ذخاير جهاني غلات محدودتر مي‌شود
1391/09/20

سازمان خواروبار و كشاورزي ملل متحد (فائو) اعلام كرد: به رغم كاهش قيمت‌ كالاهاي اساسي، بازارهاي جهاني غذا به دليل محدود شدن ذخائر و عرضه غلات، با نوسانات بيشتري در سال 2013 روبرو مي‌شوند.

 شاخص قيمت غذاي فائو به دليل كاهش قيمت‌هاي شكر، روغن و غلات به 211 واحد در نوامبر رسيد كه سه واحد كمتر از اكتبر بود. با اين وجود اين نهاد غذايي سازمان ملل پيش‌بيني كرده است كه ميزان توليد جهاني غلات 2.8 درصد در سال 2012 نسبت به سال پيش از آن كاهش داشته باشد و به 2.282 ميليارد تن برسد.

فائو پيش‌بيني خود از ميزان ذخاير جهاني غلات در پايان فصل 2013 را تنزل داد و حدود 495 ميليون تن برآورد كرد كه پنج درصد كمتر از ميزان آنها در آغاز فصل است.

قيمت‌هاي جهاني مواد غذايي به دنبال وقوع بدترين خشكسالي آمريكا در نيم قرن گذشته و آب و هواي خشك در مناطق درياي سياه، در طول تابستان افزايش يافت و به سطحي نزديك شد كه در سال 2008 موجب شكل گيري بحران غذايي شده بود.

به گفته عبدالرضا عباسيان - اقتصاددان ارشد فائو - از آن زمان سطح قيمت‌ها پايين آمده و در دو ماه گذشته به دليل سهميه‌بندي تقاضا و عرضه از سوي مناطق ديگر كه كمبود عرضه از سوي مناطق دچار خشكسالي را جبران كرده، كاهش داشته است.

اما عباسيان دورنماي سال 2013 را به دليل برداشت زياد از ذخائر و نامشخص بودن وضعيت آب و هوا كه نقش اساسي در سطح توليد محصول بهتر در سال آينده خواهد داشت، نامعلوم توصيف كرد.

وي در مصاحبه با رويترز اظهار كرد: هر چه ذخاير كمتر باشد به اين معني خواهد بود كه هر گونه تحول غيرمنتظره‌اي، موجب تغييرات قيمت بيشتري مي‌شود و اين همان چيزي است كه در چند سال گذشته شاهد بوده‌ايم و فصل آينده نيز تفاوت چنداني نخواهد داشت مگراينكه ذخاير در سطحي موجود باشند كه آسودگي خاطر براي جامعه تجاري به همراه داشته باشد.

فائو در گزارشي كه اخيرا منتشر كرد: خواستار افزايش سرمايه‌گذاري در بخش كشاورزي به منظور كاهش گرسنگي در جهان است.

اين سازمان برآورد كرده است كه حدود 870 ميليون نفر در جهان سوء تغذيه مزمن دارند. 


منبع : خبرگزاري دانشجويان ايران ( ايسنا )

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal