چهار رقم جدید گندم و جو به کشاورزان معرفی شد
1391/06/20

رييس بخش تحقيقات غلات وزارت جهاد كشاورزي گفت: امسال چهار رقم جديد گندم نان و جو براي توليد انبوه به كشاورزان كشور معرفي شده است .

 ˈ مجتبي وهاب زاده ˈ روز يكشنبه در حاشيه برگزاري گردهمايي برنامه ريزي تحقيقات و بذر غلات آبي كشور در كرج به خبرنگارايرنا گفت: از اين ارقام دو رقم گندم ˈ گنبدˈ و ˈ سيروان ˈ و دو رقم ديگر ˈ جو نيك ˈ و ˈتريتيكاله سناباد ˈ است.

وي اضافه كرد: ارقام گندم ياد شده براي كشت در مناطق گرم و مرطوب شمال كشور مانند استان گلستان و رقم جو نيك كه مقاوم به بيماري سنبلك براي كشت در مناطق معتدل و جو تريتيكاله سناباد مناسب اراضي كم بازده مانند استان خراسان رضوي است .

وي بيان داشت: حداكثر توانمندي تجاري اين دو رقم گندم در هر هكتار بطور متوسط 11 تن و ارقام جو ياد شده در هر هكتار 9 تن است .
وهاب زاده گفت: پيش از اين ميانگين توليد ارقام تجاري گندم در سطح آزمايشات ترويجي حدود 5/5 تن در هكتار و در سطح كشور حدود چهار تن در هكتار بود.
وي ميانگين توليد گندم ديم كشور را نيز حداكثر هزار كيلوگرم در هكتار ذكر كرد.


وي يادآورشد: اكنون در كشور بيش از 55 رقم تجاري گندم و 23 رقم جو به صورت زرع آبي در اراضي كشاورزي به وسعت 6/2 ميليون هكتار كشت مي شود كه در 95 درصد اين زمين ها از ارقام اصلاح شده استفاده مي شود.

وهاب زاده گفت: تحقيقات غلات در كشور از سال 1303 كه تعدادي از كارشناسان سازمان جهاني فائو به ايران آمدند در مدرسه فلاحت كرج كه امروز پرديس كشاورزي است با جمع آوري ارقام بومي كشور آغاز شد و در سال 1338 به صورت رسمي فعاليت هاي تحقيقاتي غلات در موسسه تحقيقات اصلاح ، تهيه نهال و بذر ادامه يافت.

وي گفت : اكنون بخش تحقيقات غلات با داشتن 300 محقق و كارشناس در 41 ايستگاه تحقيقاتي استانهاي مختلف در زمينه هاي به زراعي و به نژادي و توليد هسته هاي اوليه بذر فعاليت دارند.

به گزارش خبرنگار ايرنا ، گردهمايي دو روزه برنامه ريزي سالانه تحقيقات غلات كه با شركت حدود 200 نفر از كارشناسان ، محققان ، مروجان و كشاورزان پيشرو در كرج در حال برگزاري است، فردا پايان مي يابد.
منبع : خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران ( ايرنا)

تعداد مشاهده خبر42 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal