اجرای الگوی کشت برمبنای بهره‌وری آب
1393/06/09

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: با توجه به مشکل بحران آب و محدودیت منابع آبی از امسال برنامه الگوی کشت برمبنای شاخص بهره وری آب و مزیت آبی تدوین و اجرا می‌شود.

عباس کشاورز اظهار کرد: مشکل بحران آب و محدودیت منابع آبی که در کشور وجود دارد می‌طلبد تا از کشت محصولاتی که آب‌بری کمتری دارند حمایت کنیم و محصولات آب‌بر را به سمتی هدایت کنیم تا میزان مصرف آن‌ها در مناطق پرآب‌تر کنترل شود.

وی افزود: متخصصان وزارت جهاد کشاورزی درحال تدوین کامل برنامه الگوی کشت وزارت جهاد کشاورزی بر مبنای شاخص بهره‌وری آب هستند و این برنامه از ابتدای فصل زراعی پیش رو اجرایی می‌شود.

معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: تغییر کشت برخی محصولات کشاورزی از بهار به پاییز، عدم حمایت از کشت برنج در مناطق کم آب، هدایت تولید سبزی و صیفی به محیط‌های کنترل شده با مصرف آب کمتر، حمایت از ارقام ذرت میان رس و کوتاه رس برای کاهش مصرف آب در دانه‌های روغنی و ... در قالب برنامه اقتصاد مقاومتی از امسال آغاز می‌شود.

** از کشت برنج در استان های جنوبی حمایت نمی کنیم

کشاورز اعلام کرد: برنج باید در استان‌های کم آب جنوبی مانند خوزستان کشت نشود و وزارت جهاد کشاورزی از ادامه تولید این محصول در استان‌ها حمایت نمی‌کند.

** تولید گلخانه‌ای محصولات آب‌بر از امسال

وی اظهار کرد: دیگر محصولات کشاورزی آب‌بر از جمله انواع صیفی‌جات مانند هندوانه، خربزه، طالبی، گوجه فرنگی، سیب زمینی و ... نیز باید در قالب این برنامه زیر کشت پلاستیک و گلخانه‌ای با آبیاری میکرون برود تا هم عملکرد آنها افزایش پیدا کند و مصرف آب کمتری داشته باشد.

معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: وزارت جهاد کشاورزی از امسال کشت محصولات کشاورزی را بر مبنای برنامه الگوی کشت خود و براساس شاخص بهره وری و مزیت آبی اجرایی می‌کند و حمایت‌های این وزارتخانه بر این اساس از کشاورزان انجام می‌شود که کارشناسان نیز باید کشاورزان را به این سمت هدایت کنند.

منبع : خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)

تعداد مشاهده خبر1 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
حسين کافي.doc
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal