روحانی: با خاک آماده برای کشاورزی بی رحمانه رفتار شده است
1392/08/06

حجت الاسلام و المسلمين دكترˈ حسن روحاني ˈ رييس جمهوري اسلامي ايران با انتقاد از ساخت و سازهاي غيرمنطقي در محل هاي نامناسب در كشور گفت: با خاك آماده براي كشاورزي در ايران بي رحمانه رفتار شده است.

  دكتر روحاني روز دوشنبه در چهارمين كنگره سراسري خانه كشاورز كه در محل مجتمع فرهنگي – اردويي شهيد باهنر برگزار شد،اظهار داشت: آنگاه كه به فكر مسكن، شهرسازي، ساخت و ساز جاده و پل و هرگونه تغيير و تحول در روي زمين بوديم، كمتر فكر كرديم كه جاي مناسب آن كار را پيدا كنيم و زمين آماده كشاورزي را تبديل به محل ساخت و ساز سكونت نسازيم.

رييس جمهوري گفت: كمتر فكر كرديم كه جايگاه شهر را به درستي انتخاب كنيم و باغ ها و درختان ناجوانمردانه تخريب شدند.

** تاكيد بر حراست از خاك

روحاني در بخش ديگري از سخنانش آب و خاك را دو سرمايه اصلي كشور برشمرد و گفت: آب مايع حيات است و خاك همان سرزميني است كه بر روي آن زندگي مي كنيم و همه رويش ها و تولدها در اين پهنه اتفاق مي افتد.

رييس جمهوري با تاكيد به اهميت حراست از خاك گفت: شايد در نظر بعضي ها خاك ناچيزترين شيء در زندگي تلقي شود اما براي اين كه اين خاك به دست آيد صدها و صدها و گاهي ميليون ها سال بايد تحولاتي انجام شود تا اين خاك آماده در اختيار ما قرار گيرد.

روحاني خاطرنشان كرد:كم وبيش مي دانم كه كشاورزي در كشورمان با معضلات زيادي دست به گريبان است. بزرگترين سرمايه، نه تنها براي كشاورزي، بلكه براي يك كشور و براي يك ملت آب و خاك است.

رييس جمهوري در ادامه سخنان خود گفت: ديدار با مردان و زناني كه در صحنه امنيت غذايي كشور و اقتدار تلاش مي كنند براي رييس جمهور منتخب مردم يك افتخار است.


** با كشاورزي بيگانه نيستم

روحاني با بيان اينكه با كشاورزي خيلي بيگانه نيست، گفت: روستا زاده هستم و در كنار دوران تحصيلاتم در نوجواني و در دبستان گاهي كار كشاورزي هم داشتم.

اگر دست پينه بسته افتخار است كه افتخار هم است، من هم در سن ده يازده سالگي در فصل تابستان به خاطر كار كشاورزي دست هايم پينه بسته بود.

رييس جمهوري افزود: كشاورزي دنياي خود را دارد، شايد سود كشاورزي در مقايسه با بخش هاي ديگر كمتر باشد اما افتخار آن بسيار بيشتر است. سروكار با طبيعت ، در كنار طبيعت زيستن و در كنار آن كاري كه اساسا كار خدايي است.

روحاني اظهار داشت: آن قدرت لايزالي كه بذر را مي روياند اين رويش ها از ناحيه او است، بذر را كشاورز مي افشاند اما رويش آن بذر به دست حق و با اراده حق است .

رييس جمهوري، زارع را يكي از نام هاي زيباي خداوند برشمرد و گفت: زارع واقعي خدا است و كشاورزان وسيله زراعت را آماده مي كنند، البته نام وزارت كشاورزي هم در گذشته به نام فلاحت و زراعت بود و اين الفاظ ريشه ديني بيشتري داشتند اما به دليل فارسي سازي واژه ها آن را به وزارت كشاورزي تبديل كردند.


منبع : خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران ( ايرنا )
تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal