خرید تضمینی 500 هزار تن گندم/واگذاری غرفه‌های تره‌بار فقط به تولیدکنندگان
1393/02/16

رییس سازمان تعاون روستایی از خرید بیش از 500 هزار تن گندم خبر داد و گفت: این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 15 درصد رشد داشته است.

 حسین صفایی در حاشیه نهمین کنفرانس دوسالانه اقتصاد کشاورزی ایران اظهار کرد: از اواخر فروردین‌ تا ابتدای سال جاری میزان خرید تضمینی گندم از مرز 500 هزار تن گذشته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 15 درصد رشد داشته است.

وی افزود: گرچه در سال‌های گذشته مشکلاتی در پرداخت بهای گندم خریداری شده از کشاورزان وجود داشت اما امسال این مشکل تنها در 10 روز اول به وجود آمد و هم‌اکنون بهای خرید تضمینی گندم نهایتا تا یک روز پس از خرید به حساب کشاورزان واریز می‌شود چرا که با توجه به تخصیص منابع اعتباری بیش از نیاز روزانه خرید تضمینی گندم به نظر نمی‌رسد مشکلی در پرداخت بهای این محصول به وجود آید.

تاکنون تصمیمی برای تجدید‌نظر قیمت گندم گرفته نشده است

رییس سازمان تعاون روستایی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا درباره احتمال افزایش قیمت خرید تضمینی گندم با توجه به اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها و افزایش قیمت حامل‌های انرژی گفت: تاکنون تصمیم‌گیری برای تجدید‌نظر در قیمت خرید تضمینی گندم گرفته نشده و سازمان تعاون روستایی متولی خرید این محصولات است.

وی افزود: خرید تضمینی گندم به صورت مشترک از سوی شرکت‌های غله شرکت‌ بازرگانی دولتی و سازمان تعاون روستایی انجام می‌شود که البته همگی آنها در اختیار وزارت جهاد کشاورزی است.

صفایی درباره‌ برنامه سازمان تعاون روستایی برای تنظیم بازار محصولات کشاورزی اظهار کرد: سامانه‌ای برای مبادله نهاده‌های کشاورزی بین تولید‌کنندگان و مصرف‌کنندگان تعریف شده است و این سامانه با عرضه انواع سموم دفع آفات و دیگر محصولات کار خود را آغاز کند؛ به گونه‌ای که روند تکمیل این سامانه در حال پیگیری است تا همه مراکز خرید تشکل‌های کشاورزی نیز در قالب این سامانه به فعالیت بپردازند.

رییس سازمان تعاون روستایی با بیان این‌که برخی دیگر از نهاده‌های مورد نیاز کشاورزی مانند جو و ذرت نیز در این سامانه در حال مبادله است، اظهار کرد: این سامانه متعلق به تشکل‌های کشاورزی است تا آنها بتوانند نهاده‌های مورد نیاز خود را در قالب این سامانه عرضه کنند.

وی درباره‌ چگونگی ارائه غرفه‌های محصولات کشاورزی در میادین تره‌بار شهرداری گفت: براساس قانون سازمان میوه و تره‌بار شهرداری مزایده غرفه‌های این میادین صرفا بین تولید‌کنندگان و تشکل‌های بخش کشاورزی می‌تواند برگزار شود.

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
گزارش جلسه ارزيابي زکات استان اصفهان.pdf
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal