سلامت و بهداشت ميوه‌هاي قاچاق مورد تاييد نيست
1392/03/11

در حاليكه رييس اتحاديه فروشندگان ميوه و سبزيجات از توزيع ميوه‌هاي قاچاق خارج از ميادين ميوه و تره‌ بار خبر داده است، رييس سازمان حفظ نباتات اعلام كرد: سلامت و بهداشت محموله‌هاي كشاورزي كه به صورت قاچاق وارد كشور شده باشد، مورد تاييد اين سازمان نيست.

هفته گذشته حسين مهاجران از توزيع ميوه‌هايي قاچاق از جمله زنجبيل، پرتقال، شليل، شبرنگ، نارگيل، آناناس و انگور مشكي در خارج از ميادين ميوه و تره‌ بار خبر داد كه رضا فتوحي - رييس سازمان حفظ نباتات - به خبرنگار كشاورزي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) گفت: ورود اين محموله‌ها بسيار محدود است اما سلامت آن‌ها از نظر عاري بودن از آفات و بيما‌ري‌ها مورد تاييد سازمان حفظ نباتات نيست.

وي اظهار كرد: هيچ محموله‌ كشاورزي نبايد بدون هماهنگي و تاييد دستگاه‌هاي ذيربط همچون سازمان حفظ نباتات به كشور وارد شود چراكه در اين صورت سازمان نمي‌تواند بابت سلامت و بهداشت اين محصولات به مصرف‌كنندگان اطمينان بدهد.

فتوحي افزود: براساس قانون هر محموله‌ كشاورزي كه قرار است وارد شود بايد طبق مقررات و استاندارد‌هاي كشور مقصد، گواهي بهداشت دريافت كند تا كشور واردكننده از نبود آفات و امراض احتمالي در محموله‌ دريافتي اطمينان حاصل كند.

به گفته رييس سازمان حفظ نباتات پس از تحليل خطر و ارائه گواهي بهداشت به صادركنندگان، سازمان حفظ نباتات آن را از نظر آفات و امراض بررسي كرده و در صورت تاييد مي‌تواند از گمرك ترخيص شوند.

وي تاكيد كرد: تمام واردكنندگان و صادركنندگان محصولات كشاورزي بايد پيش از ترخيص محموله از گمرك به قصد واردات يا صادرات فرم تاييد خطر مندرج در سايت سازمان حفظ نباتات كشور را پر كرده و شرايط ترخيص از نظر سازمان را احراز كنند

منبع : خبرگزاري دانشجويان ايران ( ايسنا)

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal