7 میلیارد مترمکعب آب با اجرای پروژه های باغبانی ذخیره می شود
1394/08/25
قائم مقام معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه بخش عمده ای از باغات کشور دارای منابع تامین آب است، تاکید کرد که اجرای پروژه های باغبانی در برنامه ششم توسعه، ذخیره سازی هفت میلیارد مترمکعب آب را به دنبال دارد.

جهانگیر عرب  افزود: با توجه به تعطیلی و منحل شدن معاونت باغبانی به مدت هشت سال در وزارت جهاد کشاورزی، به طور حتم فرصت های خوبی از دست رفت اما با فعالیت دولت یازدهم، به دلیل مکانیزم کاشت، داشت، برداشت، فراوری، بسته بندی و نگهداری محصولات باغی از سایر محصولات، از سال گذشته این معاونت باردیگر احیاء شد.
وی اظهارداشت: از زمان شروع به کار این معاونت چهار برنامه اصلی اصلاح الگوی کشت، استفاده از اراضی شیبدار، سند راهبردی اصلاح باغات در راستای مثبت کردن تراز تجاری بخش و جایگزینی ارقام در دستور کار قرار داد.

** صرفه جویی 90 درصدی آب با انتقال کشت سبزی و صیفی به گلخانه
وی درباره اصلاح الگوی کشت محصولات کشاورزی نیز گفت: 250 هزار هکتار کشت سبزی و صیفی در فضای آزاد داریم که 12 هزار و 500 مترمکعب آب در هکتار مصرف می کنند؛ حال اگر این کشت را به فضای کنترل شده گلخانه ای منتقل کنیم، 90 درصد صرفه جویی آب خواهیم داشت.
این مقام وزارت جهاد کشاورزی یادآورشد: مدیریت منابع آب یکی از مشکلاتی بود که در سال های گذشته داشتیم و وزارت جهاد کشاورزی برای کمک به حوزه مدیریت منابع آب، این برنامه را تدارک دید.
عرب افزود: اگر دولت و مجلس در قالب بودجه های سنواتی، نیازهای مالی را تامین کنند، در آن صورت می توان سه میلیارد مترمکعب آب را صرفه جویی کرد.
قائم مقام معاونت باغبانی گفت: دولت نیز برای حمایت از این طرح اعتبارات خوبی اختصاص داده و امیدواریم در قالب برنامه ششم توسعه، سند راهبردی ارایه شده به تصویب برسد که موجب اشتغال زایی، تکنولوژی و دانش فنی جدید و جلوگیری از بروز آفات و بیماری ها و باقیمانده سموم در محصولات خواهد شد.

** وجود 2 میلیون هکتار اراضی شیبدار
وی درباره اراضی شیب دار نیز افزود: در کشور ما حدود 2 میلیون هکتار اراضی شیب دار وجود دارد که حدود 860 هزار هکتار آن عرصه هایی هستند که با استفاده از آب باران بستر کاشت محصولات باغی هستند.
عرب اظهارداشت: به کارگیری از اراضی شیبدار می تواند در ارتقای تولید، ایجاد اشتغال جدید، تامین امنیت غذایی و سلامت غذا، مثبت کردن تراز تجاری بخش کشاورزی و در نهایت افزایش ضریب تبدیل غذایی که اهداف اصلی برنامه ششم است نقش بسزایی داشته باشد.

** عمر یک میلیون هکتار از باغات بین 30 تا 35 سال
وی سند راهبردی اصلاح باغات را برای مثبت کردن تراز تجاری این بخش موثر دانست و گفت: هم اکنون حدود یک میلیون هکتار از باغات کشور با عمر بیش از30 تا 35 سال است که نه ارقام بازار پسندی دارند و نه اینکه تولیداتشان استمرار دارد.
این مقام وزارت جهاد کشاورزی افزود: در نظر داریم در برنامه ششم توسعه با اصلاح باغات بتوانیم 6 میلیون تن به تولید محصولات باغی و یک میلیون تن به صادرات اضافه کنیم که در این صورت ارزآوری صادرات محصولات باغی از 2 میلیارد دلار به 4 میلیارد دلار خواهد رسید.
وی چهارمین برنامه بخش باغبانی را تولید زیتون بیان کرد و افزود: با توجه به نقش میوه زیتون در سلامت غذایی مردم، درنظر داریم تولید روغن زیتون در کشور به پنج برابر برسد.
وی اضافه کرد: این گام مهمی است و امیدواریم دولت و مجلس سندهای راهبردی ارایه شده را طبق مقررات بررسی و ملزومات آن را تامین و تصویب کنند.

** جایگزینی ارقام در 180هزار هکتار باغ
قائم مقام معاونت باغبانی در ادامه افزود: براساس آمارهای موجود از مجموع 2.5 میلیون هکتار باغ، حدود 2میلیون و 200 هزار هکتار آن بارور و 300 هکتار هنوز به باروری نرسیده است که برای بهره مندی از این باغات باید عملیات جایگزینی در کاشت و نگهداری نجام شود.
وی گفت: این بدان معناست که 180 هزارهکتار از باغات کشور از کیفیت باغبانی برخوردار نیستند بنابراین معاونت باغبانی در قالب برنامه ششم توسعه امر جایگزینی را پیشنهاد داده است که در صورت فراهم شدن ملزومات، این طرح اجرایی می شود.
به گفته عرب، برخی از این باغات نیازمند جایگزینی ارقام (میوه)، سیستم آبیاری و مدیریت کف باغ است


منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران ( ایرنا)

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal