اختصاص 8 هزار میلیارد ریال اعتبار جهت خرید ماشین آلات باغی و دامی در سال جاری
1393/03/24
رئیس مرکز مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اجرای طرح جامع مکانیزاسیون کشاورزی در کشور از اختصاص مبلغ هشت هزار میلیارد ریال اعتبار برای توسعه مکانیزاسیون بخش های زراعی، باغی، دام و طیور و آبزی پروری خبر داد.

کامبیز عباسی  افزود: خوشبختانه با پیگیری های وزیر جهاد کشاورزی طرح جامع مکانیزاسیون کشاورزی امسال توسط مرکز توسعه مکانیزاسیون این وزارتخانه تدوین شد و اعتبارات تخصیص یافته نسبت به حدود 500 میلیارد ریال افزایش داشته است.

به گفته وی، مکانیزاسیون به مفهوم کاربرد ماشین در فرایند تولید محصولات کشاورزی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، به طوری که کاهش هزینه های تولید، کاهش سختی کار، انجام به موقع عملیات کشاورزی و ارتقای کمی و کیفی تولید را به دنبال دارد.

عباسی با بیان اینکه وضعیت مکانیزاسیون بخش کشاورزی مطلوب نیست، اظهار داشت: هم اکنون نقشه راه توسعه مکانیزاسیون محصولات کشاورزی طی یک بازه زمانی 12 ساله در زیر بخش های مختلف تدوین شده است تا به وضعیت مطلوب دست پیدا کنیم.

وی ادامه داد: با توجه به پیگیری های و مذاکرات وزیر جهاد کشاورزی با بانک کشاورزی به منظور اجرای طرح جامع مکانیزاسیون و حمایت از این بخش 800 میلیارد تومان به این بخش تخصیص یافته است.

عباسی تاکید کرد: پیش بینی می شود در سال جاری با مدیریت جهادی و عزم ملی بتوانیم زمینه ساز توسعه سرمایه گذاری در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی کشور باشیم.

وی با بیان اینکه توسعه مکانیزاسیون در افزایش راندمان تولید موثر است اظهار داشت: در واقع مکانیزاسیون مدیریت نهاده هایی هم چون بذر، کود شیمیایی و سم را بر عهده دارد.

رئیس مرکز ماکنیزاسیون کشاورزی تصریح کرد: برای نخستین بار سال گذشته اعتبار هفت هزار و 500 میلیارد ریالی برای توسعه مکانیزاسیون ایجاد شد که مورد استقبال ویژه کشاورزان قرار گرفت.

وی اضافه کرد: تخصیص این خط اعتباری از نیمه دوم سال گذشته شروع و تاکنون حدود 97 درصد این اعتبار جذب و با تبدیل به ماشین آلات و ادوات وارد مزرعه شده است که تحقق حماسه اقتصادی در بخش مکانیزاسیون کشاورزی را در پی داشته است.

وی با بیان این که، طی هفته گذشته مقرر شد ماشین آلات، ادوات و تجهیزات کشاورزی در استان ها توزیع شود گفت: سال گذدشته حدود 1800 دستگاه انوع بذرکار در کشور تامین شد که تمامی این اقدامات نوید بخش توسعه عملیات مکانیزاسیون در عمیات خاک ورزی، کاشت، داشت و برداشت محصولات کشاورزی است.


منبع خبر :خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران ( ایرنا )

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal