هشدار وزارت كشاورزي نسبت به كاهش توليد گندم در سال آينده
1392/04/23

مدير كل دفتر غلات و نباتات علوفه‌اي وزارت جهاد كشاورزي نسبت به كاهش توليد گندم در سال آينده هشدار داد و گفت: اگر قيمت خريد تضميني گندم افزايش نيابد امسال هم بايد دست به دامان واردات شويم.

دلاور حيدرپور  از برداشت حدود 9 ميليون تن گندم و خريد تضميني 4.2 ميليون تني آن از سوي بخش خصوصي و دولت خبر داد.

وي اظهار كرد: قيمت تمام شده هر كيلوگرم گندم براي كشاورزان 820 تومان است در حالي كه آنها محصول توليد‌ شده خود را كيلويي 720 و 750 تومان مي‌فروشند. از سوي ديگر تاكنون هزينه‌ي حمل‌ و نقل محصول از سر زمين تا مراكز خريد به كشاورزان داده نشده است.

درخواست افزايش نرخ خريد تضميني گندم از معاون اول رييس‌جمهور

حيدرپور افزود: وزارت جهاد كشاورزي و استانداران كشور به معاون اول رييس‌جمهور براي بازنگري در قيمت خريد تضميني گندم نامه نوشته‌اند اما تاكنون ترتيب اثر داده نشده است.

مدير كل دفتر غلات و نباتات علوفه‌اي وزارت جهاد كشاورزي با بيان اين‌كه تاكنون حدود 9 ميليون تن از گندم استان‌هاي كشور برداشت شده است، گفت: از اين ميان حدود 4.2 ميليون تن گندم خريداري شده است كه حدود 2.5 ميليون تن آن از سوي دولت و يك ميليون و 700 هزار تن ديگر نيز توسط بخش خصوصي خريداري شده است اما مابقي گندم برداشت شده يا از سوي دلالان، دامداران و مشتريان خارجي خريداري شده يا در انبارهاي كشاورزان نگهداري مي‌شود به اميد اين‌كه در آينده قيمت اين محصول افزايش يابد.

دولت كمتر از يك سوم پول گندم وارداتي را به كشاورزان مي‌دهد

مدير كل دفتر غلات و نباتات علوفه‌اي وزارت جهاد كشاورزي با تاكيد بر اين‌كه قيمت، عامل اصلي افزايش انگيزه‌ي كشاورزان در تحويل گندم به دولت است، اظهار كرد: كشاورزان اعتقاد و عرق ملي خود را از دست نداده‌اند و هم‌چنان مايلند گندم خود را به دولت بفروشند اما همواره مشكلاتي چون دور‌ بودن مراكز خريد، پايين بودن قيمت خريد تضميني باعث شده آنها محصول خود را به دلالان و مشترياني كه حاضرند بيشتر از دولت به آنها بپردازند بدهند يا آن را در انبارهاي خود ذخيره كنند تا شايد در آينده قيمت افزايش يابد.

وي ادامه داد: چگونه است كه دولت در دو ماهه‌ نخست امسال به طور متوسط 411 دلار براي واردات هر تن گندم پرداخته است اما كمتر از يك سوم آن را به گندمكاران ايراني مي‌دهد.

با ادامه اين روند محتاج واردات گندم مي‌شويم

حيدر‌پور تاكيد كرد: اگر از كشاورز حمايت شود، رسيدن به خودكفايي و برگزاري جشن آن بدون گندم‌هاي خارجي كار مشكلي نيست‌ اما اگر اين روند ادامه يابد در پايان سال ناچاريم تا از خارجيان گندم بخريم و كشاورزان همچنان به توليد محصولي كه يك سال براي آن زحمت كشيده‌اند، نا اميد بمانند.

مدير كل دفتر غلات و نباتات علوفه‌اي وزارت جهاد كشاورزي هشدار داد: اگر قيمت خريد تضميني گندم مورد بازنگري قرار نگيرد، هزينه‌هايي مانند حمل‌ونقل براي گندمكاران جبران نشود و مشكلات تحويل گندم به دولت براي كشاورزان هم چنان ادامه داشته باشد اين احتمال وجود دارد در سال‌ آينده با كاهش توليد گندم به عنوان يكي از محصولات استراتژيك روبرو شويم. 


منبع : خبرگزاري دانشجويان ايران ( ايسنا )

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal