بازار گرم چاي خارجي در نمايشگاه بين‌المللي مواد غذايي و گوشه‌نشيني چاي ايراني
1392/03/11

بيستمين نمايشگاه بين‌المللي صنايع كشاورزي، مواد غذايي ميزبان و شاهد حضور جدي نمايندگان چاي كشورهاي خارجي نظير هند است و جايي را براي عرض اندام توليد چاي داخل باقي نگذاشته است.

 بيستمين نمايشگاه بين‌المللي صنايع كشاورزي، مواد غذايي، ماشين‌آلات و صنايع وابسته كه از روز سه شنبه در محل نمايشگاه‌هاي بين‌المللي تهران برگزار شده امروز تعداد بازديدكنندگان بيشتري نسبت به دو روز پيش داشت كه شايد به دليل اين است كه زمان اين نمايشگاه 4 روزه فردا پايين مي‌پذيرد.

*جولان نمايندگان چاي كشورهاي خارجي

يكي از نكات حايز اهميت در اين نمايشگاه حضور جدي نمايندگان چاي كشورهاي خارجي نظير هند است، كه جايي را براي عرض اندام توليد چاي داخل باقي نگذاشته و مهمتر اينكه حضور بازرگانان اين كشورها با لباس و قيافه مخصوص مشتري‌هاي بيشتري را به خود جذب كرده است.

سالن‌هاي 7 و 8 ا ين نمايشگاه مملو از انواع برند چايهاي خارجي نظير سيلان، محسن، دارجيلينگ با غرف در مساحت‌هاي بزرگ است.

در ديگر سو غرفه چاي ايراني بسيار كم و در مساحت‌هاي كوچك در گوشه و كنار پراكنده است.، يوسف ابراهيمي كه چاي سبز ايراني را در غرفه كوچك خود به نمايش گذاشته است، اين شعار را روي يكي از بنرهاي تبليغاتي خود نوشته است:"ايراني، به پاس زحمات چايكاران رنجديده و حفظ سرمايه كشور عزيزمان ايران چاي ايراني بنوش".

وي از مشكلات چاي كشور گفت، از اينكه چطور توليد چاي از 70 هزار تن به 20 هزار تن رسيد و مصرف چاي كشور افتاد دست 12 نفر كه سياستگذاري چاي كشور را از نظر واردات، قيمت‌گذاري و خريد روي انگشتان خود چرخاندند و اكنون در مقابل ديدگانشان چاي خارجي خودنمايي مي‌كند اما چاي ايراني عرصه را به نفع آنها خالي كرده است.

*پراكندگي نشريات تخصصي در نمايشگاه كشاورزي

پراكندگي غرف نشريات تخصصي كشاورزي د ر اين نمايشگاه از ديگر موارد بود بدون انسجام و بدون برنامه هر كدام از اين نشريات در يكي از غرفه‌هاي افتاده است، در برخي موارد اين نشريه با محصولات سالن هم همخواني ندارد.

مدير مسئول يكي از اين نشريه‌ها به خبرنگار فارس گفت: عمدا چنين برنامه ريزي شده است تا انسجام و اتحاد اين نشريات به هم بخورد و نقاط ضعف نمايشگاه به خوبي پوشش داده نشود.

*اختتاميه نمايشگاه

به هر حال بيستمين نمايشگاه بين‌المللي صنايع كشاورزي، مواد غذايي، ماشين‌آلات و صنايع وابسته امروز(جمعه) به اتمام مي‌رسد اما اميدوارم  روزي برسد كه شركت‌هاي ايراني با افتخار محصولات ايراني خود را در چنين نمايشگاه‌هايي تبليغ كنند نه محصولات خارجي.

اين نمايشگاه كه از صبح سه شنبه در محل نمايشگاه‌هاي بين‌المللي آغاز به كار كرد در مساحتي حدود 55 هزار مترمربع با حضور 667 شركت از واحد توليدي داخلي و 97 شركت خارجي يا نمايندگي‌هاي آنها برگزار مي‌شود، تمام كالاها، فرآورده‌ها و محصولات، فناوري و ماشين‌آلات مربوطه در بخش صنايع كشاورزي، صنايع وابسته و ادوات مربوطه پروتئين حيواني، قند و شكر، روغني و مواد نشاسته‌اي، آب معدني، صنايع تبديلي و باغداري در اين نمايشگاه در معرض ديد علاقه‌مندان است.

منبع :خبرگزاري فارس

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal