پرداخت تسهيلات كشاورزان تا سقف 30 ميليون تومان بدون وثيقه
1391/07/15

تسهيلات تا سقف 20 ميليون تومان براي توليد و 30 ميليون تومان براي طرح‌هاي توسعه‌اي را بانك كشاورزي براي كشاورزان به‌طور ضمانتي قبول مي‌كند و هيچ وثيقه‌اي نيز از كشاورزان دريافت نمي‌شود.

 مديرعامل بانك كشاورزي با اعلام اين مطلب درباره نحوه بازپرداخت تسهيلاتي كه به كشاورزان پرداخت شده است و عدم دريافت وثيقه از كشاورزان گفت: تسهيلات تا سقف 20 ميليون تومان براي توليد و 30 ميليون تومان براي طرح‌هاي توسعه‌اي را بانك كشاورزي براي كشاورزان به‌طور ضمانتي قبول مي‌كند و هيچ وثيقه‌اي نيز از كشاورزان دريافت نمي‌شود.

محمد طالبي درباره اجراي طرح ضامن‌هاي زنجيره‌اي افزود: برخي از كشاورزان به‌صورت گروهي تسهيلات دريافت مي‌كنند كه ضامن‌هاي زنجيره‌اي در اين شرايط استفاده مي‌شود تا نياز اين بخش براي دريافت تسهيلات برطرف شود.

وي درباره ضمانت‌ها و وثايق كشاورزان خاطرنشان كرد: اراضي كشاورزي به‌عنوان ضمانت تسهيلات كشاورزان مورد قبول واقع مي‌شود.

اين مقام مسئول با بيان اينكه كشاورزان مي‌توانند ضامن يكديگر شوند، ادامه داد: قبول اراضي كشاورزان از طريق اعتبارسنجي كه بر روي اين زمين‌ها انجام مي‌شود، صورت مي‌گيرد و در عين حال، اين ضمانت براي مبلغ خاصي از تسهيلات در نظر گرفته شده است.

طالبي درباره مشكلات زمين‌هاي كشاورزي قولنامه‌اي تصريح كرد: اگرچه سند‌هاي يك برگي از سوي بانك به‌عنوان ضمانت و دريافت وام پذيرفته مي‌شود اما نبايد اين موضوع بهانه‌اي براي به تأخير انداختن ثبت و صدور سند زمين‌هاي كشاورزي باشد.

وي با تأكيد بر اينكه دستگاه‌هاي ذيربط و سازمان اسناد و املاك بايد سند در اختيار كشاورزان قرار دهند، يادآور شد: اگر بانك كشاورزي هم در اين زمينه با كشاورزان مدارا كند، بالاخره بايد اين مشكل به‌طور اساسي رفع شود.

مديرعامل بانك كشاورزي درباره پرداخت تسهيلات به عشاير و نحوه دريافت ضمانت و وثيقه بانكي، تأكيد كرد: در پرداخت تسهيلات به عشاير، كوچ‌رو بودن آنها در نظر گرفته مي‌شود و تسهيلات خاصي به آنها اختصاص مي‌يابد.

طالبي اظهار داشت: عشاير مي‌توانند يارانه نقدي خود را به‌عنوان وثيقه تسهيلات بانكي به بانك كشاورزي معرفي كنند.

وي در ادامه گفت: عمده تسهيلاتي كه به عشاير كشور پرداخت مي‌شود، براي خريد دام و گوسفند است، بنابراين با توجه به اين امر به آنها تسهيلات پرداخت مي‌شود. اين در حالي است كه كشاورزان متقاضي طرح‌هاي توسعه كشاورزي در روند دريافت تسهيلات مشكلات بسياري از قبيل وثايق بانكي و افزايش قيمت ماشين‌آلات و ادوات كشاورزي به‌ويژه قيمت تراكتور و كمباين را متحمل مي‌شوند.

دبير خانه كشاورز استان كردستان نيز از سرگرداني متقاضيان تسهيلات كشاورزي در استان خبر داد و اظهار داشت: كشاورزان با متحمل شدن هزينه‌هاي سنگين بابت يافتن ضامن و وثيقه به بانك كشاورزي جهت اخذ تسهيلات مراجعه مي‌كند، اما در نيمه راه با عدم دريافت اين تسهيلات روبه‌رو مي‌شود.

حسن محمدي افزود: بيش از 500 نفر متقاضي طرح‌هاي توسعه كشاورزي به‌ويژه طرح‌هاي خريد تراكتور و دام داشتي پس از تكميل فرم فراخوان جهاد كشاورزي و يافتن وثيقه‌ها و پرداخت جريمه‌هاي شهرداري در مرحله اخذ تسهيلات از بانك عامل برگردانده مي‌شوند.

وي به مشكلات كشاورزان در مورد متحمل شدن هزينه‌هاي وثايق بانك اشاره كرد و ادامه داد: كشاورزي كه بانك وثايق روستايي و نسق او مورد پذيرش بانك نيست بايد از وثايق شهري استفاده كند كه بعد از پرداخت جريمه‌هاي شهرداري، عوارض، ماليات، مفاصاحساب، اجاره ساخت و هزينه‌هاي دفتري و همچنين پرداخت اجاره سند به صاحب سند با درهاي بسته روبه‌رو مي‌شود.

رئيس كميسيون كشاورزي اتاق بازرگاني، صنايع و كشاورزي سنندج خاطرنشان كرد: كارخانه‌هاي تراكتورسازي قيمت تراكتور‌ها را افزايش داده‌اند كه اين افزايش قيمت با توجه به روند طولاني و پرهزينه پرداخت تسهيلات ظلم در حق كشاورزان است.

محمدي روند رو به رشد حذف كشاورزان از دريافت طرح‌هاي توسعه كشاورزي را نگران‌كننده خواند و تصريح كرد: كشاورزان سرمايه‌هاي ايراني بوده و چون در راستاي توليد ملي گام برمي‌دارند اين سيكل‌هاي معيوب پرداخت تسهيلات به ضرر آنها تمام شده و كشاورزان را از توليد محصول دلزده مي‌كند.

وي در پايان يادآور شد: كشاورزي كه وثيقه شهري ندارد و بايد آن را اجاره كند و حتي اگر موفق به دريافت تسهيلات هم بشود با افزايش بي‌رويه قيمت‌ها مواجه مي‌شود بايد مورد حمايت مسئولان قرار گرفته و براي مشكلاتشان چاره‌انديشي شود./

منبع : خبرگزاري ايانا

 

تعداد مشاهده خبر21 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal