توليد محصولات كشاورزي چهار و نيم برابر شده است
1392/06/06

۱۲ دستاورد جديد تحقيقاتي كشاورزي در زمينه‌هاي ارقام جديد زراعي، شيلات، گياه‌پزشكي، جنگل‌داري و خاك و آب به زودي رونمايي مي‌شود.

جهانگير پرهمت در جمع خبرنگاران گفت: پيش‌نويس نقشه جامعه كشاورزي در سال 91 نوشته شد و به شوراي عالي انقلاب فرهنگي ارجاع شد و در دستور كار اين شورا براي تصويب است.
وي افزود: با تصويب اين نقشه جامع چراغ راه آينده بخش كشاورزي در توسعه دانش‌بنيان ترسيم مي‌شود و اميدواريم هرچه زودتر ابلاغ شود.
معاون وزير كشاورزي تصريح كرد: براي ايجاد كشاورزي دانش‌بنيان زيرساخت‌هاي مناسب فراهم شده است از جمله 24 مؤسسه تحقيقات علمي، 36 ايستگاه تحقيقاتي، 931 آزمايشگاه تحقيقاتي، 12 تا 13 مركز ترويج كشاورزي و 34 مركز تحقيقات استاني در كشور راه‌اندازي شده است.
معاون وزير جهاد كشاورزي گفت: ۱۲ دستاورد جديد تحقيقاتي كشاورزي در زمينه‌هاي ارقام جديد زراعي، شيلات، گياه‌پزشكي، جنگل‌داري و خاك و آب به زودي رونمايي مي‌شود.
وي افزود: اين 12 دستاورد تحقيقاتي شامل ارقام جديد جو، سويا و چغندر قند، حوزه شيلات، گياه پزشكي، جنگل‌داري و آب و خاك است كه به زودي معرفي مي‌شود.
وي با بيان نقش يافته‌هاي تحقيقاتي در افزايش توليدات كشاورزي گفت: از ابتداي انقلاب تاكنون كمتر از 20 درصد به سطح زير كشت محصولات كشاورزي اضافه شده، اما به كمك بخش تحقيقات، توليد محصولات كشاورزي چهار و نيم برابر شده است.

*توليد دانش‌بنيان هسته‌ اصلي برنامه‌هاي وزارت جهاد كشاورزي در دولت يازدهم
معاون وزير جهاد كشاورزي مهم‌ترين برنامه‌هاي كشاورزي دولت يازدهم را توجه به توليد دانش‌بنيان در بخش كشاورزي عنوان كرد و گفت: با اين رويكرد كه در 4 سال آينده در بخش كشاورزي دنبال مي‌شود تحقيقات‌، آموزش و ترويج موتور محركه و مغز متفكر بخش كشاورزي خواهد بود.
وي ادامه داد: براي ايجاد توليد دانش‌بنيان زيرساخت‌هاي مناسبي در بخش كشاورزي ايجاد شده و روز به روز تقويت مي‌شود.
پر همت همچنين گفت: براي افزايش ضريب خودكفايي كه به عنوان برنامه اصلي وزارت كشاورزي در دولت يازدهم آمده است،افزايش عملكرد در واحد سطح با افزايش فناوري‌هاي نوين امكان پذير است كه در سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج كشاورزي دنبال مي‌شود.

*محصولات كشاورزي شناسنامه‌دار مي‌شود
معاون وزير جهاد كشاورزي از طرح شناسنامه‌دار كردن محصولات كشاورزي در وزارت جهاد خبر داد و گفت: با اين طرح همه محصولات كشاورزي شناسنامه‌دار و برندسازي مي‌شود.
وي افزود: براي شناسنامه‌دار كردن محصولات كشاورزي بايد بخش خصوصي نيز همكاري كند تا با بسته‌بندي مناسب و ايجاد برند توليد كشاورزان پرفروش شود.

*شرط ورود محصولات تراريخته به بازار
پرهمت در مورد محصولات تراريخته گفت: از سال 82 پژوهشكده بيوتكنولوژي در كشور احداث شده و بزرگترين تجهيزات آزمايشگاهي و نيز بزرگترين گلخانه ترانس‌ژنيك در كشور راه اندازي شده است.
معاون وزير جهاد كشاورزي امكان مورد استفاده قرار گرفتن محصولات تراريخته را منوط به اين دانست كه در چارچوب قانوني كه به تازگي تصويب شده و براي وزارتخانه‌هاي جهاد كشاورزي، بهداشت و نيز سازمان محيط زيست وظايفي نظارتي تعيين كرده است، باشد.

*تلاش مي‌كنيم كيفيت محصولات كاهش نيابد
رئيس سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج كشاورزي در پاسخ به اين سؤال كه چرا به رغم افزايش توليدات كيفيت محصولات كشاورزي پايين آمده است، گفت: به دنبال افزايش توليد با حفظ كيفيت هستيم اما در برخي موارد از نظر علمي امكان پيش بردن هر دو گزينه با همديگر ميسر نيست.


منبع : خبرگزاري موج 

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal