تولید سالانه 16 میلیون تن محصولات باغی در کشور
1393/08/07
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: در حال حاضر 16 میلیون تن انواع میوه، سبزی و صیفی‌جات در دو میلیون و 300 هزار هکتار از باغ های کشور تولید می‌شود که با اصلاح باغ ها و استفاده از روش‌های مدرن آبیاری می‌توان به افزایش تولیدات کمک مؤثری کرد.
 محمدعلی طهماسبی در حاشیه کارگاه آموزشی "نگاهی به پژوهش و مسائل و امکانات پرورش نوین میوه در جهان" در قزوین، با بیان این که از سوی وزارت جهاد کشاورزی برای آبیاری مدرن اعم از قطره‌ای و زیرسطحی، تسهیلات مناسبی پیش‌بینی شده است، گفت: از این اعتبارات به متقاضیان طرح آبیاری نوین، برای هر هکتار شش میلیون و 500 هزار تومان یارانه و بخشودگی داده می‌شود و بخش کمی توسط باغدار پرداخت خواهد شد.
وی با بیان این که این حمایت‌ها می‌تواند انگیزه کشاورزان برای استقبال از این طرح را بیشتر کند، خاطرنشان ساخت: باغ های جدید احداثی با آبیاری تحت فشار و قطره‌ای آبیاری می‌شود، اما؛ باغات سنتی با داشتن درختان مسن نیازمند اصلاح روش‌های آبیاری است که نیاز به کمی کار دارد.
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در خصوص حمایت از صادرات میوه اظهار داشت: صادرات این محصولات مکانیزم خود را دارد و افراد فعال آن تعیین کننده هستند، اما؛ بیشترین صادرات کشور در محصولاتی مانند زرشک، زعفران، کشمش، پسته، میوه‌جات، سبزی‌جات و صیفی‌جات است.
وی میزان صادرات میوه کشور را حدود چهار میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: طرح‌هایی در قالب اقتصاد مقاومتی نوشته شده تا برای مثبت کردن تراز تجاری کشور اجرایی شود که در این راستا وزارتخانه نیز برنامه‌ریزی کرده و در نظر دارد برای سال آینده بیشتر بر صادرات پسته کار شود.
 
منبع : خبرگزاری موج،
تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal