توافق حجتي و همتاي آلماني، براي بهبود فني بسته بندي محصولات صادراتي كشاورزي ايران
1392/11/01

وزير جهاد كشاورزي ايران در حاشيه بازديد از غرفه مواد غذايي صادراتي ايران از رايزني با همتايان خود در كشورهاي اروپايي از جمله آلمان براي افزايش همكاري ها در بخش كشاورزي خبر داد.

  محمود حجتي، وزيرجهادكشاورزي كشورمان كه به دعوت همتاي آلماني خود و به منظور شركت در ششمين نشست بين المللي غذا وكشاورزي و با حضور80 وزير كشاورزي كشورهاي جهان به آلمان سفر كرده است؛ در حاشيه بازديد ازغرفه مواد غذايي صادراتي ايران در نمايشگاه هفته سبزبرلين در گفت و گو با خبرنگاران مقيم ايرنا و واحد مركزي خبر در برلين، تاكيد كرد: در ديدار با وزير كشاورزي آلمان كه در حاشيه نشست وزيران كشاورزي انجام شد، استفاده از تجربيات دو كشور در بخش كشاورزي و توسعه همكاري ها مورد تاكيد قرار گرفت.

 وي با بيان آنكه آلمان در بحث تحقيقات كشاورزي، توليد سموم دفع آفات نباتي و همچنين ساخت ماشين آلات كشاورزي از جمله كشورهاي صاحب نام است، گفت: در ديدار با وزير كشاورزي آلمان، مذاكرات خوبي براي افزايش همكاري ها داشتيم و قرار شد در آينده جلسات كارشناسي براي بررسي زمينه هاي همكاري بيشتر تشكيل شود.

 حجتي در پاسخ به پرسشي درخصوص تاثير لغو تحريم هاي غرب عليه ايران بر بخش كشاورزي و توليد مواد غذايي كشور، گفت: بخش كشاورزي كمترين تاثيرپذيري از تحريم ها را داشته، اما با لغو تحريم ها، بازرگانان و صادر كنندگان محصولات كشاورزي، ديگر براي انتقال پول خود مشكلات سابق را نخواهند داشت.

 وي افزود: هرچند بخش كشاورزي و مواد غذايي مشمول تحريم ها نبوده، اما به خاطر اعمال تحريم هاي بانكي براي نقل و انتقال ارز مربوط به مبادلات كالا، در تامين مواد غذايي مورد نياز نيز با محدوديت هايي مواجه بوده ايم كه با لغو تحريم ها ديگر شاهد وجود چنين مشكلاتي نخواهيم بود.

 وزير جهاد كشاورزي در ادامه در پاسخ به پرسشي درخصوص اينكه چه اقداماتي براي حل مشكل بسته بندي محصولات و مواد غذايي صادراتي ايراني از جمله زعفران، خاويار، ميوه و پسته انجام شده، گفت: يكي از موضوع هاي اساسي و مهم كه در مباحث با همتايان خارجي از جمله آلماني ها داشتيم، همين بحث بسته بندي محصولات صادراتي بود.

 حجتي خاطرنشان كرد: در اين زمينه با يكي دو شركت آلماني مذاكراتي انجام و قرار شد تا در صورت جلب همكاري، اين شركت ها با برند خود و با كمك اتحاديه هاي توليدكننده و صادركننده ايراني، نسبت به بهبود وضعيت بسته بندي محصولات صادراتي اقدام كنند.

 وزير جهاد كشاورزي با بيان اينكه مسائل مربوط به بعد از توليد يا به عبارتي زنجيره توليد از جمله موضوع هاي مهم مورد بررسي در نشست وزيران كشاورزي جهان بود كه در بيانيه پاياني نشست برلين نيز به آن اشاره شد، گفت: ما بايد محصول توليدي خود را از مزرعه تا سر ميز غذا دنبال كنيم و اين حساسيت در سطح جهاني نيز وجود دارد.

 حجتي ابراز اميدواري كرد كه با به ثمر نشستن مذاكرات با شركت هاي آلماني در اين زمينه و جلب مشاركت آنها خدمات بعد از فروش از جمله بسته بندي محصولات صادراتي از سوي توليدكنندگان و صادركنندگان در داخل كشور انجام شود.

 وزير جهاد كشاورزي با بيان اينكه با توجه به شرايط كشور مي توانيم در زمينه صادرات محصولات باغي و خشكبار حرف هاي زيادي براي گفتن در بازار جهاني داشته باشيم، گفت: سهم محصولات كشاورزي در صادرات غيرنفتي، سال گذشته بيش از چهار ميليارد دلار بوده كه با حمايت هاي بيشتر دولت اين ميزان سال به سال در حال افزايش است. بخش عمده اين صادرات را محصولات باغي و خشكبار تشكيل مي دهد.

 حجتي در اين گفت و گو در پاسخ به پرسش ديگري درخصوص اخبار منتشر شده درباره واردات گندم از برخي كشورها از جمله آلمان و آمريكا، افزود: در سال گذشته مجبور شديم به خاطر كسري موجود، اقدام به واردات گندم كنيم كه در اين راه بخشي از نياز كشور با واردات از آلمان تامين شده است.

 وي ابراز اميدواري كرد كه با توجه به منابع موجود در كشور، با كمك و پشتيباني دولت و حضور فعال كشاورزان و بهره برداران، بهره وري توليد افزايش يابد و ديگر مجبور به تامين نياز خود از خارج نباشيم.

منبع : خبرگزاري كشاورزي ايران (ايانا) 

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal