تراژدي بازار و اظهارات متفاوت مسئولان از بازار ميوه
1392/01/20

در حالي‌كه وزير جهاد كشاورزي وضعيت بازار و قيمت ميوه در ايام نوروز را به دليل ذخيره‌سازي مناسب، مطلوب ارزيابي مي‌كند، مشاهدات بازار و اظهارات مصرف‌كنندگان حاكي از افزايش قيمت اين محصولات از ابتداي سال تاكنون است.

با توجه به فراواني توليد و ذخيره مناسب انواع ميوه قبل از تعطيلات، نوسان قيمت را مي‌توان ناشي از نبود مديريت و برنامه‌ريزي درست در بازار دانست.

 صادق خليليان ضمن مناسب ارزيابي كردن ذخيره‌سازي مركبات براي ايام نوروز امسال، اظهار كرد: براي اولين‌بار در چندين سال اخير، بدون نياز به واردات، بازار ميوه شب عيد با توليد داخل و قيمت مناسب تامين شد اما به گفته توليدكنندگان عواملي مانند نبود نظارت در بازار، محدوديت توزيع ميوه در شب عيد و تعطيلي سردخانه‌ها و سيستم حمل‌ و نقل و خدمات در روزهاي تعطيل افزايش 50 تا 100 درصدي قيمت انواع ميوه در ايام نوروز را رقم زد.

عليرغم اينكه در جلسه روزهاي پاياني سال گذشته ستاد تنظيم بازار نيز مقرر شد ميوه شب عيد در هر استان حداقل 20 درصد زير قيمت بازار توزيع شود، بازار ميوه شاهد نوسانات و افزايش قيمت‌ بود كه دلايل متعددي براي آن مطرح شد؛ مشكلات حمل و نقل جاده‌اي، تعطيلي ميادين بزرگ، مرخصي كارگران انبارها، سردخانه‌ها و باراندازها و ... مقصر اين شرايط اعلام شدند غافل از اينكه نه پيش‌بيني براي عرضه مناسب ميوه در تعطيلات صورت گرفته بود و نه نظارت مناسبي بر قيمت‌ها و زمان توزيع ميوه‌هاي ذخيره‌سازي شده صورت گرفت.

از اويل فصل زمستان سال گذشته بود كه باغداران از ركوردشكني توليد ميوه و تره‌بار و مملو بودن انبارهاي ميوه كشور خبر داده و براي تامين ميوه شب عيد مردم به قيمت مناسب اعلام آمادگي مي‌كردند در اين ميان رييس اتحاديه باغداران بر اساس هزينه‌هاي توليد و نگهداري، قيمت‌هاي مناسب براي انواع ميوه در شب عيد را اعلام كرد كه بر اين اساس بايد هر كيلوگرم سيب درجه يك 2300 تومان، پرتقال درجه يك 1350 تومان، كيوي درجه يك كيلويي 1700 تومان و خيار نيز كيلويي 1200 تومان فروخته مي‌شد اما در هيچ يك از مناطق تهران حتي مراكز تعاوني‌ ميوه و تره‌بار اين قيمت‌ها مشاهده نشد و نه خبري از قيمت‌هاي منطقي بود، نه نظارت‌هاي مستمر؛ شايد ناظران هم مانند كارگران انبارها به مرخصي رفته بودند!

از سوي ديگر نيز روزهاي پاياني سال گذشته مسئولان خبر از برنامه‌ريزي براي مديريت و نظارت بر بازار ميوه شب عيد مي‌دادند تا مايحتاج مردم با قيمت مناسب در اختيار آنها قرار گيرد. به‌گونه‌اي كه رييس جهاد كشاورزي استان تهران از عرضه مستقيم ميوه شب عيد خبر داد، شوراي اصناف تهران هشدار داد در شب عيد بازرسي‌ها تشديد مي‌يابد، وزارت صنعت، معدن و تجارت توزيع ميوه شب عيد 20 درصد زير قيمت بازار بر اساس مصوبه جلسه ستاد تنظيم بازار را وعده كرد و اتحاديه ميادين تره‌بار براي عرضه ميوه ذخيره‌سازي شده شب عيد در 200 جايگاه و ميادين استان تهران اعلام آمادگي كرد اما...

در شرايطي كه قيمت پسته به حدي رسيده بود كه به نقل محافل تبديل شده بود انگار همه چيز براي بازار ميوه مطلوب و مناسب به نظر مي‌رسيد اما بر خلاف وعده‌ها، مردم با قيمت‌هاي ديگري در ميادين و مراكز عرضه ميوه مواجه شدند و خبري از بازرسي و فروش ميوه‌هاي ارزان نبود.

در اين باره حسن رادمرد - معاون وزير صنعت، معدن و تجارت - حمل و نقل جاده‌اي، تعطيلي ميادين بزرگ در سراسر كشور و مرخصي كارگران در انبارها، باراندازها و سردخانه‌ها را باعث كم شدن ميوه وافزايش قيمت ميوه در بازار اعلام كرده و رييس اتحاديه ميوه و سبزي‌فروشان نيز مي‌گويد: تا 29 اسفند ماه توزيع ميوه ذخيره‌سازي شده ادامه داشت و به همين دليل قيمت‌ها عادي بود اما از بيست و نهم اسفند كه توزيع ميوه با قيمت‌هاي مصوب قطع شد و سردخانه‌ها بسته شد، كساني كه در كمين شب عيد بودند، قيمت ميوه‌ها را به شدت افزايش دادند.

درصورتيكه انتظار مي‌رفت قبل از پايان سال، بازار و سيستم‌هاي حمل‌ونقل مديريت مي‌شد تا در ايام تعطيلات چنين مشكلاتي گريبانگير نشود و اگر بازار با توليد هماهنگ بود و مديريت و نظارت بهتري اعمال مي‌شد شاهد چنين شرايطي نبوديم.

جالب‌تر اينكه پس از گذشت چند روز از تعطيلات، عليرغم كاهش نسبي قيمت ميوه نسبت به هفته نخست سال جاري هنوز قيمت‌هاي بالايي در مغازه‌ها و مراكز عرضه ميوه وجود دارد و پرتقال از 2800 تا 3500 تومان، سيب 2000 تا 3000 تومان، كيوي 2000 تا 3500 تومان و خيار از 1800 تا 2500 تومان به دست مصرف كننده مي‌رسد، مشخص نيست انبارهاي تعطيل شده كي باز مي‌شود و مردم مي‌توانند ميوه‌هاي توليد شده‌اي كه در انبارها و ميادين وجود دارد را ارزان بخرند. 


منبع : خبرگزاري دانشجويان ايران ( ايسنا )

تعداد مشاهده خبر0 بار
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal