بخش عمده کشاورزان بی سواد هستند
1393/07/16
 اسکندر زند روز چهارشنبه در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری برای ارتقا سطح سواد بهره برداران بخش کشاورزی که بین سازمان های تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی و نهضت سوادآموزی کشور برگزار شد، افزود: هم اکنون کم سوادی و بی سوادی در بخش کشاورزی و روستایی کشور ما بارز است که همین امر موجب پایین بودن اعتمادبه نفس و در نهایت وابستگی می شود.

وی اضافه کرد: 50 درصد روستاییان ما کشاورز و دارای سنین بالا هستند که همین امر موجب پایین آوردن کارایی مصرف نهادهای بخش کشاورزی و کاهش بهره وری در تولید می شود.

معاون وزیر جهادکشاورزی تاکید کرد: در آستانه ورود به سال 2015 هستیم و این زیبنده کشور ما نیست که از مجموع جمعیت حدود 80 میلیون نفری 10 میلیون بی سواد (معادل یک هشتم) داشته باشیم.

وی تاکید کرد: برای افزایش بهره وری در کشاورزی لزوم تقویت بهره برداران و کاهش بی سوادی در این بخش ضرورتی اجتناب ناپذیر است زیرا که کشاورزان باید با دانش و آگاهی بتوانند از تمام امکانات لازم بهره مند شوند.

به گفته زند، بی سوادی و کم سوادی باعث کاهش اعتماد به نفس و نبود استقلال فردی می شود که همین امر در سطح کلان جامعه نیز باعث وابستگی کشور خواهد شد.

وی اضافه کرد: اگر جامعه ما جامعه دانش بنیانی نباشد جامعه مستقلی نخواهیم بود و این مهم از ضروریاتی است که باید مورد توجه مسوولان و مردم قرار گیرد.

وی ادامه داد: ما وظیفه خود می دانیم آنچه در توان ما است برای آموزش عالی، علمی کاربردی و آموزش متوسطه علاقه مندان در بخش کشاورزی به کار بگیریم و امیدواریم در حوزه نهضت سوادآموزی بتوانیم گام های موثر و مثبتی در راستای باسواد کردن کشاورزان با سن بالا برداریم.


منبع : خبرگزاری جمهوریاسلامی ایران ( ایرنا)
تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal