حذف ارز مرجع واردات نهاده‌ها توليد را رونق مي‌دهد
1392/07/13

معاون وزير جهاد كشاورزي در امور دام گفت: حذف ارز مرجع از واردات نهاده‌هاي توليد باعث رونق توليد در بخش كشاورزي مي‌شود اما براي جلوگيري از كاهش قدرت خريد مصرف‌كنندگان مي‌توان بسته‌هاي حمايتي در كنار آن براي توليدكنندگان در نظر گرفت.

حسن ركني اظهار كرد: روزهاي گذشته توليدكنندگان و بهره‌برداران استقبال مناسبي براي حذف ارز مرجع از واردات نهاده‌هاي توليد كرده‌اند و معتقدند كه اين اقدام مي‌تواند رونق را به توليد برگرداند.

وي افزود: حذف ارز مرجع و تبديل آن به ارز مبادله‌اي مي‌تواند توليد را شكوفاتر رقابت‌ها را در اين بخش منطقي‌تر كند چراكه در صورت تك نرخي شدن ارز براي واردات كالاهاي اساسي ديگر رانت‌هايي كه در گذشته در اختيار بخشي از توليدكنندگان بود و ديگران از آن محروم بودند، حذف مي‌شود و همگي براي ادامه توليد يكسان هستند.

معاون وزير جهاد كشاورزي در امور دام اظهار كرد: به عنوان مثال ‌اگر نرخ ارز مرجع براي واردات شير خشك ممنوع شود ديگر واردات اين محصول اقتصادي نيست تا بتواند توليد را تحت الشعاع قرار دهد؛ بنابراين كارخانه‌هاي لبني مجبورند به توليد داخل تكيه كنند و نياز خود را از توليد دامداران تامين كنند.

ركني ادامه داد: اگر نرخ ارز مرجع حذف شود واردات گوشت قرمز نيز اقتصادي نيست و كسي از آن استقبال نمي‌كند كه در اين صورت دامداران انگيزه پيدا مي‌كنند تا توليد خود را به اندازه نياز داخلي افزايش دهند.

وي اظهار كرد: قيمت ذرت پيش از حذف نرخ ارز مرجع در بازار به كيلويي 1200 تومان رسيده بود اين درحالي است كه پس از گذشت چند روز از حذف نرخ ارز مرجع در هر كيلوگرم ذرت در بازار به كمتر از هزار تومان رسيده است و توليدكنندگان مي‌توانند نياز خود را به راحتي از بازار آزاد تامين كنند.

معاون وزير جهاد كشاورزي در امور دام تاكيد كرد: تغيير نرخ ارز براي واردات نهاده‌ها و كالاهاي اساسي به نفع محصول و نهايي و توليدكننده داخلي است چرا كه مي‌تواند قدرت رقابت پذيري را افزايش دهند و عليرغم افزايش نسبي قيمت محصولات توليد شده، واردات آن‌ها اقتصادي به نظر نمي‌رسد و توليد رونق پيدا مي‌كند.

ركني گفت: ممكن است حذف ارز مرجع از واردات نهاده‌هاي توليد باعث كاهش قدرت خريد مصرف‌كنندگان شود اما مي‌توان با بهبود بهره‌وري در توليد و در نظر گرفتن بسته‌هاي حمايتي كه وظيفه ساير دستگاه‌ها و وزارتخانه‌هاست قيمت تمام شده محصولات كشاورزي را تا حداقل ممكن كاهش داد. 

منبع : خبرگزاري دانشجويان ايران ( ايسنا )

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal