تامين محصولات پروتئيني نيازمند تنظيم روابط توليد، بازار و مصرف
1392/04/23

يك كارشناس كشاورزي گفت: براي تامين محصولات پروتئيني كشور بايد دولت آينده به تخصص‌ها، آموزش نيروهاي دست اندركار و تنظيم روابط توليد، بازار و مصرف توجه جدي داشته باشد.

سيد رضا ميرايي آشتياني - استاد ژنتيك و اصلاح نژاد دام دانشگاه تهران اظهار كرد: يكي از مشكلات صنعت دامپروري، ارائه آمار غيرواقعي در اين بخش است. سال‌هاست كه گفته مي‌شود 50 ميليون رأس گوسفند و 25 ميليون رأس بز در كشور داريم در صورتيكه دام‌هاي موجود بيشتر از اين ميزان هستند.

وي با بيان اين‌كه آمارها در مورد دام سنگين نيز بر اساس واقعيت نيست، افزود: با يك ضرب و تقسيم ساده نمي‌توان برآورد درستي از تعداد دام‌هاي كشور به دست آورد و طبيعتا برنامه‌ريزي كه بر اساس اين آمارها براي توليد، واردات، صادرات و قيمت‌ها صورت مي‌گيرد، بر اساس واقعيات نيست كه با مشكل مواجه مي‌شويم.

ميرايي آشتياني، مهم‌ترين وظيفه دست‌اندركاران صنعت دامپروري را ارائه اطلاعات دقيق دانست و گفت: مسئولان اين بخش با استفاده از شبكه گسترده خود در كشور مي‌توانند در ارائه‌ي آمار صحيح، كمك زيادي به توسعه صنعت دامپروري داشته باشند.

اين كارشناس اظهار كرد: دامداري‌ها و مرغداري‌هاي كشور از تكنولوژي و علوم روز به خوبي استفاده نمي‌كنند و بعضا به تجارب خود بر اساس ديده‌ها و شنيده‌ها بسنده مي‌كنند كه در نهايت نتيجه مطلوبي حاصل نمي‌شود.

وي نبود استفاده بهينه از نهاده‌ها و مواد غذايي دام را از ديگر مشكلات دامداري‌ها عنوان كرد.

ميرايي آشتياني با اشاره به لزوم توجه به اصلاح نژاد دام يادآور شد: سال‌هاست كه ژنتيك دام‌ها در يك سطح مانده و تغييري متناسب با تغيير سيستم‌هاي توليدي در جهت پيشرفت آنها صورت نگرفته است در حالي كه براي سيستم‌هاي پر نهاده‌تر كه امروزه متداول شده و در حال گسترش است، لازم است بهبود توليد مثل و چند قلوزايي در دام‌هاي كوچك مورد توجه قرار گيرد.

اين كارشناس دامداري‌ها را به دو دسته صنعتي و سنتي تقسيم و اظهار كرد: توليد كمتر از 30 كيلوگرم شير از هر گاو در دامداري‌هاي صنعتي كه بيشتر به پرورش نژادهاي خارجي روي مي‌آورند به‌صرفه نيست. دامداري‌هاي سنتي نيز به نهاده‌ها و علوفه وابسته هستند و بايد دام پرتوليدتر داشته باشند كه در حال حاضر چنين وضعيتي در دامداري‌هاي صنعتي و سنتي به صورت متناسب وجود ندارد. 

منبع : خبرگزاري دانشجويان ايران( ايسنا )

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal