ارتباط صحیح بازار مصرف و مراکز اصلی تولید، نیاز کنونی جامعه است / کشاورزان باید در برند و صادرات هم سهیم شوند
1393/10/07
رئیس جمهور گفت: تا زمانی که دلالان اجازه سود بردن را به کشاورز نمی دهند، همچنین در برند سازی و صادرات نیز سهمی برای کشاورزی قائل نیستند، طبیعتاً تمایل و انگیزه برای تولید بیشتر محصولات کشاورزی از بین می رود.
حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان در بیست و نهمین دوره تجلیل از تولیدکنندگان برتر بخش کشاورزی با بیان این مطلب اظهار داشت: کشاورزی از دیدگاه دینی، مذهبی و فرهنگی ما جایگاه خاص ویژه ای دارد؛ کار کردن با باغ و درخت و زمین کشاورزی و محصول با کار کردن با ماشین صنعت و پیچ و مهره متفاوت است.
وی با اشاره به این که کشاورزی به لذت معنوی نیاز دارد، گفت: کشاورزی که در مزرعه رشد محصولات خود را می بیند از نظر روحی و روانی لذت می برد و برای افرادی که از کنار محصولات کشاورزی نیز عبور می کنند منظره لذت بخشی را به همراه دارد.
رئیس جمهور کشورمان با اشاره به این تفاوت ها گفت: از لحاظ روح و روان، همچنین از بعد دینی و مذهبی کشاورزی جایگاه خاص خود را دارد و این خیلی خوب است که کشاورز یک نگاه به آسمان و یک نگاه به زمین می کند که تبادل نگاه بین آسمان و زمین خیلی مهم است.
رئیس جمهور افزود: کشاورزان به صورت مداوم با تحرکات طبیعت و با آسمان در ارتباط هستند، صحبت کشاورز با خداوند هم بسیار لذت بخش است. ضمن آنکه کشاورزی شغل اولیا و ائمه های ما بوده است.
وی ادامه داد: مگر امیرالمومنین (ع) برای بدست آوردن آب تلاش نمی کرد و هنوز چاه های متعددی از آن حضرت در مدینه وجود دارد که پس از حفر چاه ها آنها را وقف می کرد؛ امام صادق (ع) در فصل تابستان در مزرعه عرق می ریزد و این کار را عبادت می شمارد، تمام این موارد معنای آن است که کشاورزی و دامداری برای انبیا و بزرگان ما نیز مورد تاکید بوده و آن ها خود نیز در این زمینه فعال بوده اند.
وی با اشاره به این که اولین انقلاب، انقلاب کشاورزی بوده اظهار داشت: بشر همواره برای به دست آوردن مواد غذایی در حال کوچ و سفر بوده است و تنها عاملی که سبب سکونت بشر شد رویکرد انسان ها به کشاورزی بود؛ گاهی تصور ما بر آن است که از انقلاب کشاورزی گذشته ایم و به سمت انقلاب صنعتی رفته ایم.
وی گفت: انقلاب صنعتی ادامه انقلاب کشاورزی است و این ها زمانی معنا پیدا می کنند که در کنار یکدیگر دیده شوند، دولت باید به کشاورزی و صنعت نگاه متفاوتی نیز نداشته باشد.
رئیس جمهور کشورمان با تاکید بر آن که صنعت باید به بخش کشاورزی ورود پیدا کند، ادامه داد: کشاورزی دیگر سنتی نیست و باید صنعتی شود؛ از آغاز کار کشاورزی، کشاورزان کار خود را با تراکتور شروع می کنند و در زمان برداشت محصول مجبور هستند با کمباین محصولات خود را درو کنند.
رئیس جمهور تاکید کرد: باید محصولات را بر اساس بهره وری درست از آب نیز تدوین کنیم.
روحانی با تاکید بر این موضوع گفت: باید در کاشت، نگهداری و داشت و همچنین برداشت کشاورزی در کنار صنعت باشد و این ها روبه روی یکدیگر نیستند؛ صنعت باید کشاورزی کشور را از حالت سنتی خارج و این حوزه را متحول کند.
وی تاکید کرد: کشاورزی صنعتی قدرت رقابت ندارد زیرا دنیای اقتصادی امروز دنیای رقابت است و کشاورزان حساب و کتاب می کنند که کدام نوع کشاورزی و زندگی برای آنان بهتر است و زندگی خود را این گونه تبیین می کنند.
وی در خصوص درآمد زایی بیشتر در کشاورزی نیز گفت: درآمد زایی و ارزش افزوده بزرگترین انگیزه در دنیای امروز است مطمئنا اگر نتوانیم درآمد و ارزش افزوده این حوزه را بالا ببریم کشاورزی تعطیل می شود و پدیده رنج آور مهاجرت از روستا به شهر که به معنای پشت کردن به کشاورزی و روی آوردن به خدمات و صنعت است شدت می یابد.
رئیس جمهور در خصوص ارائه پیشنهادات به دولت نیز گفت: دولت در انتشار شنیدن حرف های کارشناسی از سوی شما کشاورزان، مراکز تحقیقاتی، دانشگاه ها و وزارتخانه ها است که نام جهاد را به دنبال دارد.
وی تصریح کرد: اگر این نام جهاد را به کشاورزی اضافه کردیم باید به کلمه جهاد متعهد بمانیم.
رئیس جمهور با اشاره به دو سرمایه بزرگ کشور در بخش کشاورزی تصریح کرد: یکی از مهمترین سرمایه ها خاک است اما خاک کشاورزی یکی از نعمت های بزرگ الهی است که منبع حیات زندگی ما است و نباید اجازه دهیم که خاک تخریب شود؛ باید رفتارمان را با زمین درست کنیم و نگذاریم که بخش شهرسازی، زمین های کشاورزی را تخریب کنند.
وی ادامه داد: نباید زمین های درجه یک و دو کشاورزی تبدیل به شهر و یا این که تجاری شود؛ زیرا دیگر چنین زمین هایی پیدا نمی شود.
رئیس جمهور با اشاره به استفاده از خاک و آب در کشاورزی تصریح کرد: استفاده از این دو سرمایه اساس دارد کشور ما از لحاظ اقلیمی خشک و نیمه خشک است و هر مقداری که می گذرد و ستمی که صنعت بر طبیعت می گذارد این است که درجه حرارت بالا می رود و این تجربه جدیدی در دنیاست.
وی با اشاره به این که کشورمان به سمت خشکسالی حرکت می کند، گفت: مبنای حرکت ما در کشاورزی باید بر مبنای طبیعت نیمه خشک تنظیم شود و قدر آب را باید بدانیم؛ در گذشته کارهای عظیمی انجام شده است که قنات ها راه های بزرگی را انجام داده اند.
رئیس جمهور با توجه به این که ایران در زمین تمدن است، گفت: کشاورزی از ایران آغاز شده است و کشوری که دارای تمدن کهن و سابقه زیادی در بخش کشاورزی است باید آب، خاک و محیط زیست را حفظ کند.
روحانی با اشاره به آن که در وزارت کشاورزی و محیط زیست گاهی این دو سازمان رو در روی هم قرار می گیرند، گفت: گاها سازمان محیط زیست درخواست می کند که آب به بخش کشاورزی نرود و برای یکی از تالاب های کشور واریز شود تا آن تالاب نیز از بین نرود و دولت برای این که ارتباط بین صنعت و کشاورزی و همچنین محیط زیست و کشاورزی حفظ شود اعتدال را حفظ می کند.
وی با ارائه یک قول به کشاورزان گفت: شما کشاورزان محصولات را تولید کنید دولت قدرت و دریافتی شما را بالا می برد و اگر دولت نتواند توان کشاورزان را افزایش دهد دیگر قرآن و حدیث و زندگی ائمه را هم برای کشاورزان بگوییم دیگر فایده ای ندارد؛ باید درآمد کشاورزی را بالا ببریم اما در بازار محصولات کشاورزی که به دست مصرف کننده می رسد قیمت بالایی را دارد و نتیجه می گیریم که زنجیره توزیع کالا باید اصلاح شود.
روحانی گفت: همه باید برای افزایش تولید محصولات کشاورزی کمک کنند، تولید با شما کشاورزان و تسهیلات از دولت، خدا هم تدبیر می کند اما سوال اینجاست که توزیع چه می شود. یا چه کسی این محصولات را به بازار می آورد.
وی با اشاره به این که باید واسطه ها را حذف کنیم، گفت: اگر بتوانیم یک واسطه را به نفع کشاورزان حذف کنیم 80 درصد به سود کشاورزان است و 20 درصد از آن به نفع مصرف کنندگان می شود.
رئیس جمهور افزود: وزارت کشاورزی و وزارت صنعت و معدن و تجارت باید در این راستا طراحی مناسبی داشته باشند تا دلالان این گونه بخش کشاورزی و مصرف کننده نیز کشور را متحمل ضرر و زیان نسازد.
وی در خصوص آن که باید اقدامات را عملی اجرا کنیم، گفت: صنایع تکمیلی باید در کنار تولید باشد گاهی اوقات محصولات باید تبدیل شود تا ارزش افزوده بالاتری را پیدا کند و گاهی پس از تبدیل با برند شدن می تواند سود بالایی را نصیب اقتصاد کنیم.
روحانی با اشاره بر آن که صنعت و خدمات باید به کشاورزی متصل شوند، گفت: تنها راه سود دهی حوزه کشاورزی اتصال این حوزه ها است که کشاورز بتواند در برند و صادرات نیز سود داشته باشد.
وی با اشاره به آنکه امنیت غذایی برای کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است، گفت: اگر در صنعت کشاورزی و خدمات و امنیت غذایی ما قدرت و اقتدارمان حفظ شود می توانیم راحتر زندگی کنیم اما برخی ها تنها فکر می کنند که افزایش برد موشک های کشور مهم است اما نباید فراموش کنیم که امنیت در بخش صنایع غذایی و امنیت غذایی نیز جزو اقتدار ما است.
وی افزود: ما برای گوشت، روغن، برنج، گندم و شکر نیازمند واردات هستیم و تا چه زمانی باید دستمان به خارج از کشور دراز باشد آیا تامین این محصولات به معنای اقتدار نیست؛ لااقل در بسیاری از محصولات باید تا مرزهای خودکفایی حرکت کنیم.
روحانی با اشاره به تقسیم کار در حوزه کشاورزی گفت: وزارت جهاد کشاورزی باید تقسیم کارهایی را برای دولت و مردم انجام دهد سرمایه گذاری دولت در بخش آب مهم است و بهره برداری و بهره وری درست از آب به حوزه کشاورزی بسیار کمک می کند.
وی افزود: اگر بتوانیم 10 درصد از مصرف آب را صرفه جویی کنیم شرایط کشور متحول می شود؛ دولت در زمینه بهره وری آب حرکت های بسیار خوبی را شروع کرده است و آثار آن نیز در استان های بزرگ کشور طی امسال و سال آینده کاملاً قابل مشاهده است.
وی با اشاره به اقدامات دولت در خصوص آب نیز گفت: دولت در طول این 16 ماه حرکت های بی نظیری را در خصوص بهره وری از آب انجام داده است دولت می فهمد که کشاورزی، حضور در روستا و عدم تخلیه روستا برای روستایی ها چقدر مهم است.
وی افزود: باید سطح زندگی مردم در نحوه مصرف مواد غذایی تغییر کند این که هجوم مردم به سمت لبنیات نیست باید بحث کنیم؛ زیرا مصرف لبنیات هر قدر بالا رود، به معنای سلامت بهداشت و دوری از بیماری است.
وی افزود: باید دروازه صادرات را باز کنیم تا همه محصولات ما در همه بازارهای منطقه و حتی جهان وارد شود.
رئیس جمهور در پایان گفت: دولت در کنار شماست و می فهمد کشاورز ستون اصلی برای امنیت کشور است تا ارزش افزوده انواع محصولات کشاورزی دامی و صیادی بالا رود.منبع : خبرگزاری موج
تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal