همکاری کشاورزی تهران-پاریس
1394/06/30
در نشست مشترک محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی و استفان لوفل، وزیر کشاورزی فرانسه، ۵ تفاهم‌نامه در بخش اقتصاد کشاورزی و امنیت غذایی امضا شد.
در این تفاهم‌نامه، محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی و استفان لوفل، وزیر کشاورزی فرانسه، بر توسعه همکاری‌های دو جانبه و گسترش روابط دو کشور در بخش کشاورزی و تجارت محصولات کشاورزی تأکید کردند.
وزیران کشاورزی دو کشور در باره توسعه همکاری در بخش تولیدات گیاهی، دام و بهداشت دام، تبادل دانش فنی و تحقیقات و مسائل آب و هوایی توافق کردند.
همچنین در زمینه‌های تبادل دانش فنی در زمینه معرفی ارقام جدید زراعی و باغی و تبادل دستاوردهای علمی بخش حفظ نباتات، همکاری در زمینه ارتقای سطح تولید فراورده‌های دامی از نژادهای برتر گاو، گوسفند و بز و انتقال تجارب علمی در زمینه کاهش مصرف آنتی بیوتیک ها تفاهم‌نامه هایی امضا شد.
بر اساس این تفاهم‌نامه طرف فرانسوی ضمن تقدیر از مسوولان کشورمان در حمایت از بازنگری موافقت‌نامه لیسبون، پیشنهاد همکاری دو جانبه در این زمینه را اعلام کرد که مورد پذیرش و استقبال مسوولان کشورمان قرار گرفت.
همچنین در این نشست در یکی از تفاهم‌نامه های امضا شده، عباس کشاورز، معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی و نماینده تام الاختیار شرکت MFD فرانسه در بخش اجرای طرح‌های به نژادی شامل تولید و کشت ارقام زودرس، ارقام متحمل به خشکی و مقاوم به بیماری‌ها و آفات توافق کردند.
عباس کشاورز، معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی و اچ آ ربانی، نماینده تام الاختیار شرکت MFD فرانسه، در این تفاهم نامه در باره برنامه مشترک دو کشور را برای اجرای طرح‌های توسعه کشاورزی توافق کردند.
هیأت فرانسوی سه تفاهم‌نامه از مجموع 5 تفاهم‌نامه را با شرکت سرمایه گذاری کشاورزی کوثر امضا کردند.
بر اساس این تفاهم‌نامه ها، دو شرکت در زمینه اجرای الگوی نوین دام‌پروری به منظور تولید و تکثیر نژادهای برتر دامی دام‌پروری امضا کردند و علاوه بر این در زمینه تولید و پرورش گوسفند نژاد فرانسوی و بررسی اختلاف نژادهای منتخب ایرانی و فرانسوی و انتقال فناوری اصلاح نژاد دام سبک به توافق رسیدند.
بر اساس این تفاهم‌نامه ها، دو شرکت ایرانی و فرانسوی قرار است برای انتقال دانش و فناوری تولید حدود 4 هزار رأس گوسفند مولد نژاد رومن در ایران با یکدیگر همکاری کنند.

 منبع  : خبرگزاری موج
تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal