تعرفه واردات کالاهای اساسی نباید به تولید داخل ضربه بزند
1392/08/27

وزير جهاد كشاورزي گفت: براي حمايت از توليد داخلي، بايد تعرفه واردات محصولات كشاورزي و كالاهاي اساسي به گونه‌اي تعيين شود كه به توليد داخل آسيبي وارد نشود.

  محمود حجتي در ديدار با اعضاي هيات رئيسه اتاق بازرگاني،صنايع، معادن و كشاورزي ايران با اشاره به اينكه، براي حل مشكلات بخش كشاورزي بايد از تمامي ظرفيت‌هاي موجود استفاده كنيم، افزود: مشكل اصلي كشور با ميزان توليدات آشكار مي‌شود و در اين راستا بايد اقتصاد كشاورزي را آزاد كرده و دخالت‌هاي دولت را كاهش دهيم.

وزير جهاد كشاورزي با بيان اين كه در حال حاضر بايد در كنار توليد نيشكر به توليد چغندر قند نيز توجه شود، اضافه كرد: تعيين قيمت نبايد به توليد كشور صدمه‌اي وارد كند و بخش خصوصي مي‌تواند با راه‌اندازي كشت و صنعت هاي كوچك اثرات مثبتي در اين زمينه به جاي گذارد.

وزير جهاد كشاورزي با اشاره به اين كه، براي كاهش مشكلات اين بخش ضرورت دارد رانت هاي موجود در اين حوزه را حذف كنيم، تصريح كرد: در حوزه ميگو و ماهي كارهاي خوبي انجام شده است، اما هنوز به اهداف تعيين شده در اين حوزه نرسيده‌ايم.

حجتي تاكيد كرد: بايد توليد صادرات محور را نيز در بحث امنيت غذايي در نظر بگيريم.

وي در ديدار با اعضاي هيأت رئيسه اتاق ايران با استقبال از اعلام آمادگي اتاق براي همكاري در حل معضلات حوزه كشاورزي گفت: راه اندازي زير كميته‌هاي مشترك مي تواند در راستاي حل معضلات بخش كشاورزي تأثيرگذار باشد و در اين راستا براي ارتقاي بخش هاي مختلف امنيت غذايي، خودكفايي، آب مجازي و افزايش جمعيت بايد سياست هاي مورد نظر با هم تلفيق شود.

عبدالمهدي بخشنده معاون برنامه‌ريزي و اقتصادي وزارت جهاد كشاورزي با انتقاد از تصميمات غير علمي و غير اقتصادي در حوزه كشاورزي، گفت: قانون تمركز وظايف بخش كشاورزي كه بهمن ماه 1391 به تصويب رسيد، وظايف و مشكلات را افزايش مي‌دهد، بنا بر اين لازم است كه اجراي اين قانون را با فازبندي جلو ببريم.

وي ادامه داد: اجراي طرح بايد به تدريج صورت بگيرد و در اين بين پس از مطالعه دقيق تصميم بگيريم كه مسؤوليت هر حوزه بر عهده كدام ارگان گذاشته شود، براي مثال مشخص كنيم كه متولي صنايع تبديلي و تكميلي چه نهادي است؟

غلام حسين شافعي نايب رئيس اول اتاق ايران با اشاره به وضعيت كشاورزي و آب در بخش هاي مختلف كشور و شرايط كاري كشاورزان در مناطق روستايي، افزود: بخش كشاورزي به توجه ويژه دولت نياز دارد، اتاق ايران توانست در همين راستا قدم برداشته و با افزودن نام كشاورزي به آخر نام اتاق، مسؤوليت جديدي براي اتاق هاي سراسر كشور تعريف كند.

علاء ميرمحمدصادقي نايب رئيس اتاق بازرگاني ايران با اعلام آمادگي بخش خصوصي و به ويژه اتاق براي تلاش در حل مشكلات حوزه آب و كشاورزي گفت: در حال حاضر 15 هزار عضو اتاق بازرگاني به طور مستقيم و غيرمستقيم در بخش كشاورزي فعاليت مي كنند، بنابر اين مي توانيم با توجه به اين پتانسيل، كميته مشتركي تأسيس كرده و زمينه براي حل مورد به مورد مشكلات موجود را فراهم كنيم.


منبع : خبرگزاري فارس

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal