رونمایی از 5 دستاورد تحقیقاتی بخش کشاورزی
1393/03/26
مراسم رونمایی پنج دستاورد تحقیقاتی بخش کشاورزی با حضور رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس و معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات در پنجمین روز هفته جهاد کشاورزی در موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر برگزار شد.
 
وزارت جهاد کشاورزی، رقم گندم با نام قابوس، رقم صنوبر رحمتی، مولدسازی و تکثیر مصنوعی تاسماهی ایرانی پرورشی، دستیابی به دانش فنی پرورش ماهی هامور در قفس شناور و ساخت نخستین راکتور پیشرفته مجهز به سیستم ولتاژ بالا از دستاوردهای تحقیقاتی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی است که توسط عباس رجایی رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس و اسکندر زند رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر در کرج رونمایی و از مجریان این طرح ها تقدیر شد.

بنابراین گزارش، رقم گندم نان بهاره با نام قابوس جهت کشت در مناطق گرمسیر دیم کشور مقاوم بر تنش های خشکی، مقاوم به زنگ قهوه ای و زنگ زرد گندم و ویژگی بالای کیفیت نان است.

همچنین رقم صنوبر رحمتی از ارقام پر محصول در چوب و صنوبر با افزایش تولید 2 برابری این رقم نسبت به ارقام بومی، مقاوم به بیماری های منطقه و دارای کیفیت بالا می باشد.

مولدسازی و تکثیر مصنوعی تاسماهی ایرانی پرورشی با دارا بودن 80 تا 90 درصد ذخایر ژنتیکی جنوب دریای خزر و دستیابی به بیوتکنیک پرورش و تکثیر ماهی خاویاری با چند بار تخم گیری از ماده های مولد و افزایش درصد خاویار نسبت به وزن آن است.

همچنین دستیابی به دانش فنی پرورش ماهی هامور در قفس های شناور با ویژگی امکان پرورش متراکم و افزایش تولید در واحد حجم و راه اندازی نخستین راکتور پیشرفته مجهز به سیستم ولتاژ بالا برای تولید بیودیزل از روغن پسماند خوراکی که با سرعت بسیار بالا یعنی حدود یک هزار برابر سیستم های معمولی، امکان تولید یک تن گازوئیل سوختی در روز را داراست.

در این مراسم، عباس رجایی رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، با تاکید بر اهمیت بخش کشاورزی گفت: در بخش کشاورزی حدود چهار میلیون و 400 هزار بهره بردار مشغول فعالیت هستند که افرادی هم به صورت غیرمستقیم در کنار اینها در تولید مشارکت دارند که اینها نشانگر اهمیت این بخش در کشور است.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، بر نوسازی نگاه نسبت به تحقیقات بخش کشاورزی تاکید کرد و خاطر نشان ساخت: سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در کل کشور با انجام تحقیقات بنیادی در بخش های مختلف دریا، کویر باید به دنبال راهکارهای اصلی برای رفع معضلات کشور باشد.

به گفته وی، برای تولید و ایجاد غذای سالم، الگوی کشت، مدرن کردن نظام بهره برداری، آیش، خشکسالی باید برنامه ریزی و چاره اندیشی شود و مشکلات قانونی و مدیریتی حل شود.

این مسوول، با بیان این که نیم درصد بودجه کشور به بخش تحقیقات اختصاص یافته است، گفت: این بودجه تخصیص یافته باید به درستی و بجا در بخش های تحقیقاتی مورد استفاده قرار گیرد.

به گفته وی، موسسات تحقیقاتی باید به دنبال کسب درآمد اختصاصی باشند و راهکارهای بازارسازی، بازارداری و بازاریابی یافته های تحقیقاتی را به دست آورند.

همچنین اسکندر زند معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، بر تجاری سازی نتایج تحقیقات بخش کشاورزی تاکید کرد و گفت: امروزه تجاری سازی در بخش تحقیقات در کشورهای دنیا اجرا می شود به طوری که برخی امور به بخش خصوصی و اجرایی واگذار می شود و این بخش ها در اختیار بخش حاکمیتی دولت هستند و به آن کمک می کنند.

وی با بیان این که محققان ما نتایج تحقیقات خود را سخاوتمندانه در اختیار دولت قرار می دهند، اظهار امیدواری کرد این محققان در آینده فعالیت های تحقیقاتی خود را با کمک بخش خصوصی تجاری سازی کرده و ارائه کنند.

زند تصریح کرد: تحقیقات کشاورزی کشور قدمتی دیرینه دارد بنابراین با توجه به رقابت در عرصه بین المللی و آزاد شدن تجارت، نیاز به نوسازی دارد.

وی ابراز امیدواری کرد که آثار و پیامدهای این نوسازی در تحقیقات و کشاورزی کشور نمود پیدا کند.

معاون وزیر یادآور شد: این روزها واژه علم، فناوری و فعالیت در عرصه های علمی در بیانات رهبری زیاد آمده است که نویدبخش این است که در آینده راهی جز نوسازی زیرساخت های بخش های تحقیقاتی وجود ندارد تا بتوان از طریق دانش بنیان محور، کشور را به مقصد رساند.

در این مراسم، آیت ا... عالمی نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر بلوغ علم و معرفت در حوزه اندیشه و فکر گفت: هرآنچه که بر آن نام علم نهاده شده، بالغ است زیرا علم ناقص وجود ندارد.

وی افزود: از زمانی که اراده خداوند بر خلقت تعلق گرفت، بر خلقت استعدادی نهان قرار داد و این استعداد روح شکوفایی است و باید به جایی برسد که در همه چیز از جمله تحقیقات و مطالعات شکفته شده و همه استعدادها بروز کند.


منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران( ایرنا )
تعداد مشاهده خبر1 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
دوره آموزشي.pdf
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal