حجتی: کسب فناوری نوین اولویت ایران در همکاری کشاورزی با ایتالیا است
1394/11/20
محمود حجتی وزیر جهادکشاورزی ایران گفت: کسب فناوری نوین و تامین مالی اولویت اصلی ایران در همکاری کشاورزی با ایتالیا است و دو کشور می توانند مراودات تجاری بسیار خوبی در زمینه ماشین آلات سنگین کشاورزی، تحقیق و توسعه و همکاری بخش های خصوصی داشته باشند.

 حجتی روز سه شنبه در پایان دیدار با «مائوریتزیو مارتینا» وزیر کشاورزی ایتالیا در جمع خبرنگاران افزود: حجم مبادلات کشاورزی ایران و ایتالیا بسیار اندک است، اما دو کشور از ظرفیت های بالایی برای توسعه مراودات و همکاری های فیمابین برخوردارند.
به گفته وزیر جهادکشاورزی پیشتر یادداشت تفاهم همکاری در زمینه قرنطینه گیاهی بین دو کشور در شهر رم (پایتخت ایتالیا) مبادله شد و یادداشت تفاهم مشابهی در زمینه قرنطینه دامی به زودی رد و بدل می شود.
حجتی تامین مالی (فاینانس) و فناوری های نوین کشاورزی را از جمله اولویت های وزارت جهادکشاورزی ایران در مراوده با ایتالیا عنوان کرد.
حجتی افزود: فرآوری، بسته بندی و بازاریابی محصولات کشاورزی از جمله مشکلات بخش کشاورزی ایران است، همچنین همکاری در زمینه بذرهای هیبریدی سبزیجات و صیفی جات که تقاضای موثر زیادی در ایران دارد، از جمله مواردی است که در مراوده با طرف ایتالیایی در دستور کار قرار دارد.
وی ادامه داد: سرمایه گذاری در این زمینه می تواند مزیت نسبی بسیار خوبی در بازار داخلی کشور و همچنین بازار بزرگ 300 میلیونی منطقه و همسایگان ایران ایجاد کند.
وزیر جهادکشاورزی تاکید کرد ایران دارای ظرفیت خوبی در توسعه کشت گیاهان دارویی دارد، افزون بر این یک هزار و 300 نوع گیاه دارویی در کشور شناسایی شده که برخی از آنها نظیر زعفران در کمتر جای جهان یافت می شود که مغفول مانده است و امروز کشت زراعی این محصولات را در برنامه توسعه کشاورزی داریم.
این عضو کابینه دولت یازدهم با بیان اینکه عمده گیاهان دارویی کشور به صورت خام و فله ای در بازارهای جهانی عرضه می شود، تصریح کرد: امروز رویکرد جامعه جهانی به جایگزینی داروهای گیاهی با شیمیایی است و در نظر داریم با همکاری شرکت های ایتالیایی و فرانسوی نسبت به فرآوری و بسته بندی و در نهایت عرضه این محصولات به بازارهای جهانی اقدام کنیم.
هیات 310 نفره ایتالیا از 197 شرکت روز دوشنبه(دیروز) وارد ایران شدند و سفر این هیات دو هفته بعد از سفر هیات ایرانی به ایتالیا، انجام می شود.
در سفر حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به ایتالیا و هیات بلندپایه همراه، 18.4 میلیارد دلار قرارداد در حوزه های مختلف امضا شد.
پیش بینی شده است در سفر هیات ایتالیایی به ایران در مورد قراردادهای جدید که مهمترین آنها مربوط به حوزه نفت و انرژی است، مذاکره شود.


منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران ( ایرنا )

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal