بودجه سه هزارمیلیاردریالی کشت دانه های روغنی/ جهادکشاورزی مسوول تنظیم بازار روغن
1395/02/25
مجری طرح دانه های روغنی در وزارت جهادکشاورزی گفت: برای کاهش میزان واردات روغن خام و تحقق برنامه های اقتصاد مقاومتی، امسال سه هزار میلیارد ریال(300 میلیارد تومان) بودجه به کشت دانه روغنی کلزا اختصاص یافت.
  علیرضا مهاجر در نشستی خبری با اشاره به این که هم اکنون 90 درصد روغن خام و کنجاله مورد نیاز داخل از طریق واردات تامین می شود، افزود: همین امر باعث شده است سالیانه میلیاردها دلار ارز از کشور خارج شود.
وی اظهار داشت: برای خودکفایی در تولید گندم، خوراک دام و طیور و روغن خوراکی به تامین دانه های روغنی در کشور نیاز داریم و در این راستا دولت به پشتوانه رهبر معظم انقلاب طرح اقتصاد مقاومتی را تدوین و یکی از اولویت های اقتصاد مقاومتی طرح تولید دانه های روغنی در کشور است.
وی گفت: بنابراین دولت امسال مبلغ سه هزار میلیارد ریال (300 میلیارد تومان) بودجه در اختیار طرح دانه روغنی کلزا قرار داده است.
مهاجر تصریح کرد: براساس برنامه ریزی درنظر داریم در یک دوره 10 ساله میزان وابستگی را از بالای 90 درصد به کمتر از 30 درصد برسانیم یعنی حدود 70 درصد نیاز کشور را در داخل تامین کنیم.
وی گفت: هم اکنون سطح زیرکشت کلزا در کشور حدود 60 هزار هکتار است که براساس برنامه ریزی باید امسال به 200 هزار هکتار معادل 300 درصد افزایش یابد.

** تخصیص یارانه بلاعوض به ادوات کشت دانه های روغنی
وی اضافه کرد: همچنین برای خرید ادوات کشت و برداشت دانه روغنی کلزا تسهیلاتی همچون یارانه 50 درصد بلاعوض و وام هایی با کارمزد 12 درصد توسط بانک های عامل در اختیار بخش کشاورزی قرار خواهد گرفت.

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران ( ایرنا )
تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal