وزیر جهاد کشاورزی در اجلاس فائو برضرورت توسعه روستاها تاکید کرد
1394/03/19
محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی دراجلاس فائو درایتالیا، ضمن تاکید برضرورت حمایت اجتماعی از روستاها، سرمایه گذاری در توسعه روستایی را مهمترین عامل شکست چرخه فقر وگرسنگی درجهان دانست.
  وزیرجهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران در سومین روز ازاجلاس سازمان خوار وبار وکشاورزی ملل متحد ""فائو"" که در مقر این سازمان در شهر رم برگزار شد، با بیان اینکه بخش مهمی از جمعیت دچار فقر وگرسنگی درروستاها زندگی می کنند، گفت: با توجه به اینکه بخش کشاورزی دربسیاری ازمناطق جهان، ستون فقرات اقتصاد جوامع روستایی را تشکیل می دهد ، تلاش برای توسعه پایدار کشاورزی روستایی رکن اصلی هرگونه راه حل نظام مند برای حل ریشه­ای فقر وگرسنگی به شمار می­آید.

مهندس حجتی که برای شرکت دراجلاس دو سالانه فائو درایتالیا به سر می برد در جمع وزرای کشاورزی ونمایندگان 197 کشور عضو این سازمان افزود: گرسنگی وفقر که به شدت به هم مرتبط هستند، بزرگترین توهین به جامعه بشری است وکرامت انسانی را مخدوش می­کنند.

وزیر جهاد کشاورزی با تاکید براین که در طول بیش از سی سال گذشته گام های مهم وموثری درجمهوری اسلامی ایران دربخش کشاورزی برداشته شده است، گفت : درسایه این تلاش ها علاوه براینکه هم اکنون شاخص های اجتماعی و اقتصادی در روستاهای کشور به سطح مناسبی رسیده است. روستاهای ایران از نظر برخورداری از زیر ساخت های رفاهی و توسعه ای در وضعیت خوبی قرار دارند و 6/99 درصد روستاهای کشور دارای انرژی برق، 93 درصد دارای آب آشامیدنی سالم، 70 درصد خانه بهداشت، 78 درصد تلفن همراه و همچنین 45 در صد گاز لوله کشی درمنازل خود هستند.

وی افزود: علاوه براین حدود 10 هزار روستای کشور به خدمات ICT روستایی مجهز شده و مدیریت مردمی روستا تقریباً در تمام روستاها مستقر گردیده است. ضرایب برخورداری جامعه روستایی از زیر ساخت های مورد نیاز، فاصله چندانی با مناطق شهری ایران ندارد.

""خوزه گراسیانو داسیلوا"" مدیر کل فائو نیز روزگذشته طی مراسمی دیپلم افتخاری این سازمان را به وزیر جهاد کشاورزی ایران بخاطر کاهش شمار افراد دچار سوء تغذیه به زیر پنج درصد اهدا کرد.

ایران ازجمله 72 کشوری است که موفق به تحقق نخستین هدف توسعه هزاره ملل متحد پیرامون به نصف رساندن افرادی که ازگرسنگی ویا سوء تغذیه رنج می برند، شده است. 72 کشور ازمجموع 129 کشور جهان موفق به کاهش نیمی از افراد دچار سوء تغذیه خود شده و بدین ترتیب به اهداف هزاره دست پیدا کردند، در حالی که برخی از مناطق مانند صحرای آفریقا، با حدود یک چهارم مبتلا به سوء تغذیه همچنان در وضع هشدار قرار دارند.

سی ونهمین کنفرانس بین المللی وزیران کشاورزی سازمان خواروبار کشاورزی ملل متحد از روز شنبه آغاز شده است.

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران ( ایرنا )
تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal