضعيت كشاورزي و آب در بخش هاي مختلف كشور و شرايط كاري كشاورزان در مناطق روستايي، افزود: بخش كشاورزي به توجه ويژه دولت نياز دارد، اتاق ايران توانست در همين راستا قدم برداشته و با افزودن نام كشاورزي به آخر نام اتاق، مسؤوليت جديدي براي اتاق هاي سراسر كشور تعريف كند.

ˈعلاء ميرمحمدصادقيˈ نايب رئيس اتاق ايران با اعلام آمادگي بخش خصوصي و به ويژه اتاق براي تلاش در حل مشكلات حوزه آب و كشاورزي گفت: در حال حاضر 15 هزار عضو به طور مستقيم و غيرمستقيم در بخش كشاورزي فعاليت مي كنند، بنا بر اين مي توانيم با توجه به اين پتانسيل، كميته مشتركي تأسيس كرده و زمينه براي حل مورد به مورد مشكلات موجود را فراهم كنيم.

منبع : خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران ( ايرنا )

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal