افزایش ۳۰۰ برابری سرمایه گذاری های خارجی بخش کشاورزی پس از برجام/ آغاز پیگیری راهکارهای جدید برای استفاده از خطوط اعتباری بین المللی
1396/03/17
مدیر کل دفتر امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: حجم سرمایه گذاری های مستقیم خارجی بخش کشاورزی با تصویب برجام در ۹ ماهه سال ۹۵ نسبت به سال ۹۳ حدود ۳۰۰ برابر شده است.
محمد خالدی با اعلام این مطلب گفت: در سال ۹۳ نزدیک به دو میلیون دلار در حوزه کشاورزی سرمایه گذاری مستقیم خارجی صورت گرفت، در حالی که این رقم در ۹ ماهه سال ۹۵ به حدود ۵۹۰ میلیون دلار رسید.
وی میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال ۹۴ را ۸۶ میلیون دلار در بخش کشاورزی اعلام کرد.

خالدی اظهار کرد: بخش عمده این سرمایه گذاری ها در حوزه گلخانه ها، پرورش ماهی در قفس و بخش دام صورت گرفته است.
وی تامین مالی از طریق بانک ها و موسسه های بین المللی را از دیگر راه های جذب سرمایه خارجی دانست و گفت: تا قبل از تصویب برجام در زمینه ارتباط با بانک جهانی در بخش کشاورزی یک وقفه ده ساله و در خصوص بانک توسعه اسلامی وقفه دو ساله داشته ایم و نخستین نشست با بانک جهانی پس از یک دهه توقف در وزارت جهاد کشاورزی انجام شد و بحث های خوبی در زمینه توسعه همکاری با بانک جهانی صورت گرفت.
مدیر کل دفتر امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی افزود: پس از جلسات متعدد با بانک جهانی و بانک توسعه اسلامی، پروژه های اولویت دار بخش کشاورزی معرفی شد و هم اکنون در حال مذاکره با سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران هستیم تا بتوانیم این پروژه ها را برای جذب سرمایه از این دو بانک به مرحله اجرا برسانیم.
وی تعداد پروژه های اولویت دار بخش کشاورزی برای تامین مالی از طریق بانک ها و موسسه های بین المللی و همچنین فاینانس را هفت مورد عنوان کرد.
خالدی ادامه داد: تلاش می کنیم برای دو طرح اصلی و بزرگ دولتی تجهیز و نوسازی اراضی ۵۵۰ هزار هکتاری خوزستان و ایلام و طرح تجهیز و نوسازی شالیزاهای استان های شمالی کشور از طریق دو بانک سرمایه گذاری زیر ساخت آسیایی و بانک توسعه اسلامی و فاینانس، سرمایه خارجی جذب کنیم.
وی فاینانس را یکی از راه های جذب سرمایه های خارجی دانست و تصریح کرد: پنج طرح احداث سامانه نوین آبیاری، طرح زهکشی اراضی کشاورزی گلستان، اجرای عملیات آب و خاک در اراضی تشکل های کشاورزی، پرورش ماهی در قفس و احداث زیر ساخت های مجتمع گلخانه ای از طرح های اولویت دار وزارت جهاد کشاورزی برای جذب تسهیلات مالی خارجی از طریق فاینانس هستند.
خالدی گفت: کشور چین بیشتر علاقه مند به سرمایه گذاری از طریق فاینانس در طرح های کشاورزی است، اما تعدادی از کشورهای اروپایی نیز در این زمینه اعلام آمادگی کرده اند.
وی با بیان این که سرمایه گذاران خارجی بیشتر مایلند طرح های بنگاه های کوچک و متوسط را در حوزه کشاورزی فاینانس کنند، اذعان داشت: به دنبال آن هستیم تا ساز و کارهای لازم به منظور تامین مالی خارجی برای بنگاه های کوچک و متوسط را فراهم کنم.
مدیر کل دفتر امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در سال ۹۶ تلاش بر این است خطوط اعتباری فاینانس، ریفایناس و یوزانس برای تقویت بیشتر سرمایه گذاری در بخش کشاورزی فعال شود ضمن آن که به دنبال راهکارهای جدیدی برای استفاده از خطوط اعتباری بین المللی هستیم.

منبع: خبرگزاری کشاورزی ایران ( ایانا)
تعداد مشاهده خبر61 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal