توسعه روستایی با ارتقای بهره وری در بخش کشاروزی حاصل می شود
1394/07/13

محمود حجتی روز دوشنبه در دومین همایش ملی روستا با رویکرد تبیین بخش روستا در تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی در سالن اجلاس سران تهران، اظهار داشت: نخستین طرح استقلال نوع بشر از زمان یکجا نشینی در روستاها و استفاده از ظرفیت های طبیعی آب، خاک، مراتع و غیره در کشاورزی آغاز شده است.
وی گفت: در ایران اسلامی طی سه دهه گذشته با اجرای برنامه های جامع، خدمات زیربنایی در روستاها افزایش یافته است.
حجتی با اشاره به ضریب نفوذ 85 درصدی گازرسانی به روستاها، ابراز امیدواری کرد که فاصله خدمات رسانی به شهرها و روستاها روز به روز کاهش یابد.
وی با تاکید بر لزوم توجه به مقوله پایداری و توانمندسازی روستاها، تصریح کرد: هرچند در زمینه استفاده از آب و خاک و سایر امکانات در اختیار روستاها گامهای اساسی برداشته شده و مسیر خود را پیدا کرده ایم اما هنوز راهی طولانی برای اقتصادی شدن روستاها در پیش داریم.
وزیر جهادکشاورزی ادامه داد: مطابق گزارشات سازمان هواشناسی سال گذشته 18 درصد بارندگی ها در سطح کشور کاهش داشته اما از سوی دیگر برداشت از آب های زیرزمینی به دلیل افت سطح آب ها نیز به شدت کاهش یافته است.
وی خاطرنشان کرد: مطابق توافق انجام شده بین دو وزارتخانه جهادکشاورزی و نیرو، سطح برداشت آبهای زیرزمینی به گونه ای تنظیم می شود تا در یک دوره زمانی پنج ساله میزان تغذیه سفره های زیرزمینی و برداشت ها به تعادل برسد.
حجتی اضافه کرد: مطابق برنامه ریزی ها ، طی یک دوره 20 ساله میزان سطح آبهای زیرزمینی به روند سابق آن برخواهد گشت.
وی تصریح کرد: به رغم مصرف کمتر آب در سال زراعی گذشته، توانستیم در تمام زمینه ها افزایش تولید داشته باشیم که با افزایش بهره وری در مصرف آب، بهبود مصرف بذرها، آماده سازی خاک ، فعالیت های به زراعی و به نژادی و غیره به دست آمده اما هنوز راه زیادی در پیش داریم.
مقام عالی وزارت جهاد کشاورزی وجود ظرفیت هایی همچون توسعه کشت گیاهان دارویی را از دیگر قابلیت های ناشناخته کشاورزی کشور برشمرد که درآمدزایی و ارزش افزوده بالایی داشته و در عین حال پرداختن به آنها منجر به حفظ پوشش گیاهی می شود.
وی بخش کشاورزی را یک زنجیره توصیف کرد که تنها به یکی دو حلقه آن توجه شده، در حالی که خدمات پیشین و پسین تولید کشاورزی در روستاها به راحتی با قیمت های پایین تر و رقابتی تر قابل دسترسی است و پایداری و ارزش افزوده بالایی ایجاد می کند که از جمله آنها خدمات صنایع تبدیلی، صنایع دستی و صنایع غذایی را می توان عنوان کرد.
حجتی به سفر اخیر هیات عالیرتبه فرانسوی همراه با تجار، بازرگانان و فعالان اقتصادی این کشور به ایران اشاره کرد که در بسیاری موارد دریافت کننده محصولات خام کشور بودند و تصریح کرد: باید تمهیداتی بیندیشیم که به جای خام فروشی، زمینه سرمایه گذاری و استقرار صنایع آنان در کشور فراهم شود.
وی خاطرنشان کرد: طی سنوات گذشته برنامه های توسعه ای خوبی در چارچوب اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی طراحی شده که پایه و اساس آنها ارتقای بهره وری است و از جمله مهم ترین آنها می توان به توسعه کشت های گلخانه ای اشاره کرد.
وزیر جهادکشاورزی افزود: تحقیقات نشان می دهد که اگر به طور نمونه محصولات خیار و گوجه فرنگی را به جای فضای باز در گلخانه ها تولید کنیم، ضمن تولید محصولاتی سالم سه میلیارد مترمکعب (10 برابر حجم سد کرج) صرفه جویی در مصرف آب خواهیم داشت.
وی خاطرنشان کرد: در زمینه دامپروری شناسایی نژادهای جددی گوشتی و شیری در دام های سبک و سنگین و همچنین محصولات اساسی گندم، برنج، چغندر قند و نی شکر نیز طرح هایی در دستور تدوین است.
این مقام مسوول ابراز امیدواری کرد: با گشایش هایی که در آینده نزدیک در حوزه های سیاسی و اقتصادی بین الملل حاصل می شود از طریق گسترش واحد های حقوقی به خصوص تشکل ها و NGO ها فاصله تولید تا مصرف در کشاورزی به حداقل برسد.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران ( ایرنا )

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
netayej nazar sanjy 114 bargeh namaz.doc فایل:
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal