اختصاص اعتبار 500 ميليون دلاري براي واردات كود/ تامين كود فسفاته تا نيمه مهر ماه
1392/06/16

وزير جهادكشاورزي از اختصاص اعتبار 500 ميليون دلاري براي واردات كود فسفاته و پتاسته خبر داد و گفت: مشكل افزايش قيمت كود اوره حل شده است و با تامين نقدينگي به نظر مي‌رسد كود فسفاته نيز تا نيمه اول مهر ماه تامين شود.

محمود حجتي كه در اولين گردهمايي سراسري مديران وزارت جهاد كشاورزي در سالن حجاب كانون پرورش فكري كودكان سخن مي‌گفت، اظهار كرد: در گذشته و سال‌هاي پس از جنگ تحميلي براي واردات كود اوره با مشكل مواجه بوديم چرا كه تنها حدود 200 هزار تن كود اوره در شركت پتروشيمي شيراز توليد مي‌شد و 90 درصد نياز كشور از واردات تامين مي‌شد اما امروز چهار ميليون تن كود اوره در كشور توليد مي‌شود.

وي با بيان اينكه كشور در گذشته براي تامين چند صد هزار دلار با مشكل مواجه بود، افزود: مسئولان اخيرا اعلام كرده‌اند 500 ميليون دلار براي تامين كودهاي فسفاته و پتاسه ابلاغ شده است كه پيش‌بيني مي‌شود كود فسفاته تا نيمه اول مهر ماه تامين و توزيع شود.

وزير جهاد كشاورزي با اشاره به توليد چهار ميليون تني كود اوره در كشور ادامه داد: از ابتداي روزهاي كاري‌ام تاكنون با پيگيري‌هاي صورت گرفته مشكل افزايش قيمت كود اوره كشاورزان حل شد چرا كه پيش از اين اعلام شده بود شركت‌ پتروشيمي قيمت كودهاي اوره را تا 70 درصد افزايش داده است.

حجتي گفت: بايد روزانه 10 هزار تن كود اوره توزيع شود اما درحال حاضر تنها حدود پنج هزار تن توزيع مي‌شود كه بايد با پيگيري‌هاي مستمر به حد مطلوب خود برسد.

وي اظهاركرد: درست است كه تحقيقات كشاورزي تقاضا محور نيست كه اگر بود امروز نبايد مشكلات عديده‌اي در اين بخش وجود داشت و وضعيت بخش كشاورزي بايد خيلي بهتر از وضعيت كنوني مي‌بود.

وزير جهاد كشاورزي با اشاره به فرسودگي كمباين و ماشين‌الات كشاورزي تصريح كرد: محصولات نهايي در اولويت اول با ارز مرجع قرار دارد اما كمباين كه از ضرورت هاي بخش كشاورزي است در اولويت نهم آن هم با ارز مبادله‌اي قرار گرفته است.

به گفته حجتي وضعيت صندوق بيمه محصولات كشاورزي مساعد نيست چرا كه اين صندوق 2 ميليارد و 300 ميليون تومان به بانك كشاورزي بدهكار است و اگر در اختيار بانك قرار مي‌گرفت مي‌توانست به عنوان سرمايه در گردش بخش كشاورزي مورد استفاده قرار گيرد اما پيگيري‌هاي مستمري براي تامين اعتبار اين صندوق از محل ماده 12 و 13 حوادث غيرمترقبه صورت گرفته است.

وي گفت: موضوعي كه امروز همگي به عنوان دغدغه به آن اشاره مي‌كنند موضوع بودجه است، بودجه مصوب مجلس 210 هزار ميليارد تومان است اما كارشناسان اقتصادي دولت محاسبه كردند و به اين نتيجه رسيدند كه تنها 130 هزار ميليارد تومان آن تحقق مي‌يابد يعني با اين وضعيت هزينه‌هاي جاري اگر بخواهند يارانه را هم پرداخت كنند كفايت نمي‌كند . البته اين بدين معني نيست كه شرايط بدي در كشور وجود دارد اما ركود تقريبا همه‌جا حاكم است و خانواده ايراني نيست كه با اين مشكل دست و پنجه نرم نكند و واحد صنعتي نيست كه از پايين بودن ظرفيت رنج نبرد.

وزير جهاد كشاورزي افزود: علاوه بر اين مشكلات تورم هم وضعيت روشني در كشور دارد و هزينه‌هاي زندگي روز به روز در حال افزايش است حالا چرا اينگونه شده و به اينجا رسيديم مجال پرداختن به آن نيست اما كساني كه مي‌گويند امروز شرايط بدي براي توليد در كشور وجود دارد بايد بدانند كه شرايط كنوني بسيار بهتر از گذشته است گرچه امروز حدود يك ميليون بشكه نفت فروخته مي‌شود و ساير درآمدهاي دولت به تبع اين درآمد اصلي تحت شعاع قرار گرفته است.

حجتي خاطرنشان كرد: در دوران جنگ يك دلار نداشتيم تا يك كيلو گرم آلومينيوم وارد كنيم با آن گلوله بسازيم و وضعيت به گونه‌اي شد كه در همان زمان نياز به آلومينيوم به اندازه‌اي جدي شد براي تامين اين آلومينيوم درب و پنجره‌هاي آلومينيومي منازل را هم مي‌خواستيم استفاده كنيم. چرا كه درآمد ارزي كشور حدود هشت ميليارد بيشتر نبود كه سه ميليارد تومان آن براي جنگ مصرف مي‌شد و مابقي هم براي كالاهاي اساسي صرف مي‌شد اما كشور به مدد رهبري امام و همكاري مردم ساخته شد و آبرومندانه از آن شرايط بيرون آمديم. 

منبع : خبرگزاري دانشجويان ايران ( ايسنا )

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal