تعاوني‌هاي كشاورزي متولي صادرات و واردات محصولات استراتژيك كشاورزي شوند
1391/08/29

حضور تعاوني‌هاي كشاورزي در عرصه صادرات و واردات ضمن كمك به شفافيت بازار، عرصه را براي سودجويي واسطه‌ها تنگ مي‌كند. معاونت فني و اجرايي سازمان تعاون روستايي با اعلام اين مطلب گفت: علاوه بر وظايف فني، موضوع صادرات و واردات محصولات كشاورزي بايد مورد توجه جدي تمامي تشكل‌هاي كشاورزي قرار گيرد. چراكه موضوع كشاورزي و بحث امنيت غذايي جامعه موضوعي نيست كه چند واردكننده و دلال بتوانند اين عرصه را در انحصار خود قرار دهند.

سيدغلامحسين طباطبايي افزود: متولي واردات و صادرات محصولات كشاورزي بايد كساني باشند كه بتوانند منافع 3.5 ميليون خانوار كشاورزي را نيز تأمين كنند و نزديك‌ترين ساختار به اين ايده، تعاوني‌هاي كشاورزي هستند.

وي خاطرنشان كرد: زمان و ميزان صادرات و واردات بايد مبتني بر منافع توليدكنندگان باشد و تعاوني‌هاي كشاورزي فارغ از نگاه‌هاي سودمحور مي‌توانند صاحب‌صلاحيت‌ترين نهاد در عرصه اين تصميم‌گيري‌ها باشند.

طباطبايي در پاسخ به اين سؤال كه آيا در موقعيت كنوني واردات محصولات استراتژيك به كشور به بخش كشاورزي لطمه نمي‌زند، ادامه داد: شايد در موقعيت كنوني، سياست‌هاي كلان بخش كشاورزي، مبتني بر واردات محصولات استراتژيك به كشور باشد، اما واردات اين محصولات با مشورت توليدكنندگان و يك برنامه‌ريزي ملي مي‌تواند تبعات اين اقدام را كاهش دهد.

وي پيشنهاد داد؛ در موقعيت كنوني بايد با برنامه‌ريزي‌هاي هدفمند، تمامي 3.5 ميليون خانوار فعال در عرصه كشاورزي در يك تعاوني سراسري مجتمع شوند و در عرصه واردات و صادرات تصميم‌گيري كنند و حتي متولي اجراي اين بخش نيز شوند.

اين مقام مسئول با رد ناكارآمدي تعاوني‌هاي كشاورزي در عرصه صادرات و واردات تصريح كرد: بحث ناكارآمدي تعاوني‌ها در عرصه صادرات يا واردات بيشتر شبيه يك شوخي است كه جريان‌هايي با اهداف خاص آن را بيان و تكرار مي‌كند.

طباطبايي يادآور شد: در حال حاضر تعاوني‌هاي كشاورزي وظيفه تأمين 50 درصد كود شيميايي كشور را به عهده دارند و توانسته‌اند با مديريت و برنامه‌ريزي، در سطح بين‌المللي نيز توانمندي‌هاي خوبي به نمايش بگذارند.

وي در پايان تأكيد كرد: دوهزار و 900 تعاوني روستايي و حدود يك‌هزار و 400 تعاوني توليد روستايي در كنار تعداد زيادي تعاوني‌هاي كشاورزي، كشت و صنعت‌ها و شركت‌هاي سهامي زراعي همه امكانات و زيرساخت‌هاي لازم براي تدارك، تأمين، نگهداري، توزيع و مصرف بهينه 100 درصد نهاده‌هاي كشاورزي اعم از بذور، كودهاي شيميايي و غيرشيميايي، سموم و ساير اقلام مبارزه با آفات را دارند و بر اساس همين پتانسيل، قادر به ورود به عرصه صادرات و واردات محصولات استراتژيك كشاورزي نيز خواهند بود./

منبع : خبرگزاري كشاورزي ايران ( ايانا )

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
گزارش عملکرد کرمان.doc
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal