وزارت كشاورزي: آمار توليد گندم 92 در حال بررسي/يك ميليون تن گندم خوراك دام شد
1392/08/05

مدير كل دفتر غلات و نباتات علوفه‌اي وزارت جهاد كشاورزي از پايان برداشت گندم خبر داد و گفت: حدود 7 ميليون تن از گندم‌هاي توليدي كشاورزان از سوي بخش‌هاي خصوصي و دولتي خريداري و حدود يك ميليون تن ديگر نيز براي مصرف دام خريداري شده است.

دلاور حيدرپوراظهار كرد: در سال زراعي 92-91 حدود هفت ميليون تن گندم از كشاورزان خريداري شد كه حدود پنج ميليون تن آن به صورت تضميني از سوي دولت و دو ميليون تن ديگر از سوي بخش خصوصي خريداري شده است.

وي افزود: ميزان توليد گندم مورد مناقشه بين وزارتخانه‌هاي جهاد كشاورزي و تجارت است اما ‌آمارهاي توليد و برداشت گندم از استان‌هاي مختلف در حال جمع‌آوري و تاييد نهايي از سوي وزارت جهاد كشاورزي است كه به زودي اعلام خواهد شد.

به گفته مديركل دفتر غلات و نباتات علوفه‌اي وزارت جهادكشاورزي، ميزان خريد گندم براي مصرف حيواني و به عنوان خوراك دام در سال جاري نسبت به سال گذشته كاهش يافته اما سال گذشته بيشترين ميزان خريد گندم براي مصرف خوراك دام نسبت به سال‌هاي پيش از آن بوده است چرا كه نرخ خريد تضميني گندم در سال 91-90 كيلويي حدود 400 تومان بود و باعث شد تا دلالان آن را براي مصارف انساني و غيره بيشتر از ديگر سال‌ها بخرند.

حيدرپور ادامه داد: با توجه به برآوردهاي صورت گرفته امسال يك ميليون تن از گندم توليدي به عنوان خوراك دام خريداري شد.

وي اظهار كرد: قيمت خريد تضميني گندم كه ابتدا حدود 700 تومان بود باعث شد تا قيمت خريد اين محصول از سوي دلالان در بخش خصوصي تا بيش از هزار تومان نيز افزايش يابد و گندم‌كاران تمايل بيشتري براي تحويل محصول خود به بخش خصوصي داشته باشند اما در ادامه با توجه به افزايش قيمت خريد تضميني اين محصول به 800 تومان، تفاوت نرخ خريد اين محصول بين بخش خصوصي و دولتي كمتر شد و كشاورزان رغبتي بيشتري براي تحويل گندم به دولت داشتند.

مديركل دفتر غلات و نباتات علوفه‌اي وزارت جهادكشاورزي با انتقاد از برخي نوسانات در سال جاري براي تحويل گندم به دولت گفت: براي تسهيل خريد گندم از سوي دولت در سال آينده بايد تدابيري انديشيده شود تا مراكز خريد به اندازه كافي در مناطق مختلف كشور گسترده شود و كشاورزان براي تحويل محصول خود به دولت به زحمت نيفتند. از سوي ديگر نيز با توجه به افزايش مناسب نرخ خريد تضميني گندم براي سال آينده، دولت بايد بهاي اين محصول را به موقع به كشاورزان پرداخت كند تا اين محصول با ارزش در چرخه مصرف انساني باقي بماند.

منبع : خبرگزاري دانشجويان ايران ( ايسنا )

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal