افزايش 4 برابري توليدات كشاورزي بعد از انقلاب/ ظرفيت بي‌‌نظير توليد
1391/11/14
طي سالهاي اخير كشاورزي كشور رشد قابل توجهي داشته و در حالي كه قبل از انقلاب توليد كل محصولات كشاورزي كشور 25 ميليون تن  بود با بيش از 4 برابر افزايش به 118 ميليون تن رسيده اين در حالي است كه جمعيت كشور تنها دو برابر شده است.

 طبق برنامه پنجم توسعه ميزان توليد محصولات كشاورزي كشور بايد به 300 ميليون تن برسد از سوي ديگر كشاورزي ايران ظرفيت تغذيه 200 ميليون نفر يعني حدود سه برابر جمعيت كنوني را دارد.

در حال حاضر بعد از 33 سال در توليد  23 محصول كشاورزي جايگاه اول تا دهم دنيا، در توليد ميوه رتبه نخست خاورميانه و شمال آفريقا را داريم.

ايران پيشرو در توليد محصولات گلخانه‌اي و باغي است و به رغم اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها كه تا حدودي توليد كنندگان را با بالا بردن قيمت حامل‌هاي انرژي و ساير نهاده‌ها در تنگنا قرار داد و نيز نوسان‌هاي شديد ارزي كه قيمت تمام شده توليدكنندگان را بالا برد توليد و صادرات بسياري محصولات كشاورزي وضعيت مناسبي دارد و قيمت مناسب محصولات باغي در بازار حاكي از عرضه فراوان اين محصول در بازار است.

در زمينه ظرفيت فعلي توليدات باغي كشور با اسماعيل عباس‌پور سرپرست دفتر حمايت از سرمايه گذاري، كارآفريني و توسعه تجارت وزارت جهاد كشاورزي مصاحبه‌اي ‌انجام داده ايم.

عباس‌پور معتقد است: ظرفيت‌هاي مناسب بخش كشاورزي در قانون افزايش بهره‌وري و سياستهاي مناسبي كه وزارت جهادكشاورزي اجرا كرد در كنار تلاش توليد كنندگان رقم خورد.

سرپرست دفتر حمايت از سرمايه گذاري، كارآفريني و توسعه تجارت وزارت جهاد كشاورزي افزود: سياستهاي مربوط به تعرفه‌ها و واردات محصولات كشاورزي سال جاري، در تاريخ 15 بهمن سال گذشته توسط وزير جهاد كشاورزي به وزارت صنعت ، معدن و تجارت و همچنين گمرك جمهوري  اسلامي ايران ابلاغ شد.

وي ادامه داد: همچنين تأكيد شد، به منظور حمايت از توليد داخلي از ثبت سفارش انواع ميوه به غير از موز جلوگيري شود.

*كاهش 100 درصدي واردات ميوه

عباس‌پور با تاكيد بر رشد مناسب توليد و صادرات بخش كشاورزي گفت: با توجه به آمار گمرك جمهوري اسلامي ايران، واردات اكثرميوه‌ها در 9 ماهه اول سالجاري نسبت به مدت مشابه سال قبل 100 درصد كاهش يافته است و هم اكنون با تلاش توليد كنندگان و سياستهاي دولت در زمينه تنظيم بازار و حمايت از توليد ، واردات اكثر ميوه ها به كشور قطع شده است.

*ميوه خارجي از كشور رخت بر بست

وي گفت: در بسياري از فروشگاهها كه سالها ميوه خارجي بفروش ميرسيد، جاي خود را به ميوه ايراني كه از كيفيت بسيار بالاتري نيز برخوردار است ، داده است و مقدار ناچيزي كه هم واردات مركبات صورت گرفته مربوط به تنظيم بازار شب عيد سال 90 بوده كه با  مجوز ستاد تنظيم بازار انجام شده است.

*نيازي به واردت محصولات باغي، سبزي و صيفي نداريم، صادر هم مي‌كنيم

اين مقام مسئول تصريح كرد: در حال حاضر به جرأت اعلام مي‌كنم كه محصولات باغي و همچنين سبزي و صيفي ، در شب عيد و كل سال ، نه تنها نياز به واردات نداريم بلكه صادر كننده اين محصولات هستيم و اين موضوع از افتخارات بخش كشاورزي در سال حمايت از توليد داخلي ،كار و سرمايه ايراني است.

*كاهش 90 درصد واردات سيب نسبت به سال گذشته

 به گفته عباس‌پور واردات انواع انگور در 9 ماهه اول امسال صفر بوده است، واردات سيب نسبت به مدت مشابه 90 درصد كاهش داشته،  واردات انواع هلو و شليل، زردآلو ، توت فرنگي، انار، كيوي صفر بوده، همچنين واردات موز نيز حدود 40 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل كاهش داشته است.

وي ادامه داد: البته بخشي از اين واردات براي تامين شب عيد سال گذشته بوده كه معمولا تا ارديبهشت ادامه داشت و گرنه امسال 3 ميليون و 400 هزار تن سيب در كشور توليد شده كه يك ميليون تن بيش از نياز كشور است و به كشورهاي ديگر صادر مي‌شود.

*رشد تا 189 درصدي صادرات محصولات باغي

عباس‌پور تاكيد كرد: با برنامه‌ريزي صورت گرفته در توليد محصولات كشاورزي و حمايت هاي مربوط به توسعه صادرات غيرنفتي ، بسياري از محصولات باغي و برخي محصولات زراعي توليدي مناسب داشته و صادرات بسياري از اين محصولات در 9 ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد قابل توجهي داشته است، به عنوان مثال صادرات انواع سيب درختي به ميزان 96درصد ، سيب زميني 106درصد ، گوجه فرنگي 76 درصد ، انواع خشكبار 189 درصد، انگور 85 درصد، انواع زعفران 56 درصد از نظر وزني در 9 ماهه اول سالجاري نسبت به مدت مشابه سال قبل  رشد داشته است.

*افزايش ميزان صادرات محصولات كشاورزي با برداشت نيمه دوم سال

وي تصريح كرد: با توجه به پيش بيني توليد مناسب محصولات كشاورزي و نظر به اينكه زمان برداشت و فرآوري بسياري از محصولات كشاورزي در نيمه دوم سال است پيش بيني مي‌شود كه در مجموع امسال صادرات محصولات كشاورزي در سالجاري رشد قابل توجهي نسبت به سنوات گذشته خواهد داشت

*ذخيره‌سازي 80 هزار تن مرغ مازاد

سرپرست دفتر حمايت از سرمايه گذاري، كارآفريني و توسعه تجارت وزارت جهاد كشاورزي در خصوص توليد مرغ و تخم مرغ اضافه كرد: با تدابير دولت و بخش خصوصي و دركوتاه ترين زمان ممكن پس از مشكلات بازار مرغ و تخم مرغ در سال گذشته ، وضعيت توليد اين محصولات بسيار مطلوب بوده و علاوه بر تأمين نياز داخلي ، تاكنون حدود 80 هزار تن مازاد توليد مرغ داخلي  نيزتوسط شركت پشتيباني امور دام و با همكاري وزارت جهادكشاورزي ذخيره سازي شده است.

*رشد صادرات 50 درصدي مرغ و 85 درصدي تخم مرغ در سال جاري

عباس‌پور تاكيد كرد: در 9 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر ارزشي صادرات گوشت مرغ 50 درصد و صادرات تخم مرغ خوراكي تا 85 برابر نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است.

*تشكيل كميته‌هاي تخصصي توليد مناسب و تنظيم بازار محصولات پروتئيني 

همچنين به منظور استمرار توليد مطلوب و كنترل بازار محصولات پروتئيني در كشور ، كميته هاي تخصصي با همكاري وزارتخانه‌هاي "جهاد كشاورزي "،" صنعت ، معدن و تجارت" و اتحاديه هاي مرتبط و همچنين كميسيون كشاورزي مجلس شوراي اسلامي تشكيل شده كه تاكنون منجر به انعقاد چندين تفاهمنامه در زمينه توليد ، خريد و ذخيره سازي گوشت مرغ  و تخم مرغ شده است،بر اساس آن برنامه ريزي توليد توسط وزارت جهادكشاورزي و اتحاديه هاي مربوطه صورت گرفته و شركت پشتيباني نسبت به تأمين نهاده اقدام مي كند، اين شركت با همكاري اتحاديه‌ها در صورت نياز نسبت به ذخيره سازي مرغ و تخم مرغ مازاد اقدام مي‌كند تا ضمن تنظيم قيمت و بازار مرغ و تخم مرغ نسبت به عرضه مستقيم گوشت مرغ و تخم مرغ در ميادين ميوه و نمايشگاه‌هاي عرضه مستقيم كالا اقدام ‌كند.

وي تاكيد كرد: همچنين تمهيدات لازم نيز جهت صادرات مرغ و تخم مرغ در ا ين تفاهمنامه پيش بيني شده است .

*برنامه خودكفايي گوشت قرمز

همچنين در خصوص خودكفايي در تأمين گوشت قرمز، طرحي توسط وزارت جهادكشاورزي تهيه شده كه بر اساس آن با تامين نهاده‌ها توسط شركت پشتيباني امور دام كشور ،واحدهاي نيمه فعال و يا تعطيل نسبت به پرواريندي اقدام كنند و واحدهائ فعال نيز ، دام پرواري را در حد مطلوب پرورش داده و سپس به بازار عرضه كنند، با اجراي آن توليد 100 هزار تن مازاد گوشت قرمز پيش بيني شده است و با اجراي كامل طرح در يك برنامه 3 ساله شاهد خودكفايي كشور در گوشت قرمز خواهيم بود .

*كاهش ميزان خريد تضميني محصولات كشاورزي

به گفته عباسپور، سياست خريد تضميني (قيمت كف) معمولا در شرايط بحراني و در صورتي كه توليد كنندگان نتوانند محصولات خود را در بازار به فروش برسانند اعمال مي‌شود و هر چقدر ميزان خريد تضميني در كشور پايين باشد،نشاندهنده مناسب بودن بازار فروش محصولات بوده كه كشاورز به قيمت بهتري در بازار فروخته است، لذا به منظور حمايت از كشاورزان در برابر نوسانات قيمت و جلوگيري از متضرر شدن آنان در كنار ساير سياستهاي حمايتي اجرا مي‌شود.

*كاهش خريد تضميني محصولات باغي از 7 ميليون تن به 100  هزار تن

وي ادامه داد: با توجه به برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته در حوزه توليد و تنظيم بازار محصولات كشاورزي ، در چند سال اخير شاهد كاهش روند ميزان خريد تضميني محصولات كشاورزي هستيم بطوريكه در برخي سنوات گذشته شاهد خريد تا 7 ميليون تن انواع محصولات كشاورزي بوده ايم اما اين ميزان بويژه از سال 87 كاهش قابل توجهي پيدا كرده است، در سال 90 كل خريد تضميني حدود 200 هزار تن بوده و در سالجاري نيز تاكنون زير 100 هزار تن خريد تضميني صورت گرفته است و كشاورزان تمايل كمتري به فروش محصولات خودبه قيمت تضميني، به دليل قيمت مناسب تر در بازار دارند.

*خريد توافقي جايگزين خريد تضميني

البته دولت بمنظور حمايت ازتوليدات كشاورزي ،بحث خريد توافقي و قيمت تضميني محصولات كشاورزي را در دستور كار خود دارد.

منبع : خبرگزاري فارس

تعداد مشاهده خبر5 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal