اعتبارات را از بخش کشاورزی دریغ نکنیم
1390/12/02

اگر واقعاً خواستار تحقق جهاد اقتصادي هستيم، بايد به كشاورزي كشور توجه جدي داشته باشيم و از كارهاي شيك و تبليغاتي پرهيز كنيم. احقاق برنامه‌هاي توسعه اقتصادي با ارتقاء كشاورزي گره خورده و غفلت از بخش كشاورزي به مراتب، غافل شدن از گسترش مباني مختلف اقتصاد داخل كشور است.

 توسعه بخش كشاورزي و احياي اين بخش يكي از ضروريات مهم است كه دولت نهم و دهم توجه و اهتمام ويژه‌اي به آن داشته است.

تشديد تحريم‌هاي غرب عليه ايران مسئولان نظام را بر آن داشت كه با قطع صادرات نفت به كشورهاي اروپايي، اين تصميم را براي هميشه كمرنگ سازد. از اين رو اگر قرار باشد كه صدور نفت را به برخي از كشورها قطع يا كم كنيم، بايد گزينه‌هاي ديگري را براي افزايش صادرات غيرنفتي تقويت سازيم. بخش كشاورزي يكي از اين گزينه‌ها است كه با توجه به پتانسيل‌هاي موجود در كشور و نيروهاي متخصص و كارآمد و كشاورزان دلسوز مي‌توانيم جبران قابل توجهي را در برابر قطع صادرات نفتمان داشته باشيم. با تقويت بخش كشاورزي به جبران نقصان صادرات نفت كمك مضاعفي كرده‌ايم كه براي حمايت و جبران اين بخش مهم و استراتژيك اقتصادي افزايش بودجه بخش كشاورزي يكي از راه‌هايي كه مي‌توان به جرأت سهم بزرگي در افزايش توان توليد در اين بخش را داشت.

با توجه به اينكه 94 درصد مواد غذايي مورد نياز كشور در داخل توليد مي‌شود، نمي‌توان خودكفايي و ظرفيت بالاي توليد در داخل را ناديده گرفت. توليد اقتصادي يكي از سياست‌هاي نظام و از برنامه‌هاي وزارت جهاد كشاورزي است كه با قدرت و قوت در حال پيگيري است. از حفظ ذخاير ژنتيكي و ارتقاء آن در بخش‌هاي دام سبك، سنگين، طيور و زنبورعسل گرفته تا احيا و نگه‌داشتن زمين‌هاي زير كشت گندم، جو و ساير غلات و محصولات كشاورزي از زمره برنامه‌هاي كوتاه و بلندمدت وزارت جهاد كشاورزي است كه همواره براي تعيين نرخ‌هاي تضميني و فروش محصولات با توجه به ظرفيت‌هاي توليد و بر اساس حمايت از توليدكننده و مصرف‌كننده اقدامات مهمي را انجام داده است.

از سوي ديگر، طرح توسعه بخش كشاورزي با اشتغال ويژه‌اي كه در دستور كار دولت قرار گرفته، يكي ديگر از محوريت‌هاي مهم ارتقاء بخش كشاورزي است كه در ادامه آن مي‌توان به حمايت از طرح واحدهاي كوچك كشاورزي نيز اشاره‌اي داشت. چرا كه اين موضوع يكي از موانعي است كه مي‌تواند از مهاجرت روستاييان به شهرهاي بزرگ جلوگيري كند.

از سوي ديگر، نمايندگان مجلس نيز تاكنون توانسته‌اند در جهت تقويت بخش كشاورزي قوانين مناسب و خوبي را به تصويب برسانند.

تمامي اين اقدامات و حمايت‌ها نشان از نياز اقتصاد كشور به كشاورزي است. نيازمند محصولاتي هستيم كه وابستگي كشور را هرچه كمتر سازد.

تقويت بخش كشاورزي لازم و اجباري است. از اين رو بودجه سال 91 در حال حاضر يكي از شاخص‌هاي مهم تضمين‌دهنده تقويت كشاورزي و صنعتي به اين مهمي است. اگر واقعاً خواستار تحقق جهاد اقتصادي هستيم، بايد به كشاورزي كشور توجه جدي داشته باشيم و از كارهاي شيك و تبليغاتي پرهيز كنيم. احقاق برنامه‌هاي توسعه اقتصادي با ارتقاء كشاورزي گره خورده است و غفلت از بخش كشاورزي به مراتب، غافل شدن از گسترش مباني مختلف اقتصاد داخل است.

پس از اجراي قانون مهم هدفمندي يارانه‌ها قيمت‌هاي حامل‌هاي انرژي رشد داشته كه به همان نسبت هزينه‌هاي توليد نيز افزايش يافته است. بنابراين انتظار مي‌رود بودجه بيشتري براي بخش كشاورزي در نظر گرفته شود.

بحث اهميت به بخش كشاورزي و از سوي ديگر ثبات در اشتغال روستاييان كشاورز يكي از رمزهاي موفق براي دستيابي به صادرات غيرنفتي است اگر فعاليت كشاورزي را در كشور اقتصادي نكنيم، نبايد انتظار ماندن روستاييان و رشد صادرات غيرنفتي را داشت. اهميت به بخش كشاورزي يكي از برنامه‌هايي است كه ساير كشورها نيز تجربه موفقي از آن به‌دست آورده‌اند. ايران نيز در طي سال‌هاي اخير توانست مزه شيرين خودكفايي را در برخي از توليدات بچشد و از بند وابستگي دور بماند. پس لازم نيست بحث اهميت افزايش بودجه‌اي را به‌طور مكرر تكرار كرد. غفلت از بخش كشاورزي عواقبي را در پي خواهد داشت كه اين اثرات نه‌تنها به بدنه اصلي اقتصاد ضربه وارد مي‌سازد، بلكه زماني فرا مي‌رسد كه ديگر براي جبران اين نقايص مجالي نمانده است.

رسيدگي به وضعيت معيشتي و توليدي بخش كشاورزي هرچند كه تاكنون ساكن نمانده، از اين به بعد نيز با توجه به بودجه سال 91 بايد ظرفتي‌سازي‌هاي لازم در اين بخش  لحاظ شود. توليد، اشتغال، جلوگيري از مهاجرت روستاييان، تمامي اين موارد به اعتباري بستگي دارد  كه در بودجه سال آينده براي بخش مهم كشاورزي اختصاص مي‌يابد.

پس براي سال 91 بايد انگيزه‌ها را درجهت تقويت و پايداري نظام كشاورزي برانگيخت. نگذاريم سستي و بي‌رقبتي گريبان بخش كشاورزي را بگيرد. اين بخش بيش از گذشته نيازمند اعتبار است وبراي زنده ماندنش از هيچ تلاش  فروگذار نباشيم و پيوسته بكوشيم كه بخش عمده‌اي از تجارت، توليد و صادرات را در سهم بخش كشاورزي قرار دهيم، نه اينكه با كمبود اعتبارات روياي قشنگ ايران آباد را ويران كنيم./

منبع : خبرگزاري كشاورزي ايران

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal