اقدامات فرهنگي و بهره گيري از توانمندي هاي بخش تحقيقات براي حفظ منابع طبيعي
1392/07/23

 محمود حجتي وزير جهاد كشاورزي افزود: ما دنبال عناويني چون معارفه و توديع نيستيم بلكه مي خواهيم براي انجام يك كار مشترك به صورت تيمي كار كنيم.
وزير جهاد كشاورزي در مراسم معارفه مهندس خدا كرم جلالي به عنوان رييس جديد سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري كشور، از او خواست با تشكيل اتاق فكر از روساي سابق سازمان و كساني كه در حوزه منابع طبيعي كار كردند دعوت نمايند تا از تجربيات، موفقيت ها و ناكامي هايي كه داشته اند در جهت بهبود وضعيت منابع طبيعي استفاده كنند.
وزير جهاد كشاورزي با بيان اينكه بايد از توانمندي هاي بخش دانشگاه و تحقيقات استفاده شود تصريح كرد: براي برون رفت از وضعيت موجود نبايد از نظراتي كه خلاف نظر ماست دوري بجوييم زيرا رمز و راز طبيعت بسيار پيچيده است.
مهندس حجتي گفت: حفظ منابع موجود بايد در اولويت كار سازمان جنگل ها قرار داشته باشد و گاهي شرايط اقتضا مي كند اگر كاري نمي توانيم انجام دهيم لااقل دستاوردهاي ما اين باشد آن چه را كه داريم حفظ كنيم.
وي با اشاره به اين كه با نه مطلق نمي شود مقابل هر تحولي ايستاد ادامه داد: عرصه هاي منابع طبيعي هميشه مورد تاخت و تاز و تخريب برخي افراد سود جو بوده كه البته بخشي از آن اجتناب ناپذير است زيرا بشر براي ادامه حيات هميشه در حال دست و پا زدن است اما برخي تخريب و تصرفات قابل پيشگيري است و مي شود خسارات آن را كاهش داد.
وزير جهاد كشاورزي اساس كار براي گذر از وضعيت موجود در بخش منابع طبيعي را اطلاع رساني و فرهنگ سازي در افكار عمومي بيان كرد و گفت: متاسفانه در بسياري از مواقع ما انفعالي عمل كرديم و مي شود با اقدامات فرهنگي بسياري از تخريب هاي گذشته را جبران كرد.
آقاي حجتي در ادامه سخنان خود برخي تخريب ها را از سر ناچاري و برخي ديگر را ظالمانه خواند و افزود: منابع طبيعي حوزه اي است كه مشكلات آن فرابخشي است و پاسخ آن در داخل منابع طبيعي نيست، بلكه بيرون منابع طبيعي است و اين بدان معناست تا زماني كه مشكلات معيشتي مردم حل نشود، سوخت هاي فسيلي به مردم حاشيه جنگل ها نرسد، مردم ناچارند براي گرما و پخت و پز از سر شاخه هاي درختان استفاده كنند.
در اين مراسم عليرضا اورنگي گفت: جنگل ها و مراتع در ساليان طولاني به عنوان منبع توليد علوفه، چوب، سوخت و تامين اراضي كشاورزي، صنعت و شهرسازي بوده كه استفاده مطلوب از آن مي تواند ضامن ماندگاري و توسعه پايدار باشد و عدم توجه به آن، برنامه هاي اقتصادي و اجتماعي كشور را با مخاطره جدي رو به رو مي سازد.
اورنگي، خدا كرم جلالي را همكار و دوست قديمي خود خواند و افزود: جلالي با سازمان جنگل ها بيگانه نيست و با وجود يك دوره حضور در سازمان جنگل ها اكنون به خانه خودش باز گشته است.وي در تشريح فعاليت هاي سازماني؛ ظرفيت سازي، تقويت و توانمند سازي ساختارهاي مرتبط، داشتن تشكيلات مناسب سازماني، ارتقاي افزايش بهره وري كاركنان، جذب نيروي متخصص مورد نياز، بازنگري قوانين، آيين نامه ها، دستور العمل ها و اصلاح فرايند ها به سبب تحولاتي كه در سطح جامعه به وجود آمده را بخشي از راهكارهاي برون رفت از مشكلات منابع طبيعي برشمرد و نگرش سيستمي، همكاري فرا بخشي، ترويج و تبليغ فرهنگ منابع طبيعي و توسعه مشاركت مردمي را از محور اساسي آن دانست.
عليرضا اورنگي كه پس از دوسال خدمت در سازمان جنگل ها، سكان هدايت اين سازمان را به مهندس خداكرم جلالي سپرد، گفت: منابع طبيعي در كشور ما همواره با دو سوال اساسي مواجه بوده است، يك سوال اينكه آيا منابع طبيعي بايد در جهت توسعه كشور بكار گرفته شود؟ چون عده اي معتقدند اين منابع نبايد در اختيار توسعه و مردم قرار گيرد و در مقابل نيز برخي ها مي گويند چرا مانع توسعه و بر خورد با مردم مي شويد! اكنون شاهد هستيم كه منابع طبيعي با دو ديدگاه مختلف مواجه است كه زمينه هاي چالش آن را فراهم مي آورد.
رييس سابق سازمان جنگل ها تصريح كرد: مديريت سرزمين با اين وضعيت كار پيچيده و دشواري است چون ضمن رعايت حقوق مردم بايستي به دنبال استيفاي حقوق دولت هم باشد، در اين بين عده اي افراد سودجو و فرصت طلب بدنبال قانون گريزي و زمين خواري هستند.
در ادامه مهندس خداكرم جلالي گفت: از حسن نظر آقاي حجتي سپاسگزارم، اميدوارم با حمايت وزير محترم و همكاران مجموعه منابع طبيعي بتوانم ادامه دهنده راه آقاي اورنگي باشم.
رييس سازمان جنگل ها با بيان اينكه امروز منابع طبيعي و محيط زيست در سطح جهان با چالش رو به رو است به مشكلات اساسي منابع طبيعي و محيط زيست در ايران پرداخت و افزود: شاخص هاي ما در مقايسه با دنيا از وضعيت نامناسبي برخوردار است.
جلالي گفت:از لحاظ شاخص هاي زيست محيطي در سال 2006 رتبه ما 53 بوده و اين رقم در سال 2012 به 114 كاهش يافته است و اين نشان مي دهد كه برخورد خوبي با طبيعت نداشته ايم.رييس جديد سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري كشور وضعيت طبيعت كشور ما را با توجه به نوع اقليم شكننده خواند و افزود: اين بدان معنا نيست كه حرف هاي ما نا اميدانه است بلكه نشان مي دهد كه براي حفاظت و صيانت از منابع طبيعي و بهبود محيط زيست كشور چه مسئوليت و كار سختي را در پيش داريم.
جلالي با ذكر اينكه در گذشته برخي ديدگاه ها و نظرات آيات عظام بر اين بوده كه هركس زميني را آباد كند مي تواند صاحب آن زمين شود الان اين ديدگاه ها كاملاً عوض شده است و حساسيت هاي مقام معظم رهبري و اعتقادي كه ايشان نسبت به حفاظت از جنگل ها و مراتع كشور دارند حجت را بر همگان تمام كرده است.
وي در ادامه به تصرفات غير قانوني و سالانه اراضي ملي توسط برخي افراد سودجو اشاره كرد و افزود: بايد اين اتفاق به افكارعمومي اطلاع رساني شود تا همگان مطلع شوند كه تصرف اين اراضي به لحاظ شرعي كاملاً حرام است.
خداكرم جلالي حفاظت از منابع طبيعي را به دليل كمبود نيرو هاي حفاظتي ضعيف خواند و افزود: در كشور روسيه كه 550 ميليون هكتار جنگل دارد به ازاي 2900 هكتار يك نفر محافظ وجود دارد و اين رقم در كشور آلملن به ازاي 250 هكتار جنگل يك نفر است اما در كشور ما به ازاي 13000 هكتار جنگل يك جنگلبان و در مراتع كشور نيز براي 84000هكتار يك قرقبان وجود دارد.
به گزارش روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي، وي برداشت چوب از جنگل ها را 800هزار متر مكعب عنوان كرد و گفت: اين در حالي است كه سالانه 8ميليون متر مكعب مصرف سوخت هيزمي در كشور وجود دارد.آقاي جلالي موضوع فرآيند مشاركت مردمي و نقش آن در برنامه هاي منابع طبيعي را نيازمند مطالعات اجتماعي خواند و اظهار داشت طرح هاي مطالعاتي در بخش اجرا بايد با بخش تحقيقات گره بخورد تا كار ها با شناخت بيشتري به پيش برود.وي در پايان اظهار داشت: مشكلات منابع طبيعي پيچيده است، اما آينده را روشن مي بينم، با صيانت از منابع انساني و بهره مندي ازمشاركت ساير دستگاهها مي توان سيماي روشني از منابع طبيعي ترسيم كرد.


منبع : خبرگزاري موج

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal