راه هاي توسعه همكاري هاي كشاورزي ايران و تركيه بررسي شد
1391/08/27

ˈصادق خليليانˈ وزير جهاد كشاورزي جمهوري اسلامي ايران، در ديدار با ˈمهدي اكرˈ همتاي تركيه اي خود ، در باره راه هاي توسعه و تعميق همكاري هاي كشاورزي دو كشور گفت وگو كرد.

 اين ديدار در حاشيه پنجمين نشست وزراي كشاورزي كشورهاي عضو سازمان همكاري هاي اقتصادي (اكو) در آنتاليا تركيه صورت گرفت.

نشست وزيران كشاورزي اكو، به ميزباني ˈمهدي اكرˈ وزير كشاورزي، دامداري و غذاي تركيه روز گذشته در منطقه توريستي بلك آنتالياي تركيه برگزار شد.

در اين نشست علاوه بر اكر و خليليان، وزرا و مقامات بلندپايه كشاورزي از كشورهاي عضو اكو، نمايندگاني از سازمان جهاني غذا (فائو)، بانك جهاني، بانك توسعه اسلامي و نهادهاي مدني بين المللي شركت كردند.

خليليان و اكر در ديدار دوجانبه بر توسعه همكاري هاي دوكشور بزرگ و موثر اكو در امنيت غذايي، موضوعات كشاورزي و دامداري، اعم از مبارزه با آفات نباتي، بيماري هاي دامي، قرنطينه دامي و گياهي، واكسيناسيون دامي، استفاده متقابل از تجربيات و اطلاعات دوكشور، مبادله هيات هاي كارشناسي تاكيد كرده و در خصوص ايجاد يك مركز قرنطينه در مرزي مشترك به توافق اصولي دست يافتند.

وزير جهاد كشاورزي ايران ضمن دعوت از اكر براي سفر به ايران، بر افزايش تماس هاي دوطرف در خصوص به حركت درآوردن ظرفيت هاي همكاري در ابعاد مختلف كشاورزي تاكيد كرد.

دو طرف در اين ديدار با اشاره به اراده رهبران ايران و تركيه در رساندن حجم مبادلات بازرگاني به رقم 35 ميليارد دلار تا سال 2015 ميلادي، ابراز اميدواري كردند با توسعه تجارت كشاورزي، نقش اين بخش در تحقق هدف يادشده بيش از پيش نمايان شده و با توسعه همكاري هاي همه جانبه ايران و تركيه در حوزه كشاورزي و دامداري، الگويي براي ساير كشورهاي عضو اكو باشند.


منبع : خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران ( ايرنا)
تعداد مشاهده خبر1 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal