بيرانوند: ۱۵ درصد از صندوق توسعه ملي به كشاورزي اختصاص يابد
1392/01/24

عضو كميسيون كشاورزي مجلس از پيشنهاد نمايندگان براي اختصاص ۱۵ درصد منابع صندوق توسعه ملي به كشاورزي خبر داد و رئيس‌جمهور نيز رقم ۲۵ درصد از اين منابع را مطرح كرد.

بهرام بيرانوند  در پاسخ به اينكه چه ظرفيت‌هاي در بخش كشاورزي براي تبديل شدن به حماسه اقتصادي وجود دارد، گفت: بخش كشاورزي قوت و غذاي مردم را تأمين مي‌كند و كشور را مي‌تواند از وابستگي به واردات محصولات غذايي نجات دهد و به همين دليل نقش مهمي در سال حماسه اقتصادي و حماسه سياسي دارد.

عضو كميسيون كشاورزي مجلس افزود: در اين ميان تلاش كشاورزان در روي زمين و مديريت مسئولان مي‌تواند كارساز باشد و البته كميسيون كشاورزي هم با انگيزه مضاعف از آنها حمايت خواهد كرد.

*لزوم اصلاح قيمت و افزايش خريد تضميني

وي گفت: اصلاح قيمت‌ و نرخهاي خريد تضميني محصول كشاورزي مهم‌ترين كاري است كه بايد در اين بخش انجام شود، تا كشاورزان رغبت بيشتري به توليد محصول داشته باشند.

عضو كميسيون كشاورزي مجلس افزود: نرخ‌هاي پائين خريد تضميني محصول باعث شده انگيزه كشاورزان براي كشت كمتر شود و دولت براي واردات آن ارز بيشتري بپردازد.

بيرانوند افزود: در حال حاضر تنها بخشي كه قيمت محصولات بازار آن سريع‌تر كنترل مي‌شود، بخش كشاورزي است، زيرا تعاوني‌هاي منسجم در اين بخش شكل نگرفته تا از حق خودشان دفاع كنند و در مقابل حقوق خودشان قدرت چانه‌زني داشته باشند.

وي گفت: در مورد قيمت خودرو همچنان كه شاهد بوديم، يكجانبه قيمت‌ها را افزايش دادند و به‌رغم انتقادها و مصوبات هنوز قيمت‌ها پايين نيامده است، اما كشاورزان چنين قدرتي در بخش كشاورزي ندارند.

*نهاده‌ها بايد تامين شود

عضو كميسيون كشاورزي مجلس گفت: تأمين نهاده‌ها از موارد ديگري است كه بايد در بخش كشاورزي انجام شود، زيرا توليد وابسته به نهاده است و در صورت عدم تأمين مشكل ايجاد خواهد كرد.

*لزوم انتخاب روش مناسب كشت و كاهش ضايعات

وي با بيان اينكه سالانه 100 ميليون تن محصول كشاورزي توليد مي‌شود، گفت: در صورتي كه بخواهيم اين بخش به حماسه اقتصادي تبديل شود، بايد روش مناسب كشت انجام شود و در كنار آن برنامه‌ريزي براي كاهش ضايعات محصولات كشاورزي نيز صورت گيرد.

بيرانوند افزود: در حال حاضر در بخش كشاورزي 25 درصد محصولات ضايع مي‌شود كه در صورت جلوگيري از آن بخش زيادي از غذاي مردم تأمين مي‌شود.

*افزايش بهره‌وري آب

وي افزايش بهره‌وري آب را از مهم‌ترين عوامل مؤثر در بخش كشاورزي عنوان كرد و گفت: با توجه به اينكه كشور ما در منطقه نيمه‌خشك قرار دارد، افزايش بهره‌وري آب از 30 تا 40 درصد در اين بخش ضروري است، تا از هدررفت اين ماده حياتي جلوگيري شود.

*سرمايه‌گذاري بخش كشاورزي افزايش يابد

عضو كميسيون كشاورزي مجلس در خصوص سرمايه‌گذاري در بخش كشاورزي گفت: سال گذشته مصوب شده بود 10 درصد از صندوق توسعه ملي در بخش كشاورزي سرمايه‌گذاري شود، اما كميسيون كشاورزي امسال 15 درصد را مطرح كرده است كه كميسيون تلفيق آن را بررسي مي‌كند.

وي همچنين گفت:‌ رئيس جمهور نيز در ديدار اخير خود با 100 نفر از نمايندگان مجلس موضوع افزايش اختصاص از صندوق توسعه ملي به بخش كشاورزي تا 25 درصد را مطرح كرد كه مجلس بايد اين موضوع را بررسي كند.

بيرانوند گفت: در حالي كه بسياري از نيازهاي بخش كشاورزي با دلار 3 هزار تومان تأمين مي‌شود، اما در قيمت‌گذاري‌هايي كه توسط مسئولان انجام مي‌شود، توجهي به آن ندارند و فكر مي‌كنند كه شايد با دلار هزار توماني تأمين شده است و به همين دليل در قيمت‌گذاري خريدهاي تضميني دقت لازم را ندارند.

*لزوم شكل گيري تعاوني‌ها

عضو كميسيون كشاورزي مجلس تصريح كرد: با توجه به اينكه 4.5 ميليون بهره‌بردار كشاورزي در اين بخش وجود دارد، بايد تعاوني‌هايي شكل گيرد كه بتوانند در خصوص حقوق خودشان قدرت‌ چانه‌زني داشته باشند.


منبع : خبرگزاري فارس

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal