بودجه تحقيقات در بخش كشاورزي، نا اميد كننده است
1392/11/20

رشد بودجه تحقيقات سال جاري نسبت به سال گذشته حدود هشت درصد بوده و رشد بودجه تحقيقاتي سال آينده نسبت به امسال حدود 16 درصد است.
دكتر زند معاون وزارت جهاد كشاورزي و رئيس سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج كشاورزي در جمع خبرنگاران گفت: بودجه تحقيقات بخش كشاورزي همچنان با مشكل مواجه است و از ميزان آن رضايت نداريم چرا كه از هشت سال گذشته تاكنون با كسري‌هاي مواجه بوده كه به طور سنواتي اين كسري سال به سال منتقل شده است.
وي افزود: در حال حاضر رشد بودجه تحقيقات سال جاري نسبت به سال گذشته حدود هشت درصد بوده و رشد بودجه تحقيقاتي سال آينده نسبت به امسال حدود 16 درصد است كه با توجه به ضريب افزايش حقوق 25 درصدي در سال جاري و سال‌هاي آينده به نظر مي رسد همچنان بايد توجه بيشتري از سوي دولت و مجلس به بودجه بخش كشاورزي شود چرا كه در حال حاضر بودجه‌هاي تملك دارايي سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج كشاورزي نسبت به سال قبل رشد منفي 45 درصدي داشته است.
رييس سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج كشاورزي تصريح كرد: از آنجاكه بودجه‌اي براي تحقيقات كاربردي بخش كشاورزي ديده نشده بايد به اين بخش نيز توجه كنيم تا بتوانيم حاصل تحقيقات كاربردي در بخش كشاورزي را ببينيم.
وي افزود: تحقيقات بخش كشاورزي تاكنون مشكلات زيادي از اين بخش حل كرده است كه مي‌توان به شناسايي 600 عامل خسارت‌زا در باغات و مزارع، معرفي حدود 400 رقم زراعي و باغي بذر و نهال و ... اشاره كرد اما بايد اين نتايج از طريق ترويج و آموزش به بهره‌برداران بيش از پيش مورد توجه قرار گيرد.
وي تصريح كرد: آمار خوبي از بهره برداران بخش كشاورزي نداريم چرا كه آخرين آماري كه از سرشماري كشاورزان صورت گرفته مربوط به سال 82 بوده كه تعداد آنها را 4.2 ميليون نفر اعلام كرده است.
رييس سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج كشاورزي افزود: آمار جديد سرشماري بهره برداران بخش كشاورزي كه هر 10 سال يكبار صورت مي گيرد قاعدتا بايد در پايان امسال منتشر شود.
زند عنوان كرد: در حال حاضر قانون ملي ايمني زيستي به تصويب و ‌آيين نامه اجرايي آن به مراحل نهايي رسيده كه محققان حوزه بيوتكنولوژي مي‌توانند در حوزه تحقيقات و كشت محصولات تراريخته در چارچوب اين قانون عمل كنند.
وي ادامه داد: اگرچه بيوتكنولوژي كشاورزي آن طور كه بايد در زمينه افزايش مقاومت بذرهاي كشاورزي به آفات، بيماري‌ها، علف‌هاي هرز و شرايط اقليمي خاص موفق نبوده اما GMOها يا همان محصولات تراريخته موفقيت‌هاي مناسبي در زمينه كشت محصولات مقاوم به برخي آفات و علف‌كش‌ها به دست آورده‌اند به گونه‌اي كه در حال حاضر سطح زير كشت اين محصولات به بيش از 170 ميليون هكتار در جهان مي رسد.
رييس سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج كشاورزي گفت: ايران نيز جزو كشورهايي است كه قانون ملي ايمني زيستي خود را مصوب كرده و فعاليت تحقيقاتي و كشت محصولات تراريخته از جمله برنج در چارچوب اين قانون در كشور منعي ندارد. 


منبع :خبرگزاري موج

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal