ايران ظرفيت بالايي در توليد محصولات كشاورزي و باغي دارد
1391/03/08

مشاور شركت هاي خصوصي فعال در عرصه كشاورزي آمريكا و استاد دانشگاههاي اين كشور گفت: ايران با برخورداري از ظرفيت هاي بالاي كشاورزي و آب و هواي مناسب پتانسيل بالايي در زمينه توليد محصولات زراعي و باغي دارد.

 

حسين سلطاني روز يكشنبه در كارگاه آموزشي بهره برداري از باغات انگور در اروميه افزود: ايران در جهان همانند مرواريدي در عرصه توليد محصولات باغي است به گونه اي كه از 32 استان كشور 30 استان مستعد كشت محصولات باغي به خصوص انگور هستند.

وي اضافه كرد: آشنايي با روشهاي كاشت، داشت، برداشت، نگهداري و بسته بندي انگور مي تواند در اشتغال و سودآوري نقش به سزايي داشته باشد.

وي اظهار كرد: در ايران كليه ارقام انگور به ويژه انگور روميزي قابليت كشت دارد و آذربايجان غربي از استانهاي مستعد در اين زمينه است.

سلطاني اظهار كرد: هم اكنون 10 نوع مشتقات انگور در جهان عمل آوري مي شود و در اين راستا صنايع بزرگي نيز با اشتغال بالا راه اندازي شده است.

وي گفت: انگور تنها محصولي است كه كليه مراحل فرآوري آن توسط دست انجام مي شود و سالانه مي تواند براي قريب به 20 ميليون نفر در كشور ايجاد اشتغال كند.

سلطاني، با اشاره به موقعيت اقتصادي انگور در امريكا گفت: اكنون كشت انگور روميزي فقط در ايالت كاليفرنياي آمريكا انجام مي شود و 25 درصد جمعيت اين ايالت مشغول كشاورزي در بخش انگور هستند.

وي افزود: كل درآمد انگور ساليانه در اين استان آمريكا از محصول انگور روميزي و آبي 75 ميليارد دلار برآورد مي شود كه رقمي نزديك به در آمد نفت ايران است.

سلطاني گفت: تحليل درست از موقعيت و جايگاه انگور حاكي از آنست كه ايران در اين زمينه توانايي و ظرفيت هاي بسيار بالايي دارد.

كارگاه آموزشي انگور با هدف ترويج روشهاي نوين دركاشت، داشت و برداشت انگور به مدت دو روز و با حضور كارشناسان اين رشته در اروميه برگزار شد. 

منبع :خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران ( ايرنا )

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal