دولت طرح خودكفايي گندم را با جديت دنبال مي‌كند/توليد كود در كشور به 3000 تن مي‌رسد
1392/09/02

معاون توليدات گياهي وزارت جهادكشاورزي از كشاورزان خواست تا به توصيه هاي كارشناسان براي توليد محصولات با كيفيت عمل كنند.

ناصر توكلي در حاشيه هشتمين جلسه ستاد گندم آذربايجان شرقي با اشاره به اهميت استفاده بهينه از نهاده هاي اصلي توليد كشاورزان در كشور گفت: كشاورزان با استفاده از نهاده هاي اصلي توليد مي توانند محصولات با كيفيت توليد كنند.

وي يكي از مهم ترين چالش هاي كشاورزان را تغييرات شرايط اقليمي دانست و افزود: مقابله با حوادث اقليمي يكي از مهم ترين مشكلات و چالش هاي كشاورزان به شمار مي رود كه بايد با مديريت با اتفاقات طبيعي رو به رو شوند.

توكلي با بيان اينكه 2250 تن كود در داخل كشور توليد شده است افزود: با تفاهم نامه اي كه با شركت پتروشيمي داشته ايم قرار است اين آمار به 3000 تن افزايش يابد.

وي با بيان اينكه بستر حمايتي از گندم سايرمحصولات كشاورزي را نيز مورد حمايت قرار خواهد داد افزود: دولت با تكيه بر منابع داخلي طرح رسيدن به خودكفايي گندم را با جديت دنبال مي كند وبراي نيل به اين هدف از تمامي ظرفيت ها و فن آوري هاي نوين استفاده خواهد كرد.

توكلي يادآور شد: خروجي سال هاي اخير دربخش كشاورزي نشان مي دهد كه روش هاي سنتي و تكيه بر توسعه افقي در اين بخش جواب نداده و ما براي دست يابي به امنيت غذايي و افزايش بهره وري درسال هاي آينده راهي جز تكيه به منابع داخلي و تطبيق روش هاي نوين با شرايط اقليمي نداريم .

وي ادامه داد: بايد قبول كنيم كه نتوانستيم بحث بهره وري رابا روش هاي اصولي مديريت كنيم، درنتيجه راندمان توليداتمان به رغم ظرفيت هاي بالقوه دربخش كشاورزي به سطح مورد انتظار نرسيده است.

معاون توليدات گياهي وزرات كشاورزي تصريح كرد: ما دربخش كشاورزي داراي ظرفيت و پتانسيل هاي بالايي هستيم كه در صورت بهره وري اصولي مي توانيم در بسياري از توليدات گياهي از جمله گندم به خودكفايي برسيم .

وي افزود: براي دست يابي به هدف دربخش كشاورزي بايد همانند دنيا روش هاي نوين را جايگزين كنيم و امور كشاورزي را برمبناي توسعه عمودي و منطبق با شرايط اقليمي طراحي و پيش ببريم .

توكلي گفت: ما امروز از همه سو در تحريم دشمن قرار داريم و تنها راه برون رفت از اين بحران و دور زدن تحريم ها توجه به منابع داخلي و افزايش توليد در تمامي حوزه به ويژه در بخش كشاورزي است.

وي افزود: با توجه به توانمندي وظرفيت هاي فراوان بخش كشاورزي با تكيه بردانش بومي مي توانيم بهره وري را افزايش دهيم و كشور را دربسياري ازتوليدات گياهي به خودكفايي برسانيم. 


منبع : خبرگزاري دانشجويان ايران ( ايسنا )

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal